Eğitim Bir Sen'den Karaman'a Ziyaret

Eğitim Bir Sen'den Karaman'a Ziyaret
Eğitim Bir Sen İstanbul Şube Yönetimi Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’ı ziyaret ederek, Memur Sen’in Kamuda Serbest Kıyafet uygulaması ile ilgili rapor sundu.

 

Eğitim Bir Sen İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Tekin Şenel ve Sarıyer’den de sorumlu Şube Başkan Yardımcısı Müjdat Kalkan, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’ı makamında ziyaret etti. 

Sendikanın Şube Kadın Kolları Üyesi Selma Tanhan Ok ve Sarıyer temsilcisi Ayhan Sayar’ın da yer aldığı ziyarette gündeme gelen, Memur Sen’in Kamuda Serbest Kıyafet uygulaması ile Kaymakamı Ömer Karaman ile paylaşımlarda bulunuldu. Konu hakkında, Şube Başkan Yardımcısı Müjdat Kalkan, kılık-kıyafet yönetmeliğinin Anayasa ile teminat altına alınan temel hak ve özgürlüklere aykırı hükümler içerdiğini, aynı yönetmeliğin ülkemiz tarafından imzalanmış uluslararası anlaşmalara, onayladığı belge ve bildirgelerdeki eşitlik, ayrımcılık yasağı gibi evrensel hukukun temel ilkelerine aykırı hükümler taşıdığını belirtti.

egitimsen_sariyer_2.jpg
 
Kamu görevlilerine yönelik kılık-kıyafet yasaklarının sona ermesi noktasında Memur-Sen tarafından ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ başlıklı imza kampanyası düzenlediklerini söyleyen Müjdat Kalkan: “İmza kampanyasında, 14 Ocak-14 Şubat tarihlerini kapsayan bir ay gibi kısa bir sürede 12 milyon 300 bin imza toplanması Konfederasyonumuzun ve kamu görevlilerinin özgürlük talebine milletimizin somut olarak destek verdiğini ortaya koymuştur. Ulaşılan bu sonuç göstermektedir ki, kamu görevlilerinin kılık-kıyafet yasaklarından kurtularak inançları, tercihleri, beğenileri ve toplumumuzun genel kabul görmüş değer yargıları çerçevesinde kılık-kıyafet özgürlüğüne sahip olması noktasında inkârı imkânsız bir toplumsal mutabakat oluşmuştur. 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen referandum sonucunda kabul edilen Anayasa değişikliğiyle kadınlara yönelik pozitif ayırımcılık devlet sorumluluğu haline getirilmiştir. Ancak, pozitif ayırımcılığın ön şartı olan eşitliğin sağlanmasına ilişkin fiili durum da kılık-kıyafet yönetmeliği gibi düzenlemelerin varlığı nedeniyle halen sağlanamamıştır” dedi.
 
Sendikanın aldığı karar metnini ve kararın yasal dayanaklarını da içeren bir dosyayı Kaymakam Ömer Karaman’a sunan Başkan Yardımcısı Kalkan, siyasal sisteminin temel taşı olarak ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesini kabul eden ülkemizin millet iradesine darbe yapanlarca kaleme alınan bir yönetmelikle üretilen yasakları sona erdirmesi için gereken hukuki ve fiili gerekçelerin de fazlasıyla mevcut olduğuna dikkat çekti.
 
 “Kamu görevlilerinin saç, sakal, bıyık, favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen, yasal bir dayanağı olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğindeki yasakların artık kaldırılmasını talep ediyoruz” diyen Müjdat Kalkan, demokratikleşme yolunda önemli adımlar atan ve lider ülke olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye’nin, bu ayıptan bir an önce kurtulması gerektiğini vurguladı. 
 
Kaymakam Ömer Karaman ise konu hakkında şunları söyledi: Milletimizin bu konudaki yaklaşımını hepimiz biliyoruz. Hepimiz dinine, kültürüne bağlı insanlarız. Bugünkü gelinen demokratik ortama kolay ulaşılmadığını,demokratikleşme sürecinde çok bedeller ödendiğine, hatta bunlara şahit olduğuna hatta ve hatta o zorlu süreçleri kendisin de yaşadığına değindi. Sendika böyle bir karar almışsa,karar hukuk zemininde yürütülüyorsa, Anayasa'ya ters olmadığı sürece herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını belirtti. 
 
Kaymakam Karaman, sendikacı misafirlerine kaymakamlığın çakıl taşları ile sanat ve resim yapma konusunda kurs açma olarak, kaymakamlık bünyesinde yeni bir çalışma içinde olduklarını anlattı. 
 
egitimsen_sariyer_1.jpg

Bu haber toplam 5410 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT