FLAŞ! Rumeli Feneri açıklarında facia!

FLAŞ! Rumeli Feneri açıklarında facia!
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz çıkışı Rumeli Feneri açıklarında tekne battı. Teknede bulunan çok sayıda kişinin ise boğularak can verdiği bildirildi.
Rumeli Feneri açıklarında tekne battı, çok sayıda ölü ve yaralı var. Teknede 43 kişinin olduğu belirtiliyor. 
 
Teknenin Bulgaristan ya da Romanya'ya doğru giderken sabah 06:00 sıralarında battığı; balıkçılar tarafından farkedilmesinin ise 08:30 sıralarında olduğu bildirildi. Teknede bulunanların 2 saat kadar yüzdükleri öğrenildi. 
 
Sahil Güvenlik faciada 7 kişinin sağ kurtarıldığını, 24 kişinin yaşamını yitirdiğini, arama çalışmalarının sürdüğünü duyurdu. Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ise yaptığı açıklamada 20 kişinin yaşamını yitirdiğini, 20 kişinin kurtarıldığını söyledi.
 
12 metre boyunda özel bir gezi teknesinin isminin 'torun' olduğu öğrenildi. kamarası ve açık bir güvertesi olan teknenin 2 mürettabatı bulunuyor. Mürettabatın kaçakları açık güvertede tuttuğu sanılıyor.
 
Kurtarma çalışmalarına katılan bir balıkçı "Gemi çarpmış olduğunu düşünüyoruz. Donarak ölmüşler" diye konuştu.
 
Kaçak göçmenleri taşıdığı düşünülen tekneden bir kaç kişinin ise sağ olarak kurtarıldığı belirtiliyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı  ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerinin arama çalışmalarına Rumeli Feneri'ndeki balıkçı tekneleri de katıldı.
 
feneric1-001.jpg
24 KİŞİNİN CESEDİNE ULAŞILDI
 
Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada "İstanbul Boğazı çıkışı 3 mil kuzeyinde içerisinde bir grup göçmenin bulunduğu bir teknenin battığı ihbarının alınmasını müteakip görevli 7 Sahil Güvenlik Botu ile 1 Sahil Güvenlik Helikopteri tarafından başlatılan arama kurtarma faaliyetinde, 7 kişi sağ olarak kurtarılmış, 24 şahsın cansız bedeni denizden alınmıştır. Arama faaliyetlerine halen devam edilmektedir" denildi.
 
DENİZDE CAN PAZARI
Batan teknenin Romanya veya Bulgaristan'a gittiği sanılıyor. Teknenin sabah 06.00 sularında battığı ancak 08.30 sularında fark edildiği iddia ediliyor. Teknede bulunanların 2 saat kadar yüzdükleri öğrenildi.
 
BALIKÇI: TEKNE 30 KİŞİYİ ALACAK BÜYÜKLÜKTE DEĞİL
Kurtarma çalışmalarına katılan bir balıkçı şunları söyledi: Şu ana kadar denizden 10-12 ceset toplandı. Bir kişiyi biz yarı baygın halde çıkarttık. Tekne yarı batık halde. 30 kişiyi alacak büyüklükte değil. Bize Bulgaristan'a gidiyor gibi geldi.
 
ÇOĞU ÇOCUK VE BEBEK
Kurtarma çalışmalarına katılan Kaptan Ali Saruhan ise dehşeti anlattı: "Ölenlerin çoğu çocuklar. Rüzgar çok kötü etkiliyor. Tekne küçük bir tekne bildiğiniz sandal. Dehşeti görüyoruz. Denizde çocuk cesetleri görüyoruz. Çocuklardan birinin cenazesi gemimizde, sanırım Afrika kökenli. Burada dehşet yaşanıyor."
 
feneric2.jpg
‘ÇOCUKLARA YETİŞKİN CAN YELEĞİ’
Kurtarma çalışmalarına katılan balıkçı Emre Can Kolcu, NTV muhabiri Özgür Yılmaz’a kazayla ilgili konuştu.
 
Sahil Güvenlik tarafından sabah saat 08.20'de anons yapıldığını belirten Kolcu, “Yardımcı olmak için çıktık. Suyun üzerinde cesetler gördük. Hepsinin üzerinde can yelekleri vardı. Belli ki boğularak ölmemişler. Denizde çantalar, ayakkabılar, montlar, boş can yelekleri vardı. Büyük ihtimalle yetişkin can yeleklerini çocuklara giydirdiler. Çocuklar yeleklerden çıkıp, denizin dibine battılar. Yetişkinlerin üzerinde can yelekleri çıkmamıştı” dedi.
 
Teknenin yaklaşık 12 metre boyunda olduğunu ifade eden Kolcu, “Bu bir gezi teknesi, balıkçı teknesi değil. 7-8 kişilik bir tekne, 40 kişi alacak kapasite değil. Gezi, tur yapılabilecek bir tekne. Yaşam mahalli, ambar ve makine dairesine her tarafına sıkıştırmışlar” dedi.
 
‘BÜYÜK BİR İHTİMALLE GEMİ ÇARPTI’
Hava şartları ve göçmenlerin durumuna dikkat çeken balıkçı Kolcu, şöyle konuştu:
 
“Su depoları teknenin baş tarafını havada tutmuş ama tekne genel olarak batmış. Üst kamarası kırılmış. Gemi trafiğinde battığı için gemi bindirdiğini düşünüyoruz. Tekneyi kıracak, harap edecek bir hava yok. Büyük bir ihtimalle gemi çarptı. Ölenler de donarak ölmüşler.
 
"7 BİN EURO İDDİASI
Kaçak göçmenlerin İstanbul'dan Romanya'ya gitmek üzere üzere tekneye bindiği ve 7 bin Euro'ya anlaştıkları belirtildi.
 
BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Rumeli Feneri açıklarında bir teknenin batmasına ilişkin soruşturma başlattı.Başsavcılık, otopsi ve olayla ilgili inceleme yapmak üzere Cumhuriyet Savcıları İsmail Göktürk ve Metin Kantar'ı görevlendirdi. Her iki savcının da olay yerine gittiği belirtildi. 
 
TEKNENİN PARÇALARINI BALIKÇILAR GETİRDİ
Rumeli Feneri açıklarında batan "Torun" adlı teknenin parçaları, balıkçı teknesiyle kıyıya getirildi.

 

Bu haber toplam 6103 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT