Gandi Sarıyer’de Gül ile görüştü

Gandi Sarıyer’de Gül ile görüştü
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Huber Köşkünde yaptığı görüşmenin ardından, İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu ile birlikte açıklama yaptı.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör konusunda aklı ve mantığı öne alan politikalar oluşturmak gerektiğini belirterek, ''Terörü önlemede askeri ve güvenlik önlemlerinin yanında ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik önlemlerin alınması lazım'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 1 saat 10 dakika süren görüşmenin ardından beraberindeki CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay, İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek ve Sarıyer Belediyesi Başkanı Şükrü Genç ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu ile birlikte Tarabya'daki Huber Köşkü çıkışında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül ile yararlı bir görüşme yaptıklarını belirten Kılıçdaroğlu, Gül'ün terör olaylarıyla ilgili bilgiler verdiğini ve önerileri olduğunu söyledi. 
Cumhurbaşkanı Gül'e izlenen politikalar nedeniyle endişelerini aktardığını bildiren Kılıçdaroğlu, ''İzlenen ekonomi politikalarının teröre zemin hazırladığını ve bu konudaki endişelerimi izah ettim. Hükümetin terör olaylarına yaklaşım tarzına yönelik eleştirilerim oldu'' dedi.

Kılıçdaroğlu, ''hükümetin devlet kurumlarını doğrudan hedef alarak yaptığı eleştirilerin doğru olmadığını'' ifade ettiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Gül'e bu konuda hükümeti uyarması gerektiğini söylediğini anlattı. Kılıçdaroğlu, özellikle yargıya yönelik yapılan haksız eleştirilerin demokrasinin geleceği açısından sorunlar yaratabileceğini aktardığını söyledi.

Bir gazetecinin ''Cumhurbaşkanı Gül, bu eleştiriler karşısında neler söyledi?'' diye sorduğu Kılıçdaroğlu, ''O konuda açıklamayı ben değil, Sayın Cumhurbaşkanı Gül uygun görürlerse yaparlar'' yanıtını verdi.

gandiguliceri_203430010.jpg

-HALKALI'DAKİ SALDIRI-
Halkalı'daki terör olayıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ''Terör konusunda aklı ve mantığı öne alan politika oluşturmak gerekiyor. Günlük politikalarla terörün önlenemeyeceği açık. Bu konuda, terörü önlemede askeri ve güvenlik önlemlerinin yanında ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik önlemlerin alınması lazım. Eğer bütün önlemleri eş zamanda alır ve başlatırsak terörle mücadelede daha etkin sonuçlar elde edebiliriz'' diye konuştu.

''Elinizde bir yol haritası var mı?'' sorusuna Kılıçdaroğlu, CHP'nin devleti yöneten ve iktidarda olan bir parti olmadığını belirterek, şöyle devam etti:  ''Dolayısıyla devletin elindeki bilgiler biz de yok. Kuşkularımı Sayın Cumhurbaşkanına anlattım. Özellikle istihbarat konusundaki bazı eksiklerin kamuoyuna yansıdığını ve bu konudaki endişelerimizi de Sayın Cumhurbaşkanına aktardım. Çok parçalı istihbaratın tek elde toplanması yönünde hükümetin çaba harcadığını, bununla ilgili bir müsteşarlık kurduğunu, bunun da öyle anlaşılıyor ki beklenen sonucunu doğurmayacağını ifade ettim. Bugün de iki erimizin ve bir sivil yurttaşımızın yaşamanını yitirmesiyle ilgili olarak istihbaratın bunu yakalayamaması yönündeki endişelerimi de ilettim.''  Kılıçdaroğlu, Halkalı'daki saldırıda yaralananları ziyaret edeceğini bildirdi.

Bu haber toplam 1301 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT