Canarıkan'dan tapu açıklaması

Canarıkan'dan tapu açıklaması
Ömer Canıbeyaz'ın 'Nur topu gibi yeni bir sorunumuz daha oldu' başlıklı yazısına Canarıkan cevap verdi.

AK Parti Meclis Üyesi Halil Canarıkan'ın göndermiş olduğu açıklamayı sorumlu yayıncılık gereği aynen yayınlıyoruz:

Sayın Ömer CANIBEYAZ,

Bugün www.sariyermanset.com da yayınlanan yazınızı okudum. 10.07.2009 tarihinde Sarıyer Belediye Meclisi oturumunda yapmış olduğum konuşma ile ilgili yorum yapmışsınız. Şahsıma sorular yöneltmişsiniz. Teşekkür ediyorum.

Öncelikle ve kesinlikle, Hazineye devredilen vakıf arazilerinin tapularını, hangi belediye tarafından dağıtacağı önemli değildir.

Burada öncelikle sorulması ve dürüst olarak cevaplanması gereken ne zaman dağıtılacaktır.

AKPARTİ olarak tek amacımız var,  50-60 yıldır tapu bekleyen Sarıyerli mağdur olmuş hak sahiplerinin biran önce tapularına kavuşabilmesini sağlamaktır.
Kesinlikle size ve okurlarınıza temin ederimki, Tapuların biran önce hak sahiplerine yani 50-60 yıldır tapu bekleyen mağdurlara verilmesi için mücadele ediyorum.

SARIYER BELEDİYESİ TARAFINDAN VERİLMESİNİ ENGELLEMİYORUM.

TAM TERSİ TAPULARIN ÇOK ÇABUK DAĞITILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUM.

Tek isteğimiz var, Sarıyerli tapu mağdurları bir 5 yıl daha sürüncemede kalmasınlar.

Eğer müsaade ederseniz bu konuda yanlışlığı ve haksızlığı düzeltmek anlamında bir açıklamam olacak.

Hazine Arazileri’nin Sarıyer Belediyesi’ne devrine ilişkin süreci acımasız bir bakışla,  benim engellemeye çalıştığımı ve prim elde etmeye çalıştığımı iddia ediliyor.

Bu iddia sahipleri kesinlikle yanılıyorlar. Bizler CHP’ li belediyenin tapu dağıtmamasını sağlayarak prim yapmak istemiyoruz.
Bu iddia, kesinlikle doğru değildir. Sizinde bildiğiniz gibi, Sarıyer’de yaşayanların en önemli sorunu, tapu sorunudur.
Bundan dolayı engelleme yerine  50-60 yıldır tapu bekleyen Sarıyerli mağdur olmuş halkının biran önce tapularına kavuşabilmesi için, arazilerin Sarıyer Belediyesi yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesine devredilmesine çaba sarf ediyorum.

Sizin de bildiğiniz gibi seçim sürecinde AKPARTİ, mağdur  Sarıyer halkının bir an önce tapularına kavuşması için büyük çaba göstermiştir.

Ben de, trampa yasası gereği, “tapuların” Vakıflar Genel Müdürlüğünden Hazineye devri için gece gündüz çalışarak, 13.03.2009 tarihinde tapuların Sarıyerli hak sahiplerine satışını gerçekleştirmek için tapu tescillerinin yapılmasına katkıda bulunmuştum.

Eğer biz AKPARTİ olarak Sarıyer Belediye Başkanlığını kazansaydık, Hazineye devredilmiş olan bütün parsellerin, İstanbul Büyükşehir Belediyesine devrini hemen gerçekleştirecek ve bilahare de İstanbul Büyükşehir Belediyesince hak sahipleri olan mağdur vatandaşlarımıza 1 ay gibi kısa bir zamanda satışları yaptıracaktık.

CHP adayı olan bugünkü Sarıyer Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç ise seçim sürecinde, seçimin kazanılması halinde, 3 ayda tapu vereceklerine dair söz vermiştir.

