Çubukçu, referandumu anlattı

Çubukçu, referandumu anlattı
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 12 Eylül’de yapılacak Anayasa Referandumu’nun kapsamıyla ilgili Sarıyer’deki muhtarlara bilgi verdi.

Çubukçu, "Yaptırdığımız anketlerde çok yüksek oranda referanduma evet çıkıyor” dedi.

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen organizasyonda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Sarıyerli muhtarlarla bir araya gelerek anayasa değişiklikleri ile ilgili bilgi verdi. Çubukçu, “Anayasa değişikliğine karşı büyük bir antipropaganda çalışması yürütülüyor. Bir seçim havası yaratılmaya çalışıyor. Ancak yaptığımız araştırmalara göre referandumda evet diyecek kesim açık ara önde” dedi.

Politize etmek istiyorlar
Bazı engellemeler olmasaydı Türkiye’nin şu anki durumundan 3 kat daha büyük durumda olacağını belirten Çubukçu cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanılanları hatırlattı ve belirli bir kemsin Türkiye’de hiçbir zaman yapılmayan bir uygulamanın yapılması için çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. Referandum sürecini bazı partiler politize etmek istiyor. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Türkiye’yi tıkayan bazı sistemler var. HSYK’nın yapısı, seçimleri ülkede büyük tartışmalar yaratıyor. Siyasette kulisler yapıldığı söylenir ama Ankara’ya gittiğimde en etkili kulislerin HSYK’da yapıldığını gördüm.

ncubukcuicerimuh_245099590.jpg

CHP ve MHP’nin büyük kesimi evet diyecek
Yaptığımız anketlerde halkın referandum ile ilgili düşüncelerini aldık. Anketlerde anayasa değişikliğine evet diyecek kesim açık ara önde çıkıyor. MHP ve CHP tabanından büyük bir kesim de oyunu evet olarak kullanacak. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan sivil toplum kuruluşlarından her gün mesajlar alıyoruz. STK’lar da bu değişiklik için büyük destek veriyorlar.

Yaklaşık 25 muhtarın katıldığı toplantıya AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir ile İBB ve Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Halil Canarıkan ve Ayla Serpil Bağrıaçık, Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Cemil Özbalta katıldı. Çubukçu, değiştirilen maddelerle ilgili bilgi verdikten sonra mahalle ve köy muhtarlarının genellikle okul sorunları ile ilgili ilettikleri taleplerini dinleyip, sundukları dosyaları kabul etti.

hcanariknimetcubukcu_981901850.jpg

Muhtarlardan Canarıkan'a teşekkür
Pınar Mahallesi Muhtarı Ayhan Yılmaz, FSM Muhtarı Osman Karaçam ve Derbent Muhtarı Metin Ateş, mahallelerinin sorunlarıyla birebir ilgilendiği için Halil Canarıkan’a teşekkür ederken, Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak, ise Canarıkan’ın tüm muhtarlarla koordineli çalıştığını belirterek, “Sürekli diyalog halindeyiz sorunlarımızı birebir kendisine iletiyoruz. Kendisi de İBB’ de takipçisi oluyor. Bu gayretli çalışmalarından dolayı kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Sarıuçak, başbakana mesaj yolladı
Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak Başbakan’a mesaj gönderdi. Başbakan’ın demokratik açılımla ilgili sanatçıları, spor adamlarını dinlediğini belirten Sarıuçak, “Başbakanın muhtarlarla da bir araya gelmesi gerekiyordu” dedi. Bakan Çubukçu da “Bu önemli mesajınızı sayın başbakanımıza ileteceğim” dedi.

Bu haber toplam 1515 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum