Yağmur Eftelya ŞAKAR

Yağmur Eftelya ŞAKAR

Dünya Emekçi Kadınlar Günü üzerine… 

Dünya Emekçi Kadınlar Günü üzerine… 

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel indirimleri bize bahşetmeye çalışan markaları, işletmeleri ve bilumum kapitalistleri samimi bulmuyor ve hatta bu kampanyaları yapanların çoğunluğunun kadınlar olduğunu düşünmek dahi istemiyorum!

Öncelikle anlaşalım ki; 8 Mart  “Dünya Kadınlar Günü” değil, 8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günüdür.”  İnsancıl çalışma şartları uğruna bedeli canıyla ödeyen kadınları anma günüdür. Firmaların, işletmelerin kaç kadın çalıştırdığını gözümüze sokma günü ise asla değildir.

Diğer tüm günler düşkün olun bizlere, ellerimiz bulaştığında güzel olan ne varsa her gün hatırlayın. Batsın çiçeğiniz, çikolatanız! Kendiniz kadınlara saygınızdan çiçek kadar güzel, çikolata kadar tatlı olun.

Kıyafetimize, gülüşlerimize, kahkahalarımıza, emeğimize, ekmeğimize, içtiğimize, düşündüğümüze dil uzatmayın. Futbol oynayan, izleyen, yorum yapan kadınlara 'Erkek Fatma' olarak bakmayın! 

Hayata katılan kadınları sizden daha fazla eğleniyorlar, görüyorlar, biliyorlar diye 'hafif' olarak yaftalamayın! Dışarıda özgürlük timsali olarak gezip, aynı eve girdiğinizde kendinizi aslan sanmayın! 

Kıskanmayın…

Konuyu iyi bilin Adem'le Havva meselesinden ziyade bir de Lilith olduğunu unutmayın.. Güzel insanlar olup , güzel yaşamlar sunun.. Sizden başka bir şey istemiyoruz. 

Tüm emek kokan kadınları saygıyla selamlıyorum! Yarınlar bugünlerimizden daha iyi olacak, inanın!

Bu yazı toplam 3618 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Yağmur Eftelya ŞAKAR Arşivi