Faciaya ramak kaldı

Faciaya ramak kaldı
Yeniköy'de 150 metrelik gemi kıyıya yaklaşık 1 metre mesafe kala durabildi.

İstanbul Boğazı'ndan geçiş yapan "Ella J Kingstown" isimli yük gemisi, eski Başbakan Tansu Çiller'in yalısının da bulunduğu Yeniköy'de kıyıya kısa bir mesafe kala durabildi. Sürüklenen 150 metre uzunluğundaki geminin yalılara çarpmaması büyük bir faciayı önledi.

Edinilen bilgiye göre, saat 16.30 sıralarında meydana geldi. Burgaz'dan Derince'ye yük taşıdığı ve klavuz kaptan aldığı tespit edilen "Ella J Kingstown" isimli yük gemisi, sürüklenmeye başladı. 150 metre uzunluğundaki gemi, eski Başbakan Tansu Çiller'in yalısının da bulunduğu Yeniköy'de kıyıya yaklaşık 1 metre mesafede durabildi. geminin yalılara çarpmaması büyük bir faciayı önledi. Kıyı Emniyeti Gemi Kurtarma ekipleri, karaya oturan gemiyi kurtarmak için çalışmalara başladı.Ro-Ro gemisinin kurtarılması için Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğünce çalışma başlatıldı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ro-Ro gemisinin dümen arızası nedeniyle karaya oturduğunun tahmin edildiğini belirtti. Orakçı, Yeniköy Feneri yakınlarında karaya oturan geminin kurtarılması için 2 römorkör ile 2 kurtarma botunun bölgeye sevk edildiğini, bir römorkörün daha yola çıktığını ifade ederek, şunları söyledi:

''Olay kontrol altında. Geminin 20 personeli var. Şu an hepsi gemide. Boğazdaki gemi trafiği normal şekilde devam ediyor. Riskin durumuna göre, boğaz geçişi durdurulabilir. Kurtarma çalışmasının ardından, gemideki arızanın nedeni tam olarak belirlenecek.''

Bu haber toplam 1051 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT