Hacıosman’daki 'JW MARRIOTT' projesi yıkılıyor

Hacıosman’daki 'JW MARRIOTT' projesi yıkılıyor
Yaklaşık 30 yıldır kaba inşaat halinde bekleyen ve rezidansa dönüştürülmek istenen Hacıosman’daki otel inşaatı depreme dayanıksız olduğu için yıkılıyor.

Sarıyer Hacıosman’da 30 yıldır kaba inşaat halinde olan ve kısa süre önce “rezidans” altında tamamlama inşaatına başlanan dev bina Sarıyer Belediyesi tarafından yıkılıyor.

Belediye ekipleri, depreme dayanıksız olduğu belirtilen 27 katlı binaya yıkım işlemi için gitti. Çok sayıda polis ekibi de güvenliği sağlaması için çağırıldı. Yıkım işlemine bina içine başlandı. Bölmeler, eklentiler yıkılıyor ardından da dış cephe kaplaması indirilecek.

27 katlı binanın inşası için ilk ruhsat 1995 yılında alındı ve 27 katlı bir otel inşa edileceği ifade edildi. Yıllardır devam eden hukuki süreçlerde ruhsatları iptal edilen bina için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 30 Haziran 2019 tarihinde Yapı Kayıt Belgesi verdi. Otel olacağı belirtilerek inşaatına başlanan bina, “JW MARRIOTT” adı altında 400 konut, 50 ticari alanlık bir rezidans projesine dönüştürüldü. Ardından 2023’ün Mart ayında yeniden çalışmalara başlandı.

Kaba inşaatın 30 yıl boyunca korozyona uğradığı, depreme karşı dayanıklı olmadığı öğrenildi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi tarafından 2 Ekim 2020 tarihinde hazırlanan rapora göre, 27 katlı binanın deprem yönetmeliğine uygun hale getirilmesi için güçlendirilmesi gerekiyordu.

Bu haber toplam 14562 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum