Ferahevler’de mülkiyeti konuştu

Ferahevler’de mülkiyeti konuştu
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mülkiyet sorunu ile ilgili Ferahevler’de toplantı yaptı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, başkan yardımcıları ve meclis üyeleriyle birlikte Ferahevler’de mülkiyetle ilgili toplantı yaptı. Gündemini 388 Ada 3 Parsel’deki mülkiyet sorununun oluşturduğu toplantıda açılış konuşmasını Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Ayber yaptı. Konuşmasında, Sarıyer Belediyesi’nin son dönemde verdiği çaba sonucunda mülkiyet sorununun çözümü açısından önemli mesafeler kat edildiğini vurgulayan Ayber, mahalle sakinlerine “Biz hep sizin olduğunuz tarafta olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi.

Ayber’in ardından Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay kürsüye gelerek, Ferahevler’in kentsel dönüşüm sürecinde geçtiği aşamaları teknik ayrıntılarıyla yurttaşlara aktardı. Atalay, toplantının ana konusu olan 388 Ada 3. Parsel’e ilişkin çok sayıda veri aktararak yaşanan sorunun kaynakları ve çözüm yöntemlerini dile getirdi. Yazılı ve görsel dokümanların yer aldığı barkovizyon gösterimi eşliğinde anlatımını gerçekleştiren Atalay, tasarlanan dönüşüm modelinin mevcut imar planıyla yapılamayacağını ve bu noktada yeni bir imar planına gereksinim olduğunu belirterek, bu imar planının da insanı odağa alan bir düşünceyle oluşturulması gerektiğini ifade etti.  Toplantıda konuşan Sarıyer ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Gökan Zeybek ise İmar Yasası’nın 18. Madde uygulamasından doğan sorunları yasal mevzuat çerçevesinde ele alarak yurttaşları bilgilendiren Zeybek; hak ve eşitliğe dayanan bir çözüm için izlenmesi gereken yolları anlattı.
 
Genç: Bu toprakların sahibi sizlersiniz
Zeybek’in ardından kürsüye Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç konuştu. Genç, “Bu toprakların sahibi sizlersiniz. Toplumsal huzuru, sadece bazı kararlar alarak sağlayamazsınız. Toplumun gelenekleri vardır, bu gelenekler göz önünde tutulmalıdır. Anadolu insanının en önemli özelliklerinden biri de, topraklarında dostça ve barış içinde yaşamasıdır. Sözü eğip bükmeye gerek yok. Halktan yana çözüm varsa, canım pahasına o işin içinde olacağımı başından beri söylüyorum. Sizin izniniz ve rızanız olmadan hiçbir evrakın altına imza atmayacağıma söz verdim. Bu sözümün sonuna kadar arkasındayım. Bu sözün benim şerefim ve namusum olduğunu bilmenizi istiyorum. Her türlü baskıya ve yıldırma çabasına rağmen bu yoldan dönmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından soru, görüş ve öneriler bölümüne geçildi. Sunumunu Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürlüğü çalışanlarının yaptığı toplantıya Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları Sevgi Atalay, Adnan Ayber, Mehmet Metilli ve Mustafa Tok; Sarıyer Belediye Meclisi üyeleri Gökan Zeybek ve Erdal Sarıgöl, Ferahevler Mahalle Muhtarı Turan Öztürk ve çok sayıda kişi katıldı.
 

Bu haber toplam 5250 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
2 Yorum