Sarıyer Belediye Başkanlığını CHP  kazandı. Sarıyer halkının bu tercihine saygı duyuyoruz.

Sayın Belediye Başkanımız, seçim sürecinde vermiş olduğu bu sözü yerine getirmek için Sarıyer Belediye meclisinden yetki alarak Milli Emlak Müdürlüğü ile görüşmelere başladılar. Tahmin ediyorum bu görüşmeleri de  Sarıyer Belediye Başkan Yardımcımız Sayın EROL AYDIN  yürütüyor.

Ancak, Meclisten bütün parseller için yetki alınmasına rağmen Milli Emlak’tan satın alma için sadece 388 ada 9 nolu parsel için talepte bulunulmuştur.

Sadece tek 1 parsel için talepte bulunulmasının diğer hak sahibi vatandaşlarımızın ciddi anlamda mağduriyetine yol açacağı gerçeği karşısında ben bu eksik girişimi yanlış buldum ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ Beyefendi ile görüşerek seçimde söz verdiğimiz gibi bütün parsellerin İstanbul Büyükşehir Belediyesince satın alınması için belediye bürokratlarına talimat vermesini sağladım.

Nitekim, girişimlerimiz sonucu, 02.06.2009 tarihinde  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter vekili sayın Sabri DERELİ İstanbul Defterdarlığından 11 parsel için talepte bulundu.

Dikkatinizi çekmek isterim, işin can alıcı noktası,
• İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının 11 parsel için,
• Sarıyer Belediye Başkanlığının ise sadece 1 parsel için
İstanbul Defterdarlığından talepte bulunmasıdır.

Haklı olarak, ben bu aşamada olaya müdahil oldum ve daha fazla da vakit kaybetmemek için, Sarıyer Halkının, TAPULARINA bir an önce kavuşabilmeleri için  İstanbul Defterdarlığından Vakıf arazilerinin, Sarıyer Belediyesi yerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesine verilmesinin  çok daha doğru  olacağı inancı ile çalışmalar yaptım ki bunun da Sarıyer halkının temsilcisi olmam sıfatıyla görevim olduğunu düşünmekteyim.

Bu müdahalenin neresi yanlış  ve prim yapmak gayretidir.

Şu anda, İstanbul Defterdarlığının, Maliye Bakanlığından sorduğu, “yetkili belediye kimdir?” görüşünün cevabını bekliyoruz.

Çünkü trampa yasasında  “hazineden ilgili belediyeye satılır” denmektedir.
İlgili belediye “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mı? yoksa Sarıyer Belediye Başkanlığı mı?” sorusu açıklığa kavuşmalıdır.

Cevap olarak hangi belediye başkanlığı gelirse biz elbirliği yaparak biran önce problemi çözeceğiz.

Sizde takdir edersiniz ki, Sarıyer Belediye Başkanlığı bugünkü ekonomik sıkıntı içerisinde parselleri tek tek almaya kalkarsa, bu devir almalar senelerce sürebilir. Oysa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının 11 parseli satın alması hemen gerçekleşecektir.

SENELERDİR MAĞDUR OLAN SARIYER HALKININ DAHA FAZLA ZAMAN KAYBETMESİNİ HİÇ KİMSE TALEP ETMEMELİDİR.

Burada kazanan “Sarıyer Halkı” olmalıdır.

Dolayısı ile Sarıyer Belediye Başkanımız Sayın Şükrü GENÇ ve Belediye Başkan Yardımcımız sayın Erol AYDIN  ile Meclis Başkan vekilimiz sayın Adnan AYBER beyin bizlerle kolkola girerek, hep beraber tapu devrinin bir an önce yapılmasını istemeleri gerekmektedir. Onların da bu konuda çok iyi niyetli olduklarına inanıyorum.

İnşallah el ele vererek senelerdir mağdur olan Sarıyer Halkının bu kangren olmuş problemini en kısa zamanda çözeceğiz.

Saygılarımla,

Halil CANARIKAN
Sarıyer ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi

Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT