Diplomat ve dini önderlerden barış mesajı

Diplomat ve dini önderlerden barış mesajı
Gelenekselleşen yeni yıl yemeğinde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in misafiri olan konuklar, hep bir ağızdan ‘barış’ diledi.

Sarıyer Belediyesi ‘nin geleneksel hale getirdiği yeni yıl yemeğinde bu yıl da il ve ilçe protokolünün yanı sıra; ruhani liderler, konsoloslar, iş, sanat ve siyaset dünyasından birçok isim katıldı. Açılış konuşması yapan davetlilerin ortak dileği barış oldu. Konuşmaların ardından Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile birlikte yeni yıl pastasını kesen konuklar, müzik dinletisiyle geceyi noktaladı. 

YOĞUN KATILIM

Davete; “Avusturya Cumhuriyeti Büyükelçisi Ulrike Tilly, Almanya Başkonsolosu Georg Birgelen, Azerbaycan Başkonsolosu Mesim Hacıyev, İsrail Başkonsolosu Yosef Levi Sfari, Polonya Başkonsolosu Andrzej Papıerz, Hindistan Başkonsolosu Azar A.H. Khan, Hollanda Başkonsolosu Bart Van Bolhuis, İspanya Başkonsolosu Carlos Diaz Valcarcer, Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Tuncer Baş,Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan,Türkiye Ermenliler Patrikliği Başepiskopos Aram Ateşyan, Ermeni Katolik Başespiskopusu Levon Zekiyan, Türkiye Musevi Cemaati’nden Haham Rav İzak Peres, Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Murat Süme, MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Karahan, Galatasaray Kulüp Başkanı Dursun Özbek, usta sanatçı Zülfü Livaneli ve çok sayıda davetli katıldı.

diplomat-1.jpg

SEFERBER OLMALIYIZ 

Yemekte açılış konuşmasını gerçekleştiren davetliler hep bir ağızdan barış dileklerini yineledi. İlk konuşmayı yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Yurtta Barış Dünyada Barış diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün bu önemli sözüne uygun olarak; yerelden genele, ulusaldan uluslararası ilişkilere kadar her yurttaştan en üst yöneticisine kadar herkesin sorumluluk bilinciyle barış, dostluk, kardeşlik ilkelerini hayata geçirmek için seferber olması gerekmektedir” dedi.

‘HOŞGÖRÜ’ VURGUSU

Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu ise yeni yılda iyi dileklerin gerçekleşmesi için adım atılmalı diyerek, “Hoşgörünün, sevginin, barışın, vicdanın, idrakın ve merhametin önde olduğu bir yıl olmasını diliyorum” sözleriyle konuşmasını noktaladı. Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan konuşmasında 2018 yılının tüm inançların ve fikirlerin özgürce yaşanabildiği bir yıl olması temennisinde bulundu.

diplomat-2.jpg

BU TOPRAKLARIN ÇOCUKLARIYIZ

Türkiye Ermenliler Patrikliği Başepiskopos Aram Ateşyan “Hepimiz bu toprakların çocuklarıyız” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Büyüdüğümüz bu topraklar çok fazla acı ve eziyet çekti. Biz artık bu topraklarda kan değil, gül bahçesi görmek istiyoruz” dedi. Ermeni Katolik Başespiskopusu Levon Zekiyan ise yeni yılın barış ve huzur getirmesini diledi.

GEÇMİŞTEN DERS ÇIKARILMALI

Galatasaray Kulüp Başkanı Dursun Özbek dünyada farklı inanışlar olduğuna dikkat çekerek, geçmişten ders çıkarılması gerektiğini belirtti. Özbek, “2018 yılında halkı hüzne sevk eden olayların yaşanmamasını diliyorum” dedi. MEF Üniversitesi Rektörü Muhammed Şahin ise yeni yıl dileklerini ilettiği konuşmasında 2018’de tüm dünyaya barış mesajı verdi.

ÖNEMLİ OLAN BARIŞ İÇİN NE YAPTIĞIMIZ

Son olarak kürsüye çıkan usta sanatçı ve UNESCO Barış Elçisi Zülfü Livaneli, “Ben yıllardır barış kötü bir şeydir diyeni görmedim. Ama dünyada hala savaşlar var. O yüzden barış için ne söylendiği değil, ne yapıldığı önemli. Yeni yıl barış dolu bir yıl olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu haber toplam 4625 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT