Eski DSP'lilerden CHP'ye destek

Eski DSP'lilerden CHP'ye destek
Eski DSP’liler ve SHP’liler, 29 Mart'ta CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç’e destek vereceklerini açıkladı.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıyer’deki ikinci mitinginde, eski DSP’liler ve SHP’liler ile Arguvan Dernekleri Birliği’nin 29 Mart yerel seçimlerinde CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç’e destek vereceklerini açıkladı.

Mitingde konuşan DSP eski ilçe başkanlarından ve eski belediye başkan adaylarından Hayati Kaptanoğlu, Cumhuriyet'in korunması için güçlerini CHP'de birleştirdiklerini belirterek, “Son ölçümlere göre, CHP yüzde 40 barajını aştı. Bu durumda herkesi CHP'de birleşmeye çağırıyorum” dedi.

Sarıyer’in Ömürtepe Mahallesi’nde 4 bini aşkın kişinin katıldığı mitinge, Kemal Kılıçdaroğlu ve Şükrü Genç’in yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit kabinesinde bakanlık yapan eski DSP milletvekili Hasan Gemici, eski CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin,  CHP İlçe Başkanı Halim Serdar Sarıoğlu, Meclis üyesi adayları Gökan Zeybek ile Erdal Sarıgöl katıldı.

“Şükrü Genç’le Birlikteyiz”
Mitinge, eski DSP Sarıyer Belediye Başkan adayları Hayati Kaptanoğlu ile Erol Aydın, DSP Sarıyer eski ilçe başkanları, DSP Sarıyer eski yönetim kurulu üyeleri ve DSP’nin eski belediye meclis üyeleri ile kalabalık bir grup DSP’li de katıldı. Mitingde Arguvan Dernekleri Birliği’nin “Seçimlerde Şükrü Genç’le birlikteyiz” pankartı dikkat çekti.

chpiceri1_313991517.jpg

Mitingin açılış konuşmasını yapan DSP’nin eski ilçe başkanlarından ve eski belediye başkan adaylarından Hayati Kaptanoğlu, daha önce DSP'de siyaset yaptığını hatırlatarak Cumhuriyet'in korunması için güçlerini CHP'de birleştirdiklerini söyledi. DSP'nin Sarıyer'de yüzde 2 oyu bulunduğunu kaydeden Kaptanoğlu, “Son ölçümlere göre, CHP yüzde 40 barajını aştı. Bu durumda herkesi CHP'de birleşmeye çağırıyorum” dedi. Oylardaki bölünmeler nedeniyle, belediyelere hak ettikleri sol yönetimlerin 20 yıldır gelemediğinden yakınan Kaptanoğlu, şunları söyledi: “Fakat bu seçimde Sarıyerli gerçeği, oy vermesi gereken partiyi gördü. O parti CHP'dir. Biz eski DSP’liler, sosyal demokratlar olarak bu seçimlerde arkadaşlarımla birlikte CHP Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç’le el eleyiz, gönül gönüleyiz. Sarıyerliler, oylarımızı bölmeyelim, böldürmeyelim ve Cumhuriyet CHP’de birleşelim.”

“Hızır Paşalara oy vermeyin”
Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç ise, AKP'nin, “Tapu veriyorum” diye Sarıyerlileri oyaladığına dikkat çekerek, “AKP, bugüne kadar bir tek kişiye tapu vermiş değil. Seçimi kaybedeceklerini anladıkları için şimdi tapu yalanına sarılıyorlar” dedi. Genç, Sarıyer'de büyük bir rant bulunduğunu ve AKP'nin bu rantın üzerine konmaya çalıştığını ileri sürerek, “Sarıyer'de sizlerin oluşturduğu rantı yine sizler paylaşacaksınız. Biz bunu başaracağız. Sizden bunun için destek istiyoruz” diye konuştu.

Küçük ırmakların birleşerek 29 Mart’ta deniz olacağını belirten Şükrü Genç’in “Aranızda sizleri bölmek isteyen Hızır Paşalar var. Sakın onlara inanmayın. Pir Sultan Abdal ne güzel söylemiş, “Hızır Paşa bizi berdar etmeden/Açılın kapılar Şaha gidelim” sözleri mitinge katılanlardan büyük alkış aldı.

Kılıçdaroğlu: “Haramilerden kurtulacağız”
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu da belediye başkanı olduğunda hiçbir Sarıyerlinin yerinden, yurdundan kovulmayacağı sözünü vererek, "İstanbul, dünyanın en büyük rantlarını paylaşan bir kent ama o rantı İstanbullular değil, birkaç tane harami yiyor. Sarıyer de bu yağmadan payına düşeni alıyor” dedi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "İstanbul’un rantı 205 milyar dolar. Dönüşüm projesi adı altında evlerinizi yıkıp, sizin boşalttığınız alanları kendi yandaşlarına tahsis etmek istiyorlar. Biz buna razı değiliz. Biz halktan yanayız, onlar gibi rantçı değiliz. Biz İstanbul’un, Sarıyer'in rantını halka eşitçe dağıtacağız. Hem İstanbul’un hem Sarıyer'in haramilerden kurtulma zamanı geldi de geçiyor bile. Sizden ricam 29 Mart’ta sandığa gidin oy kullanın ve bir yakınınızın da oy kullanmasını sağlayın.”

Eski DSP'liler CHP'ye katıldı
Mitingde daha önce Sarıyer'de DSP çatısı altında siyaset yapan belediye başkan adayları, ilçe başkanları ile meclis üyeleri topluca CHP'ye destek verdiklerini açıkladılar. Mitingde, 1994 DSP Belediye Başkan Adayı ve DSP Eski İlçe Başkanı ve İl Sekreteri Hayati Kaptanoğlu, 1999 DSP Belediye Başkan Adayı, DSP Eski İl ve İlçe Yöneticisi Erol Aydın, DSP Eski İlçe Başkanları Feridun Dündar, Ali Ergenç, Süleyman Ekinci ve Yaşar Bıçakçı; DSP Eski Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Deniz, Nurettin Şen, Ahmet Özdemir, Fahri Hutoğlu, Semih Özcan ve Sezai Dinç ile birlikte, DSP Eski İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri Cevat Şenoğlu, İsmet Abdioğlu, Cevat Kondakçı, Suzan Şahin, Aytaç Sözen, Hanife Aydın, Refik Deniz, Adnan Bal, Semiray Tozan, Sevim Girgin ve İlhan Deniz ile birlikte 100’e yakın DSP’linin CHP'ye geçtiği açıklandı.

SHP’liler de “CHP” dedi
SHP Sarıyer ilçe örgütü üyesi bir grup da seçimlerde CHP’ye destek vereceklerini açıkladı. Bazı SHP’lilerin de istifa ederek CHP’ye katıldığı mitingde SHP’liler seçimlerde sol ve sosyal demokrat oyların CHP’de birleşmesi gerektiğini belirterek, Sarıyerlilerin CHP Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç’e oy vermeleri gerektiğine dikkat çektiler.

Bu haber toplam 3364 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT