CHP İstanbul Romanlarla buluştu

CHP İstanbul Romanlarla buluştu
Cumhuriyet Halk Partisi, Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği piknikte, İstanbul’un dört bir yanından gelen Roman vatandaşlarla buluştu.

Belgrad Ormanı Valide Sultan Bendi Mesire Yeri’ndeki pikniğe CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Adayı Sezgin Tanrıkulu, CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, CHP İstanbul Milletvekili Adayı Aykut Erdoğdu, CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç  ve milletvekili adayları da katıldı.Ahırkapı Roman Orkestrası’nın şenlendirdiği piknikte konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’de ayrımcı tutum ve anlayışların hedefi olan toplum kesimlerinden birinin de Romanlar olduğunu hatırlattı. Romanlar’a, “Sizden 12 Haziran’a kadar bir şey istemiyoruz” diye seslenen Tanrıkulu şöyle devam etti: “Ama 12 Haziran’dan sonra sizi sorunlarınızın çözümüne ortak edeceğiz. Yeni CHP yönetimi olarak biz, Roman vatandaşlarımızın yerlerinden edilmesine, haklarının gasp edilmesine de kesinlikle karşıyız.” Sarıyer’den, Sulukule’den, Zeytinburnu’ndan, Kuştepe’den, Ahırkapı’dan, Dolapdere’den ve Kağıthane’den gelerek pikniğe katılan Romanlar ise CHP’ye şu taleplerini ilettiler:”Biz de artık herkesin yaşadığı gibi yaşamak istiyoruz. Güzel bir yerde oturmak, çocuklarımızın iyi eğitim alabileceği bir okulda okumasını istiyoruz. Evlerimizi yıkmasınlar. CHP bizi savunsun.”Genel Sekreter Tamaylıgil, piknik sırasında Roman vatandaşların talep ve sorunlarını dinledi. Tamaylıgil, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, roman vatandaşların yaşadığı kentsel dönüşüm sürecini anımsatarak, Roman vatandaşların önemli hukuki mücadeleler verdiğini söyledi. Her zaman Roman vatandaşlarla beraber olduklarını dile getiren Tamaylıgil, ''Zaten yaşanan sorunları da o sorunları hazırlayan faktörleri de öncesinden itibaren hem bilimsel olarak hem de vatandaşlarımızla bir araya gelerek tespit ediyorduk. Biz CHP olarak kendi parti programımızda Roman vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgili olarak bir başlıkta yapılması gereken hedefleri çok daha önceden ortaya koymuştuk'' dedi.

Tamaylıgil, Roman vatandaşlarının bulundukları şartlar itibarıyla barınma hakları, sosyal güvenlik ve iş konularına ilişkin sorunlar yaşadıklarını ifade ederek, Roman vatandaşlarla ilgili toplumsal bir yanlış algı olduğunu ancak bu algının kırılması gereken süreçte bazı eksikliklerin de tespit edildiğini kaydetti.Roman vatandaşların, bulunduğu her ülkede vatanına, egemenliğine son derece bağlı olduğunu belirten Tamaylıgil, ''Roman vatandaşlarımız hiçbir zaman düzeni kırmamışlardır, vatan için her türlü mücadeleyi yaparlar. Ancak şu var; onların ekonomik gelişme ve eğitimle desteklenecek olan hayat mücadelesinde önlerini açacak tedbirlerin de yeterince ortaya konulmadığını gördük. Sulukule'ye yapılanlar, 500 yıllık bir kültürün yok sayılmasıdır. Roman vatandaşlarımızın genetik olarak müziğe ve müziğin her türlü sınıfına karşı büyük bir yetenekleri vardır, bu yetenekler geliştirilmemiştir. Roman dernekleri, kendi içlerinde müzik eğitimi ve yabancı dil gibi alanlarda çalışmalar yapıyorlar. Bunun yaygınlaşması lazım. Onları Sulukule'den koparmakla Sulukule'nin adı değişmez. Bugüne kadar hep onlarlaydık, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. CHP'nin İzmir'de Roman bir adayı var. Yani açılım yapıyoruz demek, haklarında bir ilerleyiş koymadığınız zaman hiçbir anlam ifade etmez. Vatandaşlara yardım değil, iş, eğitim ve bunlarla beraber geleceği sağlamak gerekiyor. Romanlar ülkemizin rengidir, vatandaş olarak da hiçbir ayrımcılığa tabi tutulmayacak kadar değerli arkadaşlarımızdır'' diye konuştu.

Sulukule Roman Kültürü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük de Sulukule'de kentsel dönüşüm projesi olduğunu anımsatarak, ''Roman vatandaşların hepsi Taşoluk denilen bölgeye gönderildi. 337 aile oraya gitti. Şu anda Taşoluk'ta 7 aile kaldı. Vatandaşlarımız, tekrardan mahalleye yerleştiler. Sulukule bizimdir bizim kalacak'' dedi.Renkli görüntülere sahne olan piknik, Roman vatandaşlar Ahırkapı Roman Orkestrası eşliğinde eğlendi.

Bu haber toplam 3115 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT