Genel Kurul toplantısı yapıldı

Genel Kurul toplantısı yapıldı
Sarıyerlilerin yoğun ilgi gösterdiği Kent Konseyi Genel Kurul toplantısında Kent Konseyi Başkanı ve yürütme kurulu üyeleri seçildi.

Halk Eğitim Merkezi’nin toplantı salonunda gerçekleştirilen Kent Konseyi Genel Kurul Toplantısı’na yoğun ilgi vardı. Ancak bazı katılımcıların söz alarak genel kurulu tartışma platformuna dönüştürmesi divan başkanını ve yardımcılarını zor durumda bıraktı. Sürekli yapılan müdahalelerden dolayı yürütme kurulunun seçilmesinde de sıkıntılar yaşandı. Ancak tüm aksaklıklara rağmen Belediye Başkanı Şükrü Genç Başkanlığı’nda yürütme kurulu üyeleri de tek tek oylanarak seçildi.

Kent Konseyi Genel Kurulu’nda Divan Başkanlığını Yüksek Mühendis Mehmet Cemal Beşkardeş, yardımcılığını ise Saire Güldür ve Rumelikavağı Mahallesi Muhtarı Cevdet Bayraktar yaptı.

“Kent Konseyi Belediye’nin mutfağı olmalıdır”
Genel Kurul’un açılış konuşmasında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Kent Konseyi’nin önemine değinerek, “Kent konseylerinin gerekliliğini bilmek ve alt yapısını oluşturmak zorundayız. Sarıyer’de bu heyecan oluştu. Bundan sonra yapılması gereken, katılımcı yerel yönetim anlayışımızın bir parçası olarak Kent Konseyi’ni daha da güçlendirmektir. Kent Konseyi Belediye’nin mutfağı olmalıdır. Sürekli projeler oluşturmalıdır” dedi.

“Çözümün parçasını olamazsanız, sorunun bir parçası olursunuz”
Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman ise, Sarıyer’de Kent Konseyi olarak heyecanlı bir topluluğu görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Karaman, “En önemli gerçek, kent bilincini, hemşerilik bilincini geliştirmektir. Sivil inisiyatif grubu olup, halkın sorunlarını yerel ve genel yönetimlere iletmektir. Bir söz vardır; Çözümün parçasını olamazsanız, sorunun bir parçası olursunuz. Çözüm için bütün kesimlerin katıldığı şeffaf ve demokratik bir yönetim anlayışında olmamız lazım” dedi.

Belediye Başkanı ve Kaymakam’ın konuşmalarından sonra Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu Üyeleri’nin seçimine geçildi. Kent Konseyi Başkanı olarak Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç seçildi. Yürütme Kurulunun seçimi sırasında ise bazı katılımcıların söz alıp divan başkanına müdahale etmesi seçimin yapılmasını zorlaştırdı.

Ancak tüm tartışmalara rağmen yürütme kuruluna girmek isteyenler tek tek oyladı ve kent konseyi yürütme kurulu oluşturuldu. Yürütme kurulunun 11’den 15’e çıktığı toplantıda Mimarlar Odası ve İstanbul Barosu Sarıyer’de oturan birer kişiyi üyeleri arasında seçerek gönderdi. Yürütme kuruluna Sarıyer Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vedat Özdemir de basın temsilcisi olarak seçildi.

Çalışma grupları için ise katılanlar form doldurdu. Yürütme kurulu daha sonra bu formlara göre çalışma gruplarını oluşturacak.

Bu haber toplam 1410 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum