Deniz ve Genç'ten açıklama

Deniz ve Genç'ten açıklama
CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz ve Belediye Başkanı Şükrü Genç olaylı 19 Mayıs'la ilgili açıklama yaptı.

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, 19 Mayıs törenlerinde çıkan olaylarla ilgili ilçe binasında basın açıklaması yaptı. Deniz açıklamasında olayda provokasyon ihtimalinin olduğunu söyledi.

İlçe binasında düzenlenen basın toplantısında Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Erol Aydın, Muzaffer Abdaloğlu, Nasuh Aşantuğrul, Hacı Mehmet Bayraktar, Gökan Zeybek, Ekrem Tekçe ve Hüseyin Coşkun’un yanı sıra çok sayıdaki partilide hazır bulundu. 

Deniz açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı yürüyüşünde Sarıyer ilçemizde partimize çirkin ve haince saldırıda bulunulmuş olup bu konudaki düşüncelerimizi siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızla paylaşmak istiyorum.

Kutlamalar sabah saat 09:00 da Sarıyer Belediyemiz tarafından yenilenen Atatürk büstünün  açılışı, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve çelenk sunumu ile başladı.  Atatürk büstü açılışı  Sarıyer Belediye Başkanımız,  MHP İlçe Başkanı, DSP İlçe Başkanı,  muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve Sarıyer halkı ile  gerçekleşti.

Daha sonra Zekeriyaköy  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin kutlamaları, Emirganı Sevenler  Derneğinin Sanat sokaktaki sanatsal etkinliği ile devam edildi. Saat 15:00’de mahallelerden araçlar kalktı ve Kireç burnu Haydar Aliev parkında toplanıldı. Süslenmiş deniz motorlarına çoluk çocuk yaşlı genç binerek temsili olarak Marmaradan Karadenize deniz yolu ile hareket edildi. Katılım o kadar yoğundu ki  bir çok vatandaşımız  motorlara binemedi. Karada kalan vatandaşlarımız yürüyüş korteji oluşturarak Büyükdere liseliler parkına yürüyerek  deniz yolu ile geri dönecek vapurları beklemeye başladılar.

Saat 18:30 civarında denizden gelenler liseliler parkına vapurların yanaşması ile indiler dün Marmara’dan Karadeniz’e açılan vapurlar o kadar güzel bir görüntü oluşturdular ki içlerinden birisi ise Ulu önderimizin Samsun’a giderken bindiği Bandırma vapurunu temsil ediyordu. 

Partili Gençlerimiz Türk bayrakları ile süslenmiş bisikletlerle  kortejde idiler, üzerlerinde CHP Sarıyer Gençlik yazan, Türk bayrağı, Atatürk resmi ve CHP amblemi bulunan tişörtlü gençler bisikletlere bindiler Atatürk anıtına yürüyen yürüyüş kortejine 16-25 yaş grubunu oluşturan bisikletlerle eşlik ettiler, bisikletli gençlerimizin hemen arkasında Atatürk resimleri taşıyan küçük çocuklarımız,   hemen önlerinde ise  CHP Sarıyer ilçemizin  10.yıl marşını çalan aracı vardı.

Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve CHP bayrakları ile Sarıyer’in merkezine gelen topluluğu Sarıyer esnafı  karanfiller ve çiçekler atarak sevgi gösterilerinde bulundular.  Ta ki kültür merkezinden geriye alana dönüşte minübüs durağına  trafik lambalarının yanına gelene kadar her şey mükemmeldi.

Sarıyer gençliği çok görkemli bir şekilde alana girecekken bisikletli gençlerin 200 metre gerisinden yönetici arkadaşlarla yürüyordum. İleride bir kargaşa olduğunu gördüm bisikletler birbirine girmişlerdi sakallı olarak gördüğün birisi elinde sopayla sağa sola sallıyor çocuklarımıza vuruyordu, hemen fırlayıp öne çıktım birkaç kişi olarak gördüğüm bu saldırganların birinin elinden sopayı alarak arbedeyi önlemek için bir dükkana girmesini sağladım.  Olay esnasında kısa bir süre içinde başlangıçtan beri ortalıkta gözükmeyen ve yürüyüşü izlemeyen bazı TV. Kanallarının aniden ortaya çıkması bu kişilerin önceden planlayarak bu provakasyonu gerçekleştirdiği ihtimalini güçlendirmektedir. Aynı saldırgan  kişiler olayı izleyen ve önlemek isteyen güvenlik güçlerine de saldırmış ve bu saldırı emniyet kuvvetlerince kamerayla saptanmıştır.
Bu yaşadığımız olumsuz olayda Gürkan Kadık (Gençlik kolu Başkanı 1989 doğumlu), Hatay Delibaş (1963 doğumlu), Saadet Kaya (1987 doğumlu), Sadık Doğan Yalçın öğrenci (1997 doğumlu),  Can Berk  Aydemir öğrenci (1994), Ebru Doğan (1988 doğumlu) ve Mustafa Candener milli bisikletçi (1979) 7 kişi yaralanmış tedavileri hastanelerde gerçekleşmiştir. Başlangıçta yaralı gençlerimiz, Sarıyer Devlet Hastanesine kabul edilmek istenilmemiş ve saldırgan bir grup tarafından hastane önünde tehditlere maruz bırakılmışlardır. Bütün kardeşlerime göstermiş oldukları sağ duyulu davranıştan dolayı teşekkür ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatük’ün ‘’Bütün umudum siz gençliktedir’’ sözüne sadık kaldınız,   olaylar karşısında soğukkanlı sağ duyulu olduğunuzu gördüm. Yürüyüş anındaki o güzel görüntünüz ve sonrası yaşanan provakatör saldırıya karşı sakin  duruşunuz için sizleri  tekrar kutluyorum.
Şimdi gelelim olayın diğer yüzüne kimdir? Ne için yapılmıştır? Kimlere hizmet etmektedir? Tanımadığımız bu küfürlü ve sopalı saldırıyı gerçekleştirenler,  16-25 yaş aralığında  olan Türkiye’ de milli mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayısı kutlayan bu gençlerimizden ne istediniz?

Bu durumu anlamak çok güç 10 yıl önce birisi Atatürk posterleri, Türk bayrakları ile böyle bir kutlama kortejinde ki çocuklarımıza gençlerimize böyle bir saldırı olduğunu söylese idi inanamazdık. Olmaz böyle bir şey derdik. Malesef dün oldu. Bu durum çok içimizi acıtıyor. Neye hizmet ettiklerini bilmediğimiz bu saldırıyı şiddette kınıyoruz. Örgütümüz gençlerimizin yanındadır.

Ancak  ne olursa olsun kimse bizi Ulusal kurtuluş mücadelesinde kanla canla başla kurulmuş bu Türkiye Cumhuriyetini korumaktan yaşatmaktan ala koyamayacaktır. Bu konudaki mücadelelerimiz ülkemizin  her noktasında devam edecektir.

Bu çirkin saldırıyı gerçekleştiren vatandaşlarında kimsenin  oyununa gelmemelerini, yapılmak istenenleri iyi tahlil etmelerini, toplumu kutuplaştırma ayrıştırmaktan kimsenin bir yarar sağlayamayacağını, bizim CHP olarak kavgadan yana olmadığımızı, aksine  her türlü fikre saygılı olduğumuzu karşıtlarımıza sopayla küfürle değil, düşüncelerimizle cevap  vermeye arzusunu taşıdığımızı, çağdaş ve medeni bir ortamda tartışarak konuşarak bir sonuca gidebileceğimize inanan bir partinin mensupları olduğumuzu belirtmek isteriz.

Bizler çözümü oluşturmak için elimizden gelen gayreti gösteririz. Bu toplumda yaşanan her sorun bizim sorunumuzdur.

Gençlerimizi çocuklarımızı yaralayan bu şahıslarla yargı önünde meşru haklarımızı kullanarak mücadele edeceğiz ve konunun adli makamlar nezdinde ısrarla takipçisi olacağız.

Buradan bizi geçmiş olsun dileklerinde bulunan  MHP İlçe Başkanı Sayın Erdal Çoban’a, AKP İlçe Başkanı Sayın Hüseyin Özdemir’e,   bütün Sarıyerlilere,  Emniyet teşkilatımıza partililerimize  teşekkür eder,  siz   gençlerimize geçmiş  olsun dileklerimi sunarız.
Atatürkçüyüz, Laikiz diyen, Türk Bayrağı taşıyan gençlere saldıranları CHP Sarıyer İlçe örgütü olarak kınıyoruz, onlarla adalet önünde hesaplaşacağız.

Bir açıklamada Şükrü Genç’ten geldi
Çıkan olaylarla ilgili bir açıklama da Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten geldi. Belediyenin basın ofisinden yapılan açıklamada Şükrü Genç, olayları CHP’ye saldırı olarak değerlendirerek kınadı. arıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de, yüzlerce tekne ve binlerce Sarıyerli’nin katılımıyla başlayan 19 Mayıs kutlamalarının ardından Sarıyer’de yürüyen korteje yönelik saldırıyı kınadı.

Şükrü Genç yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi; “İstanbul Boğazı’nda tekneler eşliğinde büyük bir coşkuyla başlayan 19 Mayıs kutlamalarının ardından Şehit Mithat Yılmaz Caddesi’de  Atatürk anıtına doğru yürüyen, aralarında kadın ve çocukların olduğu Cumhuriyet Halk Partisi kortejine yönelik saldırı, Sarıyer’de yakaladığımız barış, hoşgörü, ve kardeşlik sürecine asla gölge düşüremeyecektir.

Sarıyer’de ektiğimiz barış tohumları bu türden çirkin saldırılara rağmen boy vermeye devam edecek, sağduyulu Sarıyer halkı ilçemizin huzurunu bozmaya yönelik bu çirkin oyunun tuzağına düşmeyecek, “Barış, Huzur ve Hoşgörü” ilçesi olan Sarıyer ve Sarıyer halkı provokasyona yönelik bu çirkin oyunlarının birer piyonu olmayacaktır.

Sarıyer’de barış, huzur ve hoşgörü sahip çıktığımız ve çıkmaya devam edeceğimiz en temel değerlerimizdendir. Bu değerlerin yok edilmesine biz de Sarıyer halkı da fırsat vermeyecektir.

Hiçbir zaman şiddet dilini kullanmadık. Kimseyi ayrıştırmadık. Ayrıştırmayacağız. Bu saldırı birlik ve beraberliğimizi dünden daha fazla birbirimize bağlamıştır.

Bu saldırıların sadece bize değil kime yapılırsa yapılsın dün olduğu gibi bugün de aynı duyarlılıkla karşısında olduk. Olacağız.

Bu ve buna benzer saldırılar Sarıyer’in geleceğine ve yaşamın her alanına yönelik çalışmalarımızda düşünülenin aksine bize daha büyük bir cesaret vermiştir.
 
Yapılan bu çirkin saldırı, sadece partimizin ilçe başkanı Sayın Mehmet Deniz ve arkadaşlarımıza değil, onların şahsında Sarıyer halkının huzurunu bozmaya yönelik beyhude bir girişimdir.

Bu haber toplam 6059 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT