Cengiz Alp'ten referandum uyarısı

Cengiz Alp'ten referandum uyarısı
Eski partisi CHP’ye geri dönen Dr. Cengiz Alp, referandum sürecini ve CHP’nin çalışmalarını Sarıyer Manşet’e değerlendirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığıyla beraber, Kılıçdaroğlu’na desteğini açıklayan ve ardından eski partisi CHP’ye geri dönen Dr. Cengiz Alp, referandum sürecini ve CHP’nin çalışmalarını Sarıyer Manşet’e değerlendirdi. CHP’de il ve ilçe örgütlerinin Kılıçdaroğlu’nun performansına uygun hareket etmesi gerektiğini söyleyen Alp, “Mevcut belediyelerin il ve ilçe örgütleriyle kaynaşması ve stratejik çalışma planları çıkarması gerekiyor. Bu konuda zamanın iyi kullanılması gerektiğine inanıyorum” diyerek CHP’lilere uyarıda bulundu.

“Kılıçdaroğlu halkın içinden bir lider”
Belediye başkan adayı olduğu dönemde de İstanbul’da Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini söyleyen Alp, “Sayın Kılıçdaroğlu, lekesiz, sade, problemsiz, liderlik vasıflarına sahip, halkın içinden birisidir. Liderin kişiliği, güvenilirliği ve kararlılığı çok önemlidir. Bu nedenle dönemin ihtiyacına cevap vereceğine inanıyorum. Araştırıldığında hiçbir negatif geçmişi olmayan, genel müdürlük zamanından bu yana takip ettiğim birisidir. Sonuç olarak kendisini destekleyecek halk yığınlarını mahcup etmeyecek kişisel vasıflara sahip bir lider. Ben bu özellikleri ve halkçı yanı nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun toplumun büyük bir çoğunluluğunun gönlünü kazanacağını inanıyorum” dedi.

“CHP örgütleri zamanı iyi değerlendirmeli’’
CHP’de il ve ilçe örgütlerinin Kılıçdaroğlu’nun çalışma performansına uygun hareket etmesi gerektiğini söyleyen Alp, “CHP’de şöyle bir sıkıntı var. Genel Başkan’ın performansına alt il ve ilçelerde aynı çalışmanın verilmesi gerekiyor. Bu sıkıntının aşılması ve eski partili yeni partili kavramlarının artık hiç tartışılmaması lazım. Parti kapısını geniş halk yığınlarına açarak, parti içinde siyasetle uğraşan kişilerin de geniş kesimlerle tam bir organik bağ kurarak bu çalışmaları referandumda “hayır”a taşıyacak şekilde çalışılması gerekiyor” dedi.

“Kıskançlık hastalığının hoşgörü ile aşılması gerekiyor”
Çalışmaların saygın ve güvenilir isimlerle yapılması gerektiğini söyleyen Alp, “Geçmiş dönemin yıpranmış, genel başkanın yaklaşımına uymayan kişi ve grupların geri durması, o profile uyanların siyasette öne çıkarak halkla buluşması lazım. Bu sorun aşılıp referandumda hayır oyunun çok çıkması için çaba sarf edilmesi gerekiyor. Kıskançlıklar siyasette olabilir. Ama bir hastalıktır. Bu aşılması gereken bir sorun bunun yerine sevgi , dostluk ve hoşgörü tohumlarının atılması gerektiğine inanıyorum.Referandumda eğer yeterli başarı sağlanamazsa genel seçimlerde sıkıntı yaşanabilir. O açıdan önümüzdeki dönemin il ve ilçe örgütlerince iyi değerlendirmesi gerekir.” dedi.

“Belediyeler örgütle kaynaşmalı”
 Mevcut belediyelerin il ve ilçe yönetimleriyle kaynaşması ve acilen çalışma planlarının çıkartılması gerektiğini vurgulayan Alp, “Bu konuda biraz gecikiliyor diye düşünüyorum. Referandum çalışması sadece genel başkanın omzuna yüklenirse kötü olur. İl ve ilçelerde, belediyelerde mutlaka iyi halkla ilişkiler uzmanlarıyla, sosyologlar, psikologlarla birlikte bölgeye uygun parti çalışma programları oluşturulması lazım. Bunun için biz üzerimize düşeni yapıyor, yapmaya da devam edeceğiz. İnancımız hayır oylarının çok çıkmasıdır. Çalışmalarımız önümüzdeki seçimlerde CHP ‘yi iktidara taşımaktır. “ dedi.

“Referandumun ‘hayır’ çıkması hükümeti sıkıntıya sokar”
Referandum sonucunun “Hayır” çıkması halinde iktidarın sıkıntı yaşayacağını belirten Alp, “Hükümetin ortaya getirdiği projenin halk tarafından reddedilmesi, kendilerine sıkıntı yaşatacaktır. Ama oy dengeleri mutlaka etkili olur. Yüzde 51, yüzde 53 gibi sonuçlar tartışmayı ortada bırakır genel seçime yine aynı tartışmalarla girilir. Ama sonuç farklı olursa tabii ki farklı çıkan kesim kendini güçlü ve moralli hissedecektir ve seçime daha motivasyonlu çalışacaktır. Umudumuz ve inancımız %60 üzerinde HAYIR çıkacağı yönündedir” diye konuştu.

Bu haber toplam 1321 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum