CHP’li başkanlar hesap verdi

CHP’li başkanlar hesap verdi
İstanbul’daki CHP’li 12 belediye başkanı bir yılın hesabını verdi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de aralarında bulunduğu, İstanbul'daki 12 CHP'li belediye başkanı, düzenlenen basın toplantısında 29 Mart yerel seçimlerinin ardından geçen bir yılın hesabı verdi. Swiss Otel'de düzenlenen toplantıda CHP’li başkanlar İBB Başkanı Kadir Topbaş’a sitem ederken, Şükrü Genç işten çıkartmalarla ilgili bir gazetecinin sorusuna “Kılık kıyafet bizim gündemimizde yok” dedi.

İstanbul'daki CHP'li 12 Belediye Başkanı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil ve CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in de katıldığı bir toplantıyla seçimden sonraki 1 yılın değerlendirmesini yaptı.  ‘Hedef tam 12'den’ sloganı ile yapılan toplantıda konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin seçimlerde AKP'nin kaybettiği CHP'nin kazandığı ilçelerde Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarının durduğunu belirterek "Sayın Topbaş'a bir çağrım var, İstanbul belediye başkanıdır, İstanbul'daki bütün ilçelerde eşit şekilde davranmak zorundadır. Partiye göre yatırım olur mu?  Devraldığımız belediyelerin tamamını büyük borçlarla aldık ve sosyal demokrat belediyeciliği uyguluyoruz" dedi.

 “CHP’nin kazandığı ilçelerde İBB’nin yatırımları kesildi”
Toplantıda konuşan Gürsel Tekin, geçmiş dönemlerde CHP'nin iktidar olduğu belediyelerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) yatırımlarının sıfır noktada olduğunu söyleyerek, son yerel seçimlerde kazandıkları belediyelerde ise önceki dönemde yapılan yatırımların belediyelerin CHP'ye geçmesiyle beraber yavaş yavaş kesilmeye başladığını ifade etti. Devraldıkları belediyelerin çok ciddi borçları olduğunu dile getiren Tekin, "Ama hiçbir arkadaşımız, bu borçlar var diye, 'Biz çaba sarf etmeyeceğiz, yandık tutuştuk' demediler" diye konuştu. Tekin, nerede bir deprem olsa insanların aklına olası İstanbul depreminin geldiğini belirterek, iktidarın ve İBB'nin deprem konusunda bir çaba sarfetmediğini söyledi. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın deprem konusunda CHP'nin kendilerini engellediğine yönelik sözler söylediğini kaydeden Tekin, "Bütün bunları bir tarafa bırakmak istiyoruz. CHP olarak 12 tane belediye başkanımız var, grup başkanı olarak ben ve bütün arkadaşlarım buna hazırız. Sayın Topbaş'a buradan çağrı yapmak istiyoruz, depremle ilgili, İstanbul'da rantsal dönüşüm değil, kent dönüşümü ile ilgili yapılacak ne varsa biz hazırız." dedi.

Tamaylıgil: “Deprem için gerekli desteğe hazırız”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil de, Türkiye'de yerel yönetimlerde güçlenme yönünde katkıların temellerinin sosyal demokrat belediyeler ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla kendini bulduğunu söyledi. "Bugün Türkiye'de yerel yönetim açısından baktığımızda ülkemizin Başbakanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'ndan gelmiş olma referansını sürekli olarak dile getirse bile, bunun yanında İstanbul aşığı olma sıfatını her zaman söylüyor olsa bile ne yazık ki, İstanbul 16 yıldır ortaya konan yönetim anlayışının şimdi çıkarmış olduğu tabloyla hiç hak etmediği noktadadır" diyen Tamaylıgil, İstanbul'da depremle ilgili yapılacak çalışmalara CHP olarak katkı sağlayacaklarını söyledi.

Şükrü Genç, “Gündemimizde kılık kıyafet yok”
Konuşmaların ardından CHP'li başkanlar basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Maltepe ve Sarıyer belediyelerinden işçi çıkarımlarına ilişkin sorduğu soruya Tekin, "8 tane belediyemizde bir tek işçi atılmış değildir" derken, konuya ilişkin Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de, "Bizim gündemimizde kılık kıyafet yok arkadaşlar. Belediyelerin kendi norm kadrolarından işçi çıkarması mümkün mü? Bütün belediyelerde bir takım hizmet alımlarıyla taşeronlaştırmalar var. Bu taşeronların hizmet süreleri bitmişse, çıkarılmışsa birkaç kişi ki, biz buna ısrarla ve ısrarla çok dikkat ettik. Benim 3 çaycım var, birinin başı kapalı. Konuyu saptırmanın mantığını anlamak mümkün değil'' dedi.

Bu haber toplam 1225 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT