CHP’nin yerel seçim adaylarını belirleme yöntemi netleşti

CHP’nin yerel seçim adaylarını belirleme yöntemi netleşti
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 2024 Yerel Seçimleri için belediye başkan adaylarını belirleme yöntemi netleşti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 2024 Yerel Seçimleri için belediye başkan adaylarını belirleme yöntemi netleşti. CHP, belediye başkan adaylarını anketle kamuoyuna ve örgüte soracak. Milletvekilleri ve Parti Meclisi (PM) üyeleri, illerde öne çıkan aday isimlerini tespit edecek. Aralıkta 500’e yakın belediye başkan adayı açıklanacak. İstanbul’da ise hedef, ilçe belediye sayısını 25’e çıkarmak.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) bugün (20 Kasım) saat 11.30’da toplandı. Yaklaşık altı saat süren toplantıda, yerel seçim için aday belirleme yöntemi netleşti. CHP, yerel seçimlerde belediye başkan aday adayı olmak isteyenlerin başvurularını 21-28 Kasım’da alacak. Aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri ise başvurularını 1-5 Aralık’ta yapacak.

Aday adayı olmak isteyen il, ilçe, belde başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin ise ilk önce yerel yönetimler ve dirençli kentlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına istifa niyetini bildirecek. Bu niyet, MYK tarafından değerlendirilecek. Aday adayı olmak isteyen il, ilçe, belde başkanları 1 Aralık saat 17.00’ye kadar görevlerinden istifa edecek.

CHP Dirençli Kentlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’in imzası bulunan genelge, bugün il ve ilçe başkanlıklarına gönderildi.

Aday adayı olmak isteyenler için ödenmesi gereken ücret de belli oldu. Buna göre büyükşehir belediye başkan aday adayı olmak isteyenler 50 bin Türk Lirası (TL), nüfusu 500 binin üzerinde olan il, ilçe, belediye başkanlığı için 30 bin TL ve nüfusu 250 bin ile 500 bin arasında olan il ve ilçe belediye başkanlığı için 20 bin TL ödenecek.

Belediye başkan adayları “çapraz sorgu” ile belirlenecek

Edinilen bilgiye göre, CHP belediye başkan adaylarının belirlenmesi için birden fazla yöntemi bir arada kullanacak. CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde ilk olarak anket yoluyla kamuoyu yoklaması yapılacak. Ankette, mevcut belediye başkanının memnuniyet durumu ölçülecek, belediye başkanı ve rakiplerinin durumu karşılaştırılacak. Bunun yanı sıra partinin oy oranı ile belediye başkanının oy oranı da karşılaştırılacak.

CHP’nin az bir oy oranı ile kazandığı ya da kaybettiği “kritik” yerlerde ise atama yapılacak.

Meclis Grubu kampa girecek

CHP Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grubu 1-3 Aralık’ta Antalya’da kampa girecek. Kampın ardından milletvekilleri ve PM üyeleri adayların belirlenmesi için sahada çalışacak. Anketler, örgütten gelen bilgiler, milletvekilleri ve PM üyelerinden gelen bilgiler karşılaştırılacak. “Çapraz sorgulama” yapılması için illere farklı bölgelerin milletvekilleri gönderilecek. İllerdeki sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının da görüşleri alınacak.

Aralık ayında 500 belediyenin başkanı açıklanacak

CHP, bin 399 yerleşim yerinin tamamında aday çıkaracak. Daha önce aday çıkarılmayan yerlerde ise belde, ilçe başkanları aday olarak gösterilecek. Aralıkta 500 belediyenin başkan adayı eğilim ya da merkez yoklaması ile belirlenmiş olacak. Adaya kampanya için 90 gün süre tanınacak.

CHP’li bir yetkili, adayların belirlenmesinde çapraz sorgulama yapılması ve kentin paydaşlarından fikir alınmasının nedenini, “Bazen adayın ismi toplumda yoktur ama iş dünyasında karşılığı vardır. Bir şehrin bilgisi tüm paydaşlardan alınacak. Dinamik bir sorgulama yapılacak. Amaç, hata yapmamak. Sorgulanmayacak tek şey, belediye başkanının kime yakın olduğu” diye açıkladı.

İstanbul’da hedef belediye sayısını 25’e çıkarmak

CHP’li il başkanları 24–25-26 Kasım’da İstanbul’da yerel seçim gündemli il başkanları çalıştayına katılacak. Çalıştaya İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de katılacak. CHP, 39 ilçenin bulunduğu İstanbul’da 25 belediye kazanmayı hedefliyor. CHP’li yetkililer, 2019 seçimlerindeki “isim” üzerine değil “profil” üzerine yapılan çalışmayı hatırlatarak, benzer bir çalışmanın ortaya konulduğunu anlattı.

CHP’li yetkililer İstanbul’a ilişkin, “İmamoğlu, oy oranı en yakın adayın 10 puan üzerinde oy alarak seçimi kazanacak. İstanbul’da 25 belediye kazanma şansı var. İstanbul’da 2017 referandumundan beri lehimize bir denge oluşmuş gözüküyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de iyi oy alınan yerlerde öne çıkacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT