CHP 2. Bölge'de üç grup savaşacak

CHP 2. Bölge'de üç grup savaşacak
İstanbul 2. Bölge'de CHP'nin yaklaşık 130 aday adayı Meclis'e girebilmek için ön seçimde mücadele edecek. Mustafa Sarıgül, bu bölgede ön seçim engelini aşabilmek için Kılıçdaroğlu ve Baykal'a yakın isimlerle yarışacak.
CHP ’nin aralarında İstanbul, İzmir ve Ankara’nın da bulunduğu 55 seçim çevresinde ön seçim kararı alması; daha önce Meclis dışında eski milletvekilleri ile Genel Merkez’e takıldığı için aday olamayan partilileri iştahlandırdı. CHP’ye aday adayı olarak 2 bin 822 kişi başvuruda bulundu. Bunların yaklaşık bin 871’i ön seçime girecek. 29 Mart’ta yapılacak hakim gözetimindeki ön seçimde, üyeler kontenjan dışında kendilerini temsil edecek vekilleri oylarıyla belirleyecekler. Ön seçim kararı, parti içindeki ‘eski’ hesapları da yeniden açtı. Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Genel Başkan olması sonrası kenara çekilen eski Genel Başkan Deniz Baykal yanlıları bu ön seçimde yeniden Meclis’e girmenin hesaplarını yapıyor. Bütün seçim bölgelerinde yarışın çok çetin geçeceği bir gerçek. Ama İstanbul 2. Bölge’deki yarış Mustafa Sarıgül’ün aday adayı olmasıyla farklı bir boyut kazandı.
 
HEDEF İLK 5
Bayrampaşa, Beşiktaş , Beyoğlu, Esenler, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli ve Zeytinburnu’yu kapsayan İstanbul 2. Bölge’den, CHP 2011 seçimlerinde 9 milletvekili çıkardı.  Haziran ayında yapılacak seçimlerde aday belirlemek için ön seçim yapılacak ancak CHP yönetimi ‘fermuar’ yöntemiyle 1, 3, 5 ve 7. sıraları kontenjana ayırdı. Ön seçime giren adaylar ise 2, 4, 6, 8 ve sonraki sıralar için yarışacak. CHP’nin 2011 seçimlerindeki oyu baz alındığında Meclis’e gitmek isteyen aday adaylarının ilk 5 içinde yer alması gerekiyor.
 
10 BİN OY ALAN MECLİS’E GİDER
Parti kulislerinde, kimlerin ön seçimden çıkıp Meclis’e gideceği merak konusu… Yaklaşık 63 bin üyenin bulunduğu 2. Bölgede 25-30 bin civarında üyenin oy kullanması bekleniyor. Bu durumda 10 bin oy alan bir aday adayının birinci çıkacağı ve Meclis’in yolunu tutacağı dile getiriliyor.
 
Bütün seçim bölgelerinde yarışın çok çetin geçeceği bir gerçek; ama İstanbul 2. Bölge’deki yarış Mustafa Sarıgül’ün aday adayı olmasıyla farklı bir boyut kazandı.

3 GRUP YARIŞACAK
CHP’lilere göre İstanbul 2. Bölge’deki yarışın üç grup arasında geçecek. Bölgede yaklaşık 130 aday adayı bulunuyor. Bir tarafta yıllar sonra CHP’ye dönen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan ancak seçimi farklı kaybeden eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bir tarafta Baykal’a yakınlığıyla bilinen Mehmet Sevigen, Şinasi Öktem, Çetin Soysal bir tarafta ise Genel Merkez’e yakınlığıyla bilinen İstanbul milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Melda Onur ve Ercan Karakaş ile diğer aday adayları…
 
SARIGÜL SIKINTI YAŞAR MI?
Parti kulislerinde 22 vekil adayının in belirleneceği ön seçimde bu grupların mücadelesinin etkin rol oynayacağı dile getiriliyor. Sarıgül her ne kadar tanınıyor olsa da parti içindeki tepkiler nedeniyle sıkıntı yaşayabileceği konuşuluyor. İlçeleri gezen, üyelerle toplantılar yapan Mustafa Sarıgül partiye güç katmaktan bahsediyor ve üyelerden destek istiyor. Üç grubun mücadelesinden kimi galip çıkacağına 29 Mart günü CHP üyeleri karar verecek.
 
ÖN SEÇİMDE KİMLER OY KULLANABİLİR?
31 Aralık 2014 tarihi ve öncesinde CHP üyesi olan (Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirim tarihi dikkate alınır) ve ön seçim bölgesinde ikamet eden kişiler oy kullanabilir. Ayrıca oy kullanmak için ‘Parti Seçmen Kartı’ olması ve kişinin yanında bulunması zorunludur. Yoksa Parti kimliği bulunmalıdır. O da yoksa kimlikle tespit yapılır ancak itiraza uğrayabilir. (İlçe Örgütleri, üye listelerini askıya çıkararak ön seçimde oy kullanacaklar üyeleri kesinleştirir. İtiraz olursa Ön seçim İlçe Seçim Kurulunca sonuçlandırılır. Bu işlemlerden sonra üyelere, ‘Parti Seçmen Kartı’ dağıtılır.) Aidat borcunun olması ön seçimde oy kullanmaya kesinlikle engel değildir.

Bu haber toplam 4093 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT