Fırtına gemiyi ikiye böldü

Fırtına gemiyi ikiye böldü
Moldova bayraklı boş bir kuru yük gemisi Kilyos açıklarında ikiye bölündü.

Yine Kilyos'ta Romanya bayraklı bir geminin sürüklendiği öğrenilirken, Malta bayraklı bir kuru yük gemisi ise İstanbul Boğazı Karadeniz çıkışında batma tehlikesine karşın yardım çağrısında bulundu.

Fırtına nedeniyle Kilyos'ta karaya oturan ve ortadan ikiye ayrılan geminin personeli tahliye edildi. Boş olduğu belirtilen geminin yakıtının denize aktığı öğrenildi.

Kilyos Güven Burnu önlerinde karaya oturan ve kırılan Moldova bayraklı ''Orçun C'' adlı geminin 21 mürettebatının, deniz ve havadan tahliyeleri mümkün olmadığı için ''varagele sistemi'' kurularak karadan kurtarıldığı belirtildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Ukrayna'nın Nikolaev Limanı'ndan, Gemlik Limanı'na gitmekte olan 145,5 metre uzunluğundaki ''Orçun C'' adlı Moldova bayraklı boş kuru yük gemisi, Kilyos açıklarında demirledi. Gemi, saat 03.00 sıralarında da demir tarayarak Güven Burnu önlerinde karaya oturdu.

Olay yerine 2 adet kurtarma römorkörü ile 2 tahlisiye botu gönderildi. Ancak, kuvvetli rüzgar ve deniz şartları dolayısıyla 2 numaralı ambarına isabet eden kısmından kırılan geminin 21 personelinin denizden tahliyesi gerçekleştirilemedi. Hava şartları müsait olmadığı için havadan da tahliye edilemeyen personelin karadan tahliyesi için ''varagele sistemi'' kuruldu. Bu sistem üzerine saat 08.15 sıralarında ilk personel gemiden alınırken 21'inin tahliyesi yaklaşık bir saatte tamamlandı. Öte yandan, bölgede gemiden dolayı kirlilik olduğunun da gözlendiği bildirildi.

ROMANYA BAYRAKLI GEMİ SÜRÜKLENİYOR
Romanya bayraklı bir tankerin Kilyos önlerinde demir tarayarak sürüklendiği bildirildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Ereğli'den Romanya'nın Köstence Limanı'na giden ''Papur'' adlı tanker, Kilyos önlerinde demirli iken yardım çağrısında bulundu. Demir tarayarak sürüklenen geminin, makinesinin çalıştığı, ancak demir alıp ilerlemeyemediği belirtildi.

Kıyıya çok yakın mesafede bulunan tankerin kurtarılması amacıyla olay yerine İstanbul Gemi Trafik Hizmetlerine bağlı 2 kurtarma römorkörü ile 1 adet tahlisiye botunun olay yerine sevk edildiği kaydedildi.

''PIPER'', BÜYÜKDERE AÇIKLARINA GETİRİLDİ
Malta bayraklı bir kuru yük gemisi, İstanbul Boğazı Karadeniz çıkışında batma tehlikesine karşın yardım çağrısında bulundu.

Gemlik Limanı'ndan Romanya'nın Köstence Limanı'na giden Malta bayraklı 82,5 metre uzunluğundaki ''Pıper'' adlı boş kuru yük gemisi, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz çıkışı 11 mil açığında ''makine arızası nedeniyle batma tehlikesi geçirdiği'' için yardım istedi.

Bunun üzerine olay yerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı 2 adet kurtarma römorkörü sevk edildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, boğazın Karadeniz çıkışında makine arızası nedeniyle yardım çağrısında bulunan Malta bayraklı 82,5 metre uzunluğundaki boş kuru yük gemisinin, arızasını giderdi.

Gemlik'ten Romanya'nın Köstence Limanı'na gitmeye çalışan gemi, kurtarma römorkörü ve tahliyesi botu eşliğinde döndü. Tekrar İstanbul Boğazı'na giren ve 11 personeli bulunan gemi, öğle saatlerinde geldiği Büyükdere açıklarına demirledi.

Bu haber toplam 1839 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT