Ekmeğimizle oynamayın!

Ekmeğimizle oynamayın!
Halil Canarıkan’ın Sarıyer’deki ekmek fiyatlarıyla ilgili başlattığı kampanya Star Gazetesi’nin İstanbul ekinde manşet oldu.

AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Halil Canarıkan’ın Sarıyer’deki ekmek fiyatlarıyla ilgili başlattığı kampanya Star Gazetesi’nin İstanbul ekinde manşet oldu. Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak ve Yeniköy Mahalle Muhtarı Engin Cevahiroğlu’nun da görüş belirttiği haberde vatandaşlarda destek verdi. 

İşte Star Gazetesi’nde yer alan haber
İstanbul’da 300 gr ekmek kimi ilçelerde 50 kuruşa kadar düşerken Sarıyer’de 1 liradan satılıyor. Konuyu meclis gündemine taşıyarak kampanya başlatan AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Halil Canarıkan’a,  Sarıyerliler’den destek yağdı.

İstanbul’da ekmek en pahalı Sarıyer’de satılıyor. Pek çok ilçede 300 gr ekmek, 50 kuruştan başlayıp 85 kuruşa kadar çıkarken bu rakam Sarıyer’de 1 lira olarak belirlendi. İstanbul’daki aynı gramaj ekmek fiyatının her ilçede hatta semtte değişiklik göstermesi vatandaşları mağdur ederken, ekmeğin en pahalı satıldığı ilçe Sarıyer’de ise bu konuda önemli bir kampanya başlatıldı. Ekmeğin adeta karaborsaya düşmesine isyan eden AK Partili Sarıyer Belediye Meclis Üyesi, aynı zamanda da Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Halil Canarıkan, bu konuda çalışma başlattı.

CANARIKAN KONUYU MECLİSE TAŞIDI
İstanbul Fırıncılar Odası’nın bu konuda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 2008/5 Nolu ‘Ekmek ve ekmek çeşitleri tebliğine’ göre hareket etmesi gerektiğini söyleyen AK Partili Halil Canarıkan konuyu Sarıyer Belediye Meclisi’ne taşıdı. Belediye Meclisi’nde konuşan Halil Canarıkan, Sarıyer Belediyesi’nin ilçedeki fahiş ekmek fiyatını düşürmek için harekete geçmesi gerektiğini belirtti. CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e, “Sarıyer halkı çok mu zengin, neden ilçemizin hemen bitişiğindeki bazı semtlerde aynı gram ekmek 50 kuruştan satılıyor da Sarıyer’de iki katına satılıyor. Yoksa Sarıyer halkının hayat şartı Beşiktaş ya da Kağıthane halkının hayat şartlarından daha mı iyi? Bu konuda biran önce önlem alın. Hem halkı hem de fırıncıları mağdur etmeden bu konuya el atın” çağrısında bulundu.

Canarıkan, konuyu sadece Sarıyer Belediye Meclisi’ne taşıyıp bu konuda belediyeyi harekete geçirmeye çalışmakla kalmayıp, aynı zamanda da Sarıyerli fırıncılarla görüşerek orta yolun bulunması için çalışmalar yürütüyor.

FIRINCILARA ‘FİYATI DÜŞÜRÜN’ ÇAĞRISI
Fırıncıların da mağdur olmadan meselenin çözülmesi için çalışan Canarıkan, “Amacımız zaten zor şartlarda geçimini sağlayan vatandaşlarımızın hiç değilse ekmeği uygun fiyattan almalarını sağlamak. Diğer ilçelerde ekmek daha ucuza satılırken Sarıyer’de yüzde 50’lilere varan oranda zamlı satılması doğru değil. Bu konuda Sarıyerli fırıncılarımızdan anlayış bekliyoruz. Gerekirse Sarıyer’de tüm fırınları teker teker gezip ekmeği daha uygun fiyata satmaları için onlardan anlayış göstermelerini isteyeceğim” dedi. Bu arada, Canarıkan’ın başlattığı “ucuz ekmek” kampanyasına Sarıyer halkından da tam destek geldi. Sarıyerliler bu girişime kısa sürede büyük ilgi gösterdi.

NE ŞİŞ YANSIN NE DE KEBAP
AK Partili Sarıyer Belediye Meclis Üyesi, aynı zamanda da Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Halil Canarıkan, “Sarıyer halkı çok mu zengin, neden ilçemizin hemen bitişiğindeki bazı semtlerde aynı gram ekmek 50 kuruştan satılıyor da Sarıyer’de iki katına satılıyor” diyerek, konuyu meclis gündemine taşıdı. Canarıkan, Belediye Başkanı Şükrü Genç’e çağrıda bulunarak “Bu konuda biran önce önlem alın. Hem halkı hem de fırıncıları mağdur etmeden bu konuya el atın” dedi.

HER İLÇEDE EKMEĞİN FİYATI FARKLI
Sarıyer:        1 TL
Beykoz:       1  TL
Bahçelievler: 90 kuruş
Üsküdar : 85 kuruş
Ümraniye: 85 kuruş
Kadıköy: 85 kuruş
Pendik: 85 kuruş
Bayrampaşa: 80 kuruş
G.Osmanpaşa: 80 kuruş
Şişli: 80 kuruş
4.Levent: 50 kuruş
Eyüp :70 kuruş

SARIYERLİ NE DİYOR?
Mağduriyet giderilmelidir


• Hüseyin Sarıuçak (Sarıyer Muhtarlar Derneği başkanı)
Pek çok ilçede fiyatlar ucuzken Sarıyer’deki rekabet ortamından dolayı fiyatlar çok pahalı. Sarıyer’de de fiyatların diğer ilçelerin seviyesine düşürülmesi gerekiyor. Bu konuda fırıncıların da batırılmadan gerekli çalışmaların yürütülmesi vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi lazım.
Çözüm tek yanlı olmalı

• Engin Cevahiroğlu (Yeniköy Mahallesi Muhtarı)
Sarıyer’de fiyatların neden bu kadar pahalı olduğunu sorgulamak gerekiyor. Bir yerde ekmek 50-80 kuruşa satılabiliyorsa o zaman neden burada 1 liraya satılıyor. Bu konuda bence Sarıyer Belediyesi tüm fırıncıları toplayıp bir çözüm sunmalı. Bu işin çözümü tek yanlı olmamalı.
Bizim başımız kel mi?

• Gökhan Fil (İşçi)
Ben 25 yıllık Sarıyerliyim. İstinye’de çalışıyorum ve 600 lira maaş alıyorum. Bu maaşla ev kirasını mı vereyim, faturalarımı mı ödeyeyim yoksa diğer harcamalarımı mı yapayım? Maaşımız 2-3 bin lira olsa ekmeğin 1 lira olması beni ilgilendirmez bile. Acaba ‘bizim başımız kel mi’ demeden edemiyoruz.
Bu keyfiyete dur denmeli

• Ekrem Yıldızhan (Esnaf)
Ben 33 yıldır Sarıyer’de esnafım. Ekmek fiyatları neden burada bu kadar pahalı bilmiyorum. Yetkililer harekete geçerse iyi olur. Yoksa Sarıyer İstanbul’un en lüks ve zengin ilçesi mi? Eğer öyleyse ben bunu neden bilmiyorum, görmüyorum. Bence devlet yetkilileri bu işe el atmalı, bu keyfiyete dur demeli.

Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
3 Yorum