CHP’li gençler Filistin için yürüdü

CHP’li gençler Filistin için yürüdü
İsrail’in Filistin’e yönelik insanlık dışı saldırılarına sessiz kalmayan CHP Sarıyer Gençlik Kolları, Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Deniz Gezmiş’in de Filistin için mücadele verdiğini hatırlatan CHP’li gençler basın açıklamasında, “Biz daima ezilenlerden yana çıkmak zorundayız. Yaşasın Bağımsızlık Savaşı Veren Dünya Halkları" dediler.


CHP’li gençler ellerinde “Sarıyer ayakta, Filistin’in yanında” pankartıyla Sarıyer Meydanı’na yürüdü. İsrail’in insanlık dışı saldırılarını kınayan CHP’li gençler burada basın açıklaması yaptı. CHP Sarıyer Gençlik Kolu Başkanı Mesut Bleda Bayrakçı’nın okuduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“Bizler CHP Sarıyer Gençliği olarak, işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail Devleti’nin işlediği savaş suçlarına karşı durmak ve Gazze’de Filistin halkının yanında olduğumuzu haykırmak için bugün burada toplandık.
 
CHP Sarıyer Gençlik Kolları
Dünyada nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yerleşim yerlerinden biri olan Gazze’de, İsrail Devleti’nin sivillerin üzerine yağdırdığı bombalar devlet terörünün ta kendisidir. Bombalar nüfusun yoğun yaşadığı yerlerdeki hedeflere atılırken bunun bedelini en ağır şekilde siviller ödüyor. İsrail, dünyaya askeri hedefleri bombalıyoruz yalanını söylüyor. Gerçek ise içlerinde çocuk ve kadınların da bulunduğu 150’den fazla Filistinli kardeşimizin Gazze’ye yapılan bu hava saldırılarında hayatını kaybetmiş olduğudur. İsrail açık şeklide yerleşim yerlerini ve sivilleri hedef almaktadır. Sadece dün gece gerçekleştirdiği hain saldırıda bir aileyi daha yok etti. Yüz binlerce Filistinli çocuk evlerinde korku ve dehşetle her bomba düştüğünde ailelerine daha şiddetle sarılıyor.
Bunun bir sebebi uluslararası kamuoyu ve medyanın İsrail’in Gazze saldırılarına gözlerini kapatıp yanlı haberciliklerine devam etmeleridir. Dünya liderleri İsrail’e gönderilen füzeleri kınayıp İsrail’in toprak bütünlüğünü koruyucu açıklamalar yaparken Filistin konusunda üç maymunu oynuyorlar. Bizler bu insanlık dışı muamelenin karşısında tüm sesimiz ve gücümüzle haykırıyoruz: İsrail’in askeri operasyonları uluslararası hukuka aykırıdır. İsrail Savunma Kuvvetleri kasti olarak sivilleri ve yaşam alanlarını hedef alarak savaş suçu işlemektedir.
 
İsrail hükümeti acil bir şekilde bu saldırılara son vermelidir. Şiddetin şiddeti doğurduğunu tekrar hatırlatarak tüm çatışmalar derhal durmalıdır. Gazze’deki mevcut sağlık ve yiyecek hizmetleri oldukça yetersizdir. Özellikle Ramazan ayında belli temel yiyecek gereksinimlerini bulmak iyice zor hala gelmiştir. İsrail ve Mısır yönetimi Gazze’ye girecek ilaç ve insani yardımların önünü kesmemelidir. Gazze’ye uygulanan ambargo ve bu insanlık dışı muameleye derhal son vermelidir. İsrail’in saldırıları, Filistin halkının günlük hayatının bir parçası olamaz, olmamalıdır.
 
Ey Batı! Sizin Müslüman-Yahudi meselesi olarak gördüğünüz kavga aslında bir özgürlük mücadelesidir. Filistin halkının bağımsızlık mücadelesinin yanında; İsrail hükümetinin Filistin halkına yönelik saldırı ve politikalarının karşısındayız. Zamanında Deniz Gezmişlerin gidip Filistin Kurtuluş mücadelesine katıldığını hatırlatırız. Bizler de Cumhuriyet Halk Partisi gençleri olarak Filistin davasını davamız olarak kabul etmiş bir neslin devamıyız. Filistin mücadelesinde Deniz Gezmiş’in sözlerini hatırlayalım: “Biz daima ezilenlerden yana çıkmak zorundayız. Yaşasın Bağımsızlık Savaşı Veren Dünya Halkları.”
 
Bağımsızlık belli bir zümre ya da ideolojinin tekelinde değildir. Halkların bağımsızlık savaşıdır bizim davamız. Özgür ve bağımsızca yaşam Filistin halkının hakkıdır. İşgal altındaki Filistin topraklarında bağımsızlık ve açık hava hapishanesine dönüştürülmüş Gazze için mücadelemiz devam edecektir.”
 

Bu haber toplam 4061 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT