Canarıkan’dan bir müjde daha

Canarıkan’dan bir müjde daha
AK Parti’li Halil Canarıkan’dan bir müjde daha: İstinye ve Tarabya’ya “Yüzer İskeleler” geliyor.

AK Parti İBB Meclis Üyesi Halil Canarıkan’dan Sarıyerlilere bir müjde daha… İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Tarabya ve İstinye koylarına yapacağı marinalar İBB Meclisi’nden geçti.  Canarıkan, “Tarabya ve İstinye koylarında yapılacak ‘Yüzer İskeleler’ şehrin ‘Deniz Kenti’ kimliğini geri kazandıracak. Tüm Sarıyerlilere hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Tarabya ve İstinye’ye ‘Yüzer İskeleler’ geliyor
AK Parti İBB Meclis Üyesi Halil Canarıkan’dan aldığımız bilgilere göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi sahillerindeki gelişigüzel tekne parkını ve kirliliği ortadan kaldırarak vatandaşları denizle buluşturacak çok önemli bir projeye imza atıyor. Tarabya ve İstinye koylarına ‘Yüzer İskele’ yaparak İstanbul’un ‘Deniz Kenti’ kimliğini geri kazandıracak proje, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17 Eylül Cuma günkü birleşiminde karar bağlandı.  Boğaziçi sahillerindeki gelişigüzel tekne parkını, kirliliği ve düzensizliği ortadan kaldırarak vatandaşları denizle buluşturacak projeye İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da onay verdi.

İBB Meclisi’nden oy birliği ile geçti
Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan raporda, Tarabya ve İstinye koylarına ‘Yüzer İskele’ (marina) yapılmasının 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarına işlenmesi istendi. Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle kabul edilen raporda İstanbul Boğazı’ndaki kirliliğin önüne geçilemez bir hal aldığı, Boğaziçi kıyılarındaki düzensizliğin ve kirliliğin önüne geçilerek bu kıyıların doğallığını koruması gerektiği belirtilerek, şöyle denildi; “Herhangi bir betonarme, dolgu ya da sabit yapıya ihtiyaç duymaksızın bahse konu kıyıları İstanbul’a ve İstanbul halkına yeniden kazandırmak, İstanbul’un geçmişte sahip olduğu su kenti kimliğini, Boğazın belli noktalarında kıyı kullanımını teşvik ederek yeniden kazandırmak amaçlarıyla Boğaziçi kıyılarının planlanması çalışmaları başlatılmış olup, bu bağlamda bahse konu çalışmaya İstinye ve Tarabya Koylarında yüzer iskele yapımı işiyle başlanmıştır.”

Projeyi İSPARK yapacak
Tarabya ve İstinye koyunda yapılacak yüzer iskelelerde kısa süreli ve uzun süreli tekne bağlama yerleri olacak. Proje İstanbulluların deniz sahilleriyle ilişkisini de sağlayacak. İskelelerin yüksekliği ve yatların bağlanma biçimi insanların karadan bakınca Boğaz’ın öbür yakasını görebilmesine fırsat verecek. Yüzer İskeleleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İSPARK gerçekleştirecek.

Halil Canarıkan; “Dev proje için engel kalmadı”
AK Parti’li Canarıkan, “Daha önce de projesini dile getirdiğimiz Tarabya ve İstinye’de yapılacak olan marinalar için artık hiçbir engel kalmadı. Özellikle Sarıyer için çok önemli bu dev proje artık start alma noktasına geldi. Tarabya ve İstinye koylarında yapılacak ‘Yüzer İskeleler’ şehrin ‘Deniz Kenti’ kimliğini geri kazandıracak. Gelişi güzel park etmenin önüne de geçilmiş olacak. Sarıyerlilere hayırlı uğurlu olsun. Sarıyer için çalışmaya devam ediyoruz. Sırada çok daha güzel projeler de geliyor” dedi.

Bu haber toplam 1245 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT