Faaliyet raporu meclisten geçti

Faaliyet raporu meclisten geçti
'Sarıyer Belediyesi 2009 Yılı Faaliyet Raporu' 8 hayır oyuna karşılık 22 evet oyu ile kabul edildi.

Sarıyer Belediyesi 2009 Faaliyet Raporu’nun oylanmasında, CHP ve MHP’li meclis üyeleri “evet” oyu kullanırken, AK Parti grubu “red” oyu kullandı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, belediyedeki rutin hizmetlerin kalitesini artırdıklarını ve projelerinin altyapılarını oluşturduklarını belirtirken, AK Parti’liler belediyenin rutin işlerin dışına çıkamadığını savundu. MHP’liler belediyeye bir yıl süre tanıdıklarını belirttiler.“2010 yılı müthiş bir yıl olacak”
Sarıyer Belediyesi’nin 2009 Yılı Faaliyet Raporu’nu Belediye Meclisi’ne sunan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bir yıl boyunca belediyenin rutin hizmetlerine kalitesini artırarak devam ettirdiklerini belirterek, “Reddi miras yapmadan, geçmiş dönemden kalan projeleri sahiplenerek daha da ileriye taşıdık. Ayrıca Sarıyer için her alanda kalkınmayı sağlayacak projelerin de alt yapısını oluşturduk. İnanıyorum ki 2010 yılı müthiş bir yıl olacak” dedi. Şükrü Genç, belediyenin altyapı, imar, kalkınma, park ve bahçeler, temizlik, fen işleri, eğitim, sağlık, çevre, turizm, kültür ve sanat alanlarındaki bir yılı kapsayan faaliyetleri hakkında meclise bilgi verdi.

“Projelerin altyapısını oluşturduk”
Şükrü Genç, konuşmasında şunları kaydetti:  Sarıyer’e hizmet sevdası ile işe başladığımız günden bugüne bir yıl geçti. Bu süre içerisinde, Sarıyer’i dünya ölçeğinde bir ilçe yapmak, yeni bir yönetim dili ve tarzı oluşturmak amacıyla hizmetler yaptık, projeler ürettik ve bunların altyapılarını oluşturmaya gayret ettik. Çağdaş ve modern bir Sarıyer oluşturma gayreti içerisinde, faaliyet dönemi boyunca bize verdiğiniz bu destekten dolayı siz değerli Belediye Meclis Üyelerine teşekkür ediyorum.

MHP, “Takipçi olacağız”
MHP Grubu’ndan Osman Güloğlu, 2009 yılında yapılan tasarruflar için teşekkür ederken, yeni dönemde gelir-gider dengesinin kurulması, imar ve harç konularında daha fazla çalışılması gerektiğini ve faaliyetlerin takipçisi olacaklarını dile getirdi.


Özbalta, “Muhtarlar kan ağlıyor”
AK Parti Grubu adına Cemil Özbalta faaliyet raporu hakkındaki eleştirilerini dile getirerek, rutin belediye faaliyetlerinin dışında çıkılmadığını savundu ve rapora grup olarak ret oyu vereceklerini söyledi. Özbalta konuşmasında şunları kaydetti: “Şimdi, raporunuzda diyorsunuz ki  “Sivil kuruluşlarla ve muhtarlarımızla Sarıyer’i yönetiyoruz”  Biz burada, muhtarlara yardımla ilgili iki ayrı karar aldık ama görüyorum ki muhtarlarımız kan ağlıyor. Yapılacak 3 kuruşluk yardımı onlara fazla gördünüz. Acaba muhtarların yerel yönetimlerine katkısını nasıl sağlamış oluyorsunuz? Kapınızda dilendirerek mi?

“Spor kulüplerine yardım yapmamışsınız”
Sivil Toplum Örgütleri ve spor kulüplerinin durumu ortada; spor kulüplerinden araç yardımını kesmişiniz, çoğuna da bırakın araç yardımını maddi yardım dahi yapmamışsınız. 2009 yılında 6 spor kulübüne yardım etmişsiniz. Sarıyer ilçemizde sadece 6 kulüp mü var. Yoksa diğerleri üvey evlat mı? 2010 yılında spor kulüplerinin tamamına 1.500 TL yardım yapmışsınız. Üstelik bu yardımı henüz alamayan kulüpler de var. Hem de çok yetersiz.

“Belediyenin resmi borcu 105 milyon TL’dir”
Gecen yıl Ak Partiden devir aldıkları borcun 140 milyon (trilyon) olduğu söylendi. Bu yüzden herkes bir yıl içinde bunu böyle bildi, böyle konuştu. Ama bu doğru değil.  Resmi borç 105.016 milyon TL’dir. Ancak siz sadece bir yılda 30 milyon TL borç yapmışsınız. Demek ki 5 yılda 153 Milyon TL borç bırakacaksınız.
Gruplar adına yapılan konuşmalardan sonra şahsı adına söz alan meclis üyeleri Erdal Sarıgöl, Ali Rıza Yılmaz, Serap Boz, Fuat Bay, Mehmet Çakır, Abdullah Akkuş rapor hakkında görüş bildirdiler.

Başkan Genç , “Geçmişe takılmayacağız”
Eleştirileri yanıtlayan Şükrü Genç, geçmişe takılmadıklarını belirterek, konuşmasını,  “Bizim geçmişle işimiz yok, yarına bakıyoruz. Önemli olan geçmişin doğru projelerini almaktır. Ben Sarıyer’e hizmet etmek adına devlet adamlığı yapacağım. Hizmet aşkıyla çıktığımız bu yolda, yılmadan, yorulmadan yürümeye devam edeceğiz. Faaliyet raporumuz Sarıyer’e hayırlı olsun” ifadeleriyle tamamladı.

Raporla ilgili değerlendirmelerden sonra yapılan oylamada, “Sarıyer Belediyesi 2009 Yılı Faaliyet Raporu” 8 hayır oyuna karşılık 22 evet oyu ile kabul edildi.

Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT