Emniyet adıyla dolandırıcılık

Emniyet adıyla dolandırıcılık
Sarıyer Asayiş Büro Amirliği, emniyet yetkililerinin adını kullanarak emellerine ulaşmaya çalışan dolandırıcılık çetesini çökertti.

 Emniyet yetkilileri, bu yolla milyarlarca lira para topladıkları düşünülen dolandırıcılık çetesine karşı vatandaşları uyardı.

Gelen ihbar üzerine harekete geçen Sarıyer Asayiş Büro Amirliği, İstanbul’daki birçok işadamını ve kamu kurumunu telefonla arayarak, “Sarıyer Emniyet Müdürlüğü adına gece düzenliyoruz” diyerek bilet satmaya çalışan dolandırıcılık çetesini suçüstü yakaladı. Emniyet yetkililerinin adını kullanarak işadamlarına 200 TL değerinde biletleri satmaya çalışan çetenin arkasında ise R.U adında emekli bir başkomiser çıktı.

Emniyet adına arayıp, gazetenin davetiyesini satıyorlar
İhbarlara ve verilen ifadelere bakıldığında dolandırıcılar, emellerine ulaşabilmek için emniyet yetkililerinin adını ve  “Türkiye’de Sesimiz Gazetesi” adıyla kurdukları bir gazeteyi kullanıyorlar. Öncelikle bir emniyet yetkilisi adına işadamlarını ve belli kurumları arayarak, emniyet adına gece düzenlediklerini ve kendilerinden 200TL değerinde birkaç bilet almalarını istiyorlar, telefonla karşısındaki kişiyi bu şekilde ikna eden dolandırıcılar bu kez, gazete adına bastırdıkları davetiyeleri işadamlarına verip parayı tahsil ediyorlar. Böylece yakalandıklarında “Gazetemiz için yardım amaçlı gece düzenliyorduk” ifadeleriyle ceza almaktan kurtulmaya çalışıyorlar.

sesimizgzt_985234576.jpg

Yüklü miktarda para topladıkları düşünülüyor
Biletleri işadamlarına teslim etmeleri için işe aldıkları kişileri ise %10 primle çalıştırıyorlar. Bu kişiler ise ifadelerinde günde 3-4 bin TL topladıklarını söyleüyor. Çetenin bu yolla çok sayıda kişiden milyarlarca lira dolandırdıkları düşünülüyor.

Emniyet vatandaşları uyardı
Sarıyer Asayiş Büro Amirliği yetkilileri, Sarıyer Manşet aracılığı ile vatandaşları bu konuda dikkatli olmaları için uyardı. Sizleri, Emniyet Müdürlüğü veya herhangi bir emniyet yetkilisi adına arayanlara kanmayın. Doğruluğunu teyit etmek için hiç vakit kaybetmeden Sarıyer Emniyet Müdürlüğü’nü arayabilirsiniz. Telefon: 0212 323 36 36

Bu haber toplam 1517 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT