Halka satış için yetki verilecekti

Halka satış için yetki verilecekti
Sarıyer’deki Büyükşehir arazilerinin satış yetkisi ile ilgili bir açıklama da AK Parti kanadından geldi.

Geçtiğimiz hafta Sarıyer’in gündemine bomba gibi düşen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine alınacağı belirtilen Sarıyer’deki Büyükşehir arazilerinin satış yetkisi ile ilgili bir açıklama da AK Parti kanadından geldi. Sarıyer Manşet Gazetesine konuşan, Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Halil Canarıkan, “Burada da tamamen bir yanlış anlama söz konusudur. Arazilerin halka satışı için yetki alınacaktı. CHP’liler tarafından speküle edileceği anlaşıldığı için komisyon raporları ilgili müdürlüğüne iade edildi” diye konuştu.

Büyükşehir’in sahip olduğu arazilerin satışı ile ilgili yetki istemesi meselesinde tamamen bir yanlış anlaşılmanın olduğunu ve bu 3 mahallenin sorununun “yerinde dönüşüm” ile çözüleceğini söyleyen Canarıkan, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Halka satılacaktı, CHP’liler muhalefet etti
“Bundan 2–3 ay önce İBB Emlak Daire Başkanlığı İBB’nin Pınar, Derbent ve Fatih Sultan Mehmet mahallelerinde sahip oldukları arsaların durumunu öğrenmek istemiş ve akabinde bu çalışma neticesinde bu 3 mahallede oturan vatandaşlarımıza İBB’nin sahip oldukları arazileri satmak için yetki almak üzere Hukuk ile Mesken ve Gecekondu Müşterek Komisyonunda bir çalışma yapıldı. Komisyonda bu çalışma yapılırken CHP’li komisyon üyeleri başkanlığa satış yetkisi verilmesi konusunda muhalefet edince, durum Salı akşamı Grup Başkanımız Sayın Ergün Turan Bey’in dikkatine sunuldu.

AK Parti grubunda, komisyonda istenen “satış yetkisi” talebinin CHP’liler tarafından speküle edileceğinin görüşü hâkim olunca, komisyon raporlarının cuma günü meclis gündemine alınmadan geri çekilerek ilgili müdürlüğüne iadesine karar verildi”

Vatandaşı tedirgin ettiler
Geri çekilme kararı bilinmesine rağmen, 14.01.2010 tarihinde yani Perşembe günü CHP’li bazı meclis üyeleri ve CHP’li teşkilat Sarıyer’de 15.01.2010 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’ne Pınar, Fatih Sultan Mehmet ve Derbent mahallerinde bulunan arazilerin, "satışı " konusunda Belediye Başkanımıza yetki verilmesi konusundaki raporların geri çekileceği belli iken, Sarıyer’de toplantılar yaparak vatandaşları tedirgin ettiler. İlgili 3 mahalledeki arsaların Sarıyer’de senelerdir ikamet eden hak sahiplerine satılmayıp, başka kurumlara peşkeş çekileceğini iddia etmişlerdir.

Hâlbuki en az bizim kadar CHP’li arkadaşlarımızda bu raporların Cuma günü gündeme gelmeyeceğini biliyorlardı. Biz AK Parti olarak hiçbir zaman bu 3 mahallede “yerinde dönüşümün” ve arsaların “ilgili halka” satışının dışında bir çalışma içinde olmadık.”

Konu meclisin gündemine gelmeyecekti
Kesin olarak Cuma günü ilgili raporlar meclis gündemine gelmeyecek ve mecliste görüşülmeyecekti. Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Gökan Zeybek’in iddia ettiği gibi CHP'lilerin ve vatandaşların tepkisi bu maddenin geri çekilmesini sağlamadı. Perşembe günü Sarıyer’de çeşitli mahallelerde bu konuda yanlış bilgilerle vatandaşların provoke edildiğini duyunca İlçe Başkanımız Sayın Hüseyin Özdemir ve ben tekrar vatandaşlarla görüşerek böyle bir şeyin olamayacağını, Cuma günü ilgili müşterek komisyon raporunun meclis gündemine gelmeyeceğinin garantisini verdik.

Konu gelirse istifa sözü verdim
Daha da ileri giderek Perşembe gecesi dolaştığım mahallelerde görüştüğüm dernek yetkililerine “Eğer meclis gündemine işbu rapor ilgili müdürlüğüne gönderilmek üzere değil de mecliste oylanarak vatandaş dışında başka kurumlara satışı düşünülmesi için yetki istenmesi amacıyla gelirse meclis üyeliğinden istifa edeceğim” sözünü verdim. “Ama böyle bir rapor gündeme gelmese halkı yanlış yönlendiren CHP’li meclis üyeleri İstifa edecekler mi?” diye de sordum.

Sorun yerinde dönüşümle çözülecek
Sayın Belediye Başkanımız Kadir Topbaş da İBB’ de yaptığı bütçe görüşmelerin de bu konuda kesin tavır almış ve bu mahallelerde yaşayanların “yerinde dönüşüm” kapsamında tapularına kavuşacaklarının müjdesini vermişti. Kısa zamanda bu üç mahallede yaşayan vatandaşlarımızda, aynen ”Poligon mahallesinde yaşayan” mağdur olmuş, senelerdir tapu özlemi çeken, halkımız gibi tapularına kavuşacaktır. Kesinlikle bu 3 mahallede yaşayanların emin olması gerekmektedir. Biz AK Parti olarak halkımızın isteğini biliyoruz ve halkımızın talepleri doğrultusunda mülkiyet probleminin sonuçlanması için takipçiyiz ve de böyle olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Halil Canarıkan’ın vakıf arazileriyle ilgili detaylı açıklamaları Sarıyer Manşet Gazetesi’nin 14.sayısında olacak...

Bu haber toplam 1356 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT