Çiller’e bir onay da Büyükşehir’den

Çiller’e bir onay da Büyükşehir’den
Eski Başbakan Tansu Çiller’in Kilyos'taki deniz manzaralı 30 dönümlük arazisine Sarıyer Belediyesi’nin ardından, Büyükşehir’den de imar izni çıktı.

Tansu Çiller İstanbul, Kilyos kıyısında sahip olduğu deniz manzaralı 29 bin 768 metrekarelik arazisinin İstanbul Sarıyer Belediyesi tarafından yapılan 2007 tarihli 1/bin ölçekli planında yeşil alan miktarı fazla tutularak kendilerine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle İstanbul 9. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Sarıyer Belediyesi de onaylamıştı
25 Eylül 2008'de mahkemenin verdiği kararla iptal edilen planlar, Sarıyer Belediyesi tarafından yeniden yapıldı. Eylül 2009'da yeniden hazırlanarak onaylanan 1/binlik planlar, kabul için Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından önceki gün kabul edilen planla Çiller ailesine 3 bin 500 metrekare inşaat izni verildi.

Şimdi o araziye 15 villa yapılacak
Kilyos'ta denize nazır konuma sahip yeşil alan içinde yer alan arazinin etrafında villa siteleri yer alıyor. 1992'de Çiller ailesi tarafından tarla olarak satın alınan arazinin yüzde 38'i yeşil alan olarak terk edilecek. İlçe meclisi tarafından hazırlanan plana göre, 2 katlı 20 adet bina yapma izni bulunan araziye 15 villa inşa edilecek. İmar iznini alan Çiller Ailesi, arsaya ilişkin projeyi hazırladıktan sonra ruhsat alıp, inşaata başlayacak. Gayrimenkul yatırımlarına ilgisiyle bilinen Tansu Çiller'in Kilyos ve çevresindeki arazilerinin toplamı 100 bin metrekareyi buluyor.

Hatırlanacağı gibi Sarıyer Manşet bu haberi daha önce de gündeme getirmişti. CHP’li meclis üyeleri bir önceki dönem bu onaya karşı çıkmış, ancak yeni dönemde meclisten geçirmişlerdi.

Bu haber toplam 1301 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT