Çayırbaşı’ndan Bolca Nine’ye

Çayırbaşı’ndan Bolca Nine’ye
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Çayırbaşı’ndaki Roman vatandaşları “Sarıyer için dua edin” diyerek Bolca Nine’ye uğurladı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Roman vatandaşları, “Önce kendiniz, sonra toplumunuz için dua edin, daha sonra da bolluk ve Sarıyer için dua edin” diyerek Bolca Nine’ye uğurladı. 

Her yıl 6 Mayıs’ta geleneksel olarak ziyaret edilen ve bereketin simgesi kabul edilen Edirne Bolca Nine’de kurban kesecek olan vatandaşlar, çeşitli ritüelleri gerçekleştirerek, dualar edecek. Vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde kendilerini uğurlamaya gelen Başkan Şükrü Genç’e kendilerine imkân sağladığı için teşekkür ettiler. Çayırbaşı Meydanı’nda sabah altıda bir araya gelen beş yüzden fazla Çayırbaşılı, Sarıyer Belediyesi’nin sağladığı ulaşım imkânlarıyla Bolca Nine’ye hareket etti.

Umudun elçisi “Bolca Nine”
Her yılın özellikle Mayıs aylarında bolluk, bereket, mutluluk, çocuk, sağlık gibi çeşitli umutlarla gelen ziyaretçiler “Bolca Nine Türbesi”ni ziyaret etmek için Babaeski’ye bağlı Mutluköy’e geliyor. Sabah erken saatlerde gelen bazı ziyaretçiler uygun buldukları yerlerde piknik yapma fırsatı buluyorlar.
Dilek dilemek için Babaeski’nin Mutlu Köyü’nde bulunan Bolca Nine Türbesi’ne akın eden ziyaretçiler, Bolca Nine’den umut ve beklentilerini gerçekleştirmesini dilerler. Bunun için de Bolca Nine Türbe duvarlarına taş yapıştırmak adettir. Bolca Nine Türbesi’nde dualar edip dilek dileyen vatandaşlar duaları kabul olsun diye şeker baklava gibi yiyecek türlerinden türbeye gelen ziyaretçilere ikramda bulunurlar. Akşam saatlerinde ziyaretini tamamlayan vatandaşlar, pikniklerini de bitirip evlerine dönerler.

“Bolca Nine”nin öyküsü;
Rivayetlere göre 15. yüzyıl içinde Fatih Sultan Mehmet Edirne’ye giderken Bolca Nine’nin yaşadığı bu yerde askerleriyle birlikte konaklamış. Bu konaklama esnasında Bolca Nine’nin, bir yemek kazanından o kadar çok kişiyi doyurmayı başarması, askerleri hayrete düşürmüş. Askerler yemeğin yetmeyeceğini söylemesi üzerine, nine “Yeyin evlatlarım bolca bolca yeyin” demiş ve yemek hepsine yetmiş ve artmış bile. Bu hikmetli olay padişaha anlatılınca Fatih Sultan Mehmet yaşlı ninenin elini öper ve der ki “Senin adın Bolca Nine olsun” O zamandan beri bu kişinin adı Bolca Nine olarak kalmıştır. Diğer bir rivayete göre, bu yaşlı nine padişaha der ki “Atlarınızın kazıkları mola yerinde kalsın” ve bu isteği kabul edilir. Sabah olduğunda kazıkların yeşerdiği fark edilince Bolca Nine’nin ermiş olduğuna hükmedilmiştir. Bir mesire yerine dönüşen bu ziyaret yerine, her yıl Hıdırellez'den yani 6 Mayıs'tan sonraki Cuma ziyaretçi akını başlıyor ve özellikle 3 Cuma günü boyunca bu yoğunluk devam ediyor.

Bu haber toplam 8523 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT