'Gezi Parkı'nı bırak Eczacıbaşı Ormanada'ya bak'

'Gezi Parkı'nı bırak Eczacıbaşı Ormanada'ya bak'
Herkes Gezi Parkını konuşurken Sarıyer’de bu fotoğraflar Facebook ve Twitter üzerinden paylaşım rekoru kırıyor.
SARIYER MANŞET / ÖZEL HABER
Fotoğraflar son günlerde Taksim’e giderek çevreci kesilen CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in izniyle Zekeriyaköy’de yaşanan orman katliamını gözler önüne seriyor.

sukrugenc_geziparki2.jpg

Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçen plan tadilatı ile yeşil alan ile villaların yapılacağı alanın yerleri değiştirildi. Değişiklikte manzaralı olan yeşil alan dere olarak bilinen atıl yere taşınırken, lüks villaların yapılacağı alan da manzaralı ormanlık alana çekildi. Sarıyer Belediyesi’nin onayı ile büyük bir ağaç katliamın yaşandı. Bu değişiklik sayesinde Eczacıbaşı’na 100 Milyon Doların üzerinde rant sağlandı. Bölgedeki gayrimenkul işletmelerine göre, derede yapılacak olan bir villanın değeri 500 bin dolar civarında olabileceği tahmin edilirken değişiklikle beraber villaların değeri 3 milyon dolara kadar çıktı.

Orman katliamı CHP’yi ikiye bölmüştü
Eczacıbaşı Grubu’nun Zekeriyaköy’deki Ormanada projesi ile ilgili kıyak sayılabilecek plan tadilatı CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyelerini de ikiye bölmüştü. CHP’li meclis üyelerinin neredeyse yarısı bu plan tadilatına karşı oldukları için meclis toplantısına katılmazken, maddenin görüşüldüğü sırada AK Parti Meclis Üyeleri de meclisi terk etmişti. CHP’lilerin oy çokluğu ile geçen plan tadilatından sonra yüzlerce ağaç sökülerek Zekeriyaköy’de büyük bir orman katliamı yaşanmıştı. Sarıyer Manşet Gazetesi’nin daha öncede gündeme getirdiği bu ağaç katliamı birçok ulusal gazetede de yayınlanmıştı. 

İşte orman katliamının öncesi ve sonrası fotoğrafları:

Eczacıbaşı'nın Ormanada projesinin yapılmadan önce, proje alanının görüntüsü
site_ormanada_once.jpg

 
Eczacıbaşı'nın Ormanada projesini yaptıktan sonra, proje alanının görüntüsü
site_ormanada_sonra.jpg
 
İşte Eczacıbaşı'na sağlanan rant
 
Eczacıbaşı dosyası da inceleniyor
 
Eczacıbaşı’ndan ağaç katliamı
 
Eczacıbaşı’nın peşini bırakmıyorlar
 

Bu haber toplam 17294 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
3 Yorum