CHP'liler Meclis'te hesap sordu

CHP'liler Meclis'te hesap sordu
Sarıyer Belediyesi'nin ikinci meclis toplantısında CHP’liler verdiği önergelerle adeta hesap sordu.

Toplantıda Yusuf Tülün dönemine ait 2008 yılı faaliyet raporu da oy çokluğu ile reddedildi. 2008 faaliyet raporunun görüşülmesi sırasında söz alan CHP’li meclis üyeleri Erdal Sarıgöl, Gökan Zeybek ve Hüseyin Coşkun faaliyetlerle ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundular.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç Başkanlığında 2.kez toplanan Sarıyer Belediye Meclisi’nin gündeminde 2008 yılı faaliyet raporu vardı. CHP’li meclis üyelerinin Yusuf Tülün döneminde belediye kaynaklarının ne şekilde kullanıldığını rakamlarla dile getirdiği toplantıya tüm meclis üyeleri katılım gösterdi. Oturumun sonunda oylamaya sunulan faaliyet raporu CHP ve MHP üyelerinin verdiği 24 ret, AK Parti üyelerinin verdiği 13 kabul oyuyla reddedildi.

İlk toplantının özetiyle başlanan toplantının tek gündem maddesi olan faaliyet raporuyla ilgili oylamayı Belediye Meclisi I.Başkanvekili Adnan Ayber yönetti.

CHP’DEN 4 ÖNERGE
2008 yılı faaliyet raporunun oylandığı meclis toplantısında CHP Meclis Üyesi Hüseyin Coşkun, CHP grubu adına 4 konu hakkında önerge verdi. Belediyede kaç adet kiralık araç kullanıldığı, 2004-2009 yılı belediyenin mali durumu, Kilyos TURBAN tesisleri ve Belediyenin çalışan personeliyle ilgili inceleme ve araştırılmasına yönelik verilen 4 önerge talebi oy çokluğuyla kabul edildi.

AK Partili Meclis Üyesi Fuat Bay, bir önceki dönemde meclis üyelerine HP marka laptop verilip dönem sonunda toplatıldığını söyleyerek, yeni dönemde de bu uygulamanın sürdürülmesini talep etti. CHP sıralarında oturan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ise, ‘Belediyenin parası yok’ sözleri salonda gülüşmelere yol açtı. Bay’ın önerisi oylamaya sunularak meclisten kabul gördü.

2008 faaliyet raporuna red
2008 yılı faaliyet raporunun oylanmasından önce AK Parti’den Hamdi Akdağ, CHP’den ise Erdal Sarıgöl, Gökan Zeybek ve Hüseyin Coşkun söz alarak raporu değerlendirdiler.  AK Parti Meclis Üyesi Hamdi Akdağ yapılan hizmetleri olumlu bir şekilde değerlendirirken CHP’li meclis üyeleri ise tam zıttı bir görüş sergileyerek faaliyetleri yerden yere vurdular.


erdalsarigolmeclis_573822415.jpg
ERDAL SARIGÖL, “5 YAŞINDAKİ OĞLUM DAHA BAŞARILI”

Belediyenin 136 trilyon borcu olduğunu söyleyen Erdal Sarıgöl bir birinden önemli konulara değinerek belediyenin faaliyetlerini değerlendirdi. Sarıgöl, “Faaliyet raporunun içeriğine bakıldığında benim 5 yaşındaki oğlumun da okul döneminde faaliyet raporu sunumları var. 5 yaşındaki oğlumun yaptığı faaliyet raporlarını bu rapordan daha başarılı buluyorum. Belediye bütçesi har vurulup harman savrulmuş. Hiçbir yatırım yapılmamıştır. Kanuni sınırların tavanına kadar borçlandırılmış. Yasal borçlanma sınırlarını hile ile aşanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum” dedi.

“60 bin TL’lik araca 240 bin TL kira bedeli verilmiş”
“Belediyede 88 adet kiralık araç var. Mercedes marka makam aracının aylık kirası 6 bin TL, Passatlar 4 bin TL’dir. Hesaplandığında 4 bin TL aylıkla kiralanan bir adet Pasat’ın 240 bin TL belediyeye maliyeti olmuş.  Bir Pasat’ın normal fiyatı ise 60 bin TL’dir. Bu faaliyet raporunun sahibi bu bedelleri ödemiş.  Yetimin hakkı bu mudur? Kimsesizin kimsesi olmak bu mudur? Allah kimseyi nefsiyle sınamasın” 

“Güvenlik şirketine 10 Trilyon”
“Bir belediye düşünün kendisini Sarıyerlilerden korumak adına 5 yılda 10 trilyon güvenlik şirketine bedel ödenmiş.  Burada personel başına aylık 2.750 TL bedel alınmış. 750 TL’si personele verilmiş 2 bin TL’si ise firmaya kalıyor. Gerisini siz düşünün”

“Belediyenin içi boşaltılmış”
“Bilboard ve tanıtım harcamalarına 5 yılda 22 Trilyon para harcanmış. Yani belediyenin içi boşaltılmış. Bir dönem giderken belediyedeki bilgisayarları ve araçları kendi vakıflarına götürenler şimdi yasal yollardan belediyenin içini boşaltmışlar.“

“İlaf çaya 73 bin TL”
“Daha önce burada önerge verdiğim İlaf çay için ise 73 bin TL ödenmiş. Anlattığım gibi Rize’de çay 4 kez hasat edilir. Dördüncü hasatta toplanan çay hayvanlara yem olarak verilir. Buna da Anadolu’nun bazı yörelerinde ‘ilaf’ bazı yörelerinde ise ‘alaf’ denir. İşte belediye başkanının personeline içirmek için aldığı İlaf çayın bedeli ise 73 bin TL’dir.”

gokanzeybekmeclis_887857699.jpg
Gökan Zeybek, “5 yıllık bir enkaz görüyoruz”

Toplantıda söz alan CHP Meclis Üyesi Gökan Zeybek ise faaliyet raporu ile ilgili olarak, “Bu faaliyet raporuna bakıldığında, Sarıyer’de hedefleri ve vizyonu iyi belirlenmemiş bir yönetimle 5 yılda bırakılmış bir enkazı görüyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken performans kriterlerinin 3. ve 4. yılından itibaren giderek düştüğüdür. Ortada Sarıyer’e ve Sarıyerliye hiçbir şey kazandırılmamış bazı faaliyetlerle ilgili onlarca trilyonluk harcamalar var. Bu nedenle 2008 faaliyet raporuna ‘red’ oyu vereceğiz” dedi.

Bu haber toplam 1515 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT