Deprem anında neler yapılmalıdır?

Deprem anında neler yapılmalıdır?
Öğrenilmesi gereken hayat kurtarıcı bilgiler

 

Konutlarda deprem anında nasıl hareket edilmeli?  
 
1. Deprem anında hızlı ve kararlı hareket etmeniz gerekmekte.       
 
2. Önceden planlanmamış bir şekilde hareket etmemeniz paniğe sebep olur.      
 
Kredi Kartı Borcunuz Bitmiyor mu? Arayın yardımcı olalım...
3. Önceden bir eylem planı oluşturmak bu nedenle önemli.               
 
SÜREKLİ HATIRLAMANIZ GEREKEN SEY   
 
Deprem anında tehlikenin aşağıdan değil yukarıdan geleceği. Dolayısıyla nerede olursanız olun, gözünüz yukarıda, olası tehlikeleri gözler durumda olsun!     
 
 Zemin (giriş) katında iseniz,       
 
Deprem anında binadan kaçmak için sadece 10 saniyeniz var. Bu durumda giriş kat dışında kaçış için yeterli zamanınız yok.        
 
Zemin katında iseniz, derhal dışarı çıkın. Ancak dışarı çıkmanız binanın oluşturduğu tehlikeden uzaklaştığınız anlamına gelmez. Binanın yıkım gölgesinden bir an önce uzaklaşmanız gerekmekte. Böyle bir zamanınız ve olanağınız yok ise dışarıda bir aracın yanına (asla içine ya da altına değil) cenin pozisyonunda (yine yukarıyı gözler durumda) uzanın. Açık havada yukarıdan gelecek tehlikelere karşı (düşen nesneler, elektrik kabloları vs.gibi) en emin yer bir agaç altıdır.        
 
Üst katlarda isenız
 
Asla binadan çıkarak kaçmaya çalışmayın. Unutmayın, yeterli zamanınız olmayacak.        
 
*Asla merdivene çıkmayın, hatta daire kapınıza bile gitmeyin. Çünkü, binaların en zayıf yerleri merdivenleri. Binanız sağlam kalmasına ragmen,merdivenlerinizin yıkılma olasılığı var.        
 
*Asla balkona çıkmayın. Balkonlar binaların zayıf ve desteksiz bölümleri.        *Asansöre asla ama asla binmeyin. Sarsıntı anında asansörler binadan bağımsız hareket eder. Her deprem sonrasında asansörlere bakım yaptırılmasında büyük fayda var.        
*Pencerelere yaklaşmayın. Deprem anında camların patlayarak 6 metreye kadar cam firlattığı bilinmekte.               
 
Sığınabileceğiniz mekanlar     
 
 *Salon ve yatak odaları içindeki eşyaların niteliği dolayısıyla sığınmak için en kötü mekanlar. Çok çaresiz kalmıssanız dahi, yatakta yatarak beklemeyin, en kötü ihtimalle yataktan düşün. Gardrobun üstünüze düşmesinden korunabilirsiniz.        
*Beyaz eşya önleri (devrilme riski olan buzdolabı hariç) en iyi sığınma mekanlarıdır. Mutfakta fırın, bulaşık makinesi ve deep freeze önü, banyoda çamaşır makinesi veya döküm küvet önü gibi. Bu tip eşyalar ezilme durumunda yere yapışacak kadar ezilmezler ve size bir yaşam alanı sağlarlar.               Kurtarma ekiplerinin öncelikle bakacağı mekanlar, mutfak ve banyo olacaktır.               
 
Nasıl Sığınılmalı?       
 
*Unutmayın, önceden bir eylem planınız olması size zaman kazandırır. Aile olarak, mutlaka önceden nerelere kimlerin sığınacağının planını yapın.        *Deprem aninda sığınma noktalarına giderken birbirinizle konuşarak haberleşin.      *Sığınma noktanızda cenin pozisyonunu alın. İnsanın en yaşamsal bölgeleri baş, karın ve göğüs boşluğudur. Bu pozisyon sizin bu bölgelerinizi koruma altına almanızı sağlar.
 
 *Unutmayın, gözünüz sürekli yukarıda olmalı. Kendinizi üzerinize düsebilecek bir cisimden korumanız gerekebilir!               
 
 
Çatı katında iseniz,      
 
 Terasa (balkon üstü degil, binanın ana gövdesi üzerinde yer alan kısım) çıkarak yine yukarıdan gelecek (çatı, kiremit, v.s.) tehlikelere karşı uyanık olun. 
 
 
     TOPLU MEKANLARDA DEPREM ANINDA NASIL HAREKET EDİLMELİ?      
 
 *Sinemalarda asla dışarı kaçmaya çalışmayın. Sıra aralarına uzanın. Etrafinızdakileri bu konuda uyarın.        
 
*Çocuğunuzun okulunda mantıklı bir eylem planı yapılıp yapılmadığını okul yetkililerinden ögrenin, yapılmamışsa yapılmasını talep edin, hatta aktif olarak hazırlıklara katılın.       
 
 *Alışveriş merkezlerinde deprem sonrası yangın riski yüksektir. Bir alışveriş merkezine gittiğinizde, mutlaka yangın merdiveninin yerini öğren ve deprem anında hızlı ve kararlı bir şekilde oraya yönelin.       
 
 *İşyerinizde deprem anında yukarıdan gelecek tehlikelere karşı (asma tavan, armatür, v.s.) masa altına sığınabilirsiniz. Yakın iseniz garaja kaçarak araba yanına cenin pozisyonunda uzanabilirsiniz. 
 
Yangın merdivenine giderek merdivenden yukarı çıkabilirsiniz. Bu sizden sonra geleceklere yer açar.       

Bu haber toplam 3911 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT