CHP ve AK Parti'den İstanbul için ortak adım

CHP ve AK Parti'den İstanbul için ortak adım
Deprem korkusu yaşanan İstanbul, CHP ve AK parti ittifakıyla yıkılacak.

İstanbul için kritik Perşembe. 12'si CHP'li, biri bağımsız ve 26'sı AK Partili olmak üzere tüm ilçe belediye başkanları deprem gündemiyle bir araya geliyor.

DEPREM MASAYA YATIRILACAK
Türkiye Belediyeler Birliği Encümeni'ni toplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bu kez ilçe belediye başkanlarıyla depremi masaya yatıracak.

Buluşma Saraçhane'deki belediye binasında. Akşam gazetesinden Nebahat Koç'un haberine göre, Topbaş başkanlığındaki toplantıda 'deprem öncesi ve sonrası' çalışmalar ele alınacak. Başkanlardan toplantıya teknik başkan yardımcılarıyla katılmaları istendi.

AKOM ve depremle ilgili müdürlük yetkilileri hazır bulunacak. Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde grubu bulunan partilerin grup başkanvekilleri de davetli. AK Parti adına Ergün Turan, CHP adına Fahrettin Kayhan'ın çalışma toplantısına katılacağı öğrenildi.

Zirvede, kentsel dönüşümler ilçe bazında ele alınacak. Başkanlar, ilçelerindeki binaların durumlarıyla hakkında bilgi verip öneriler sunacak. Özellikle Kat Mülkiyeti Kanuna yönelik görüşler dile getirilecek. Başkan Topbaş, dönüşüm gereken binalardan harç alınmaması önerisini de gündeme getirecek. Toplantıda deprem sonrası koordinasyon için ortak akıl ve ortak bir dil oluşturulması planlanıyor.

ZİRVE ÖRNEK OLACAK
Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu (AK Parti): Büyükşehir Belediyesi İstanbul'da hepimiz için öncü ve koordine güçtür. Bu anlamda İstanbul diğer iller için de örnek teşkil edecek. Bütün veriler havuzda toplanarak, İstanbul'un ortak aklı ortaya çıkacaktır.

DEPREMİN PARTİSİ OLAMAZ
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül (Bağımsız): Büyükşehir Belediye Başkanı'nın böyle bir toplantı yapması çok uygun. Depremin partisi olmaz. İstanbul'da böyle bir hazırlık varsa, herkes destek vermeli. Çok geç kalmış bir olay. İstanbul'un zemin etüt, jeolojik çalışmasını yapmak lazım. Bölgemizde 28 mahallenin zemin etüdünü yaptık, ilçenin röntgenini çektik.

BİRLİKTELİK ŞART, TOPLANTI YARARLI
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç (CHP): Samimi olunması halinde toplantıyı çok faydalı görüyorum. Çok gerekli bir toplantı. Çünkü ilçe belediye ayağında çözülemeyecek noktalar var. Bu konunun sivil toplum, Büyükşehir ve hükümetle ele alınması gerekiyor. İstanbul'da yerel yönetim organlarının büyükşehirlerden, küçük belediyelere kadar güçbirliği yapması gerekiyor. 2 yıldır münferit olarak deprem konusunda çalışmam var. Ancak belli noktalarda tıkanıyor. Böyle bir tıkanıklığı ancak Büyükşehir'le aşabilirim.

BU İŞİN SİYASİ YÖNÜ YOK ÇÖZÜM GEREKLİ
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kadir Topbaş'ın ilk yıllarında başkanlarla buluştuğunu, 3 yıldır yapılmadığını belirtti. Öztürk, depremin siyasi yönü olmadığını kaydederek, 'Kat mülkiyet kanununun değişmesi gerekiyor. Binaların yenilenmesini sağlayacak kentsel dönüşüm için yüzde 10-15 gibi fazla imar hakkının tanınması çözüm getirir' dedi.

Bu haber toplam 1408 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT