Derbent halkı bu kez İBB'deydi

Derbent halkı bu kez İBB'deydi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 yıl önce tapuları ellerinden alınan Derbent halkı, İBB önündeydi.

"Derbent bizimdir, bir yere gitmeyeceğiz" diyen yüzlerce kişi, yaptıkları basın açıklamasının ardından belediyeye toplu dilekçe verdi. AK Parti Büyükşehir Meclis Üyesi Halil Canarıkan, ” Burada vatandaşa rağmen bir şey yapılamaz” dedi.

Derbent halkı adına açıklamayı Dürdane Yılmaz okudu. Geçtiğimiz hafta Sarıyer Belediyesi'ne 1500 dilekçe verdiklerini hatırlatan Yılmaz, "Kentimiz ve mahallemiz kentsel dönüşüm kapsamındadır. Bizim yaşam alanlarımız bir avuç sermaye grubunun saldırısı altındadır. Elli yıl önce köylerimizden büyük kentlere göçmek zorunda bırakıldık. Şimdi de evlerimizden sürülmek isteniyoruz" dedi.

VİDEO GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYINIZ

Seçim zamanı tapu vaadi
İBB ve Sarıyer Belediyesi'nin, yerel seçimler zamanı "tapularınızı vereceğiz" dediğini hatırlatan Dürdane Yılmaz, her iki belediyenin de seçimlerden sonra çözüm üretmek bir yana İBB'nin hazine arazilerini TOKİ'ye devretmeye çalıştığını anlattı. Yılmaz, "Her iki belediyeyi, en temel insan hakkı olan doğduğu, büyüdüğü semtte yaşama, barınma ve konut hakkımıza saygılı olmaya çağırıyoruz" dedi. Dürdane Yılmaz, mücadelelerini sorunları çözülene kadar yılmadan sürdüreceklerini söyledi, İBB ve Sarıyer Belediyesi'ni uyardı.

Halil Canarıkan,” Burada vatandaşa rağmen bir şey yapılamaz”
AK Parti Sarıyer ve Büyükşehir Meclis Üyesi Halil Canarıkan ve Ayla Serpil Bağrıaçık da Derbentlilerin dilekçelerini verdikleri sırada kendilerine yardımcı oldular. Canarıkan konuyla ilgili olarak, “Burada vatandaşa rağmen bir çözüm olamaz. Sorun çözülecekse vatandaş razı olacak şekilde çözülecektir. Hiç kimsenin vatandaşı mal gibi, meta gibi görmeye hakkı yok. 20-30 yıldan beri o topraklar üzerinde yaşayan insanlar başka yerlere gönderilemez.  Bana göre bu insanların oturduğu topraklar Sarıyer Belediyesi tarafından istimlak edilmelidir. Her şeye para bulanlar bunun için de para bulurlar elbet. Bu konuda İBB’nin de Sarıyer Belediyesi’ne destek olacağından eminim” dedi.

Bu haber toplam 1543 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT