Büyükşehir'den 3. Köprü'ye onay

Büyükşehir'den 3. Köprü'ye onay
3. Köprü ile bağlantı yolları projesi Büyükşehir Meclisi'nde CHP ve Saadet partililerin muhalefetine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

İstanbul Boğazı’na Garipçe ve Poyrazköy arasında yapılması planlanan "3. Köprü ile bağlantı yolları projesi" ile ilgili planlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşüldü. Plan, CHP ve Saadet partililerin muhalefetine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile CHP Grup Sözcüsü Gökan Zeybek mecliste konuşma yaptı.

   VİDEO GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN!...  

Mecliste konuya ilişkin oturum öncesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Uzun 3. köprü güzergâhıyla ilgili bir sunum yaptı. Sunum sonrası söz alan CHP Grup Sözcüsü Gökhan Zeybek, "Bugün bu kent, bu yeni ulaşım aksıyla beraber kuzeye doğru yeniden genişleme hareketine başlamıştır. Her büyük ulaşım aksı, her büyük yol, çevre yolu, köprüler beraberinde nüfusun baskısını getirmiştir. Bu 3. çevre yoluyla birlikte yeni baskılar ortaya çıkacaktır. Biz bu kentte yaşayan insanlara yönelik bir proje getiriyorsak, İstanbul kentinde yaşayan halkın yüzde kaçı Boğaz’ın iki yakasında hareket ediyor? İstanbul halkının yüzde 11’i Boğaz’dan karşı karşıya geçiyor. İstanbul halkının yüzde 90’ı sadece bulunduğu alanda hareket etmektedir" diye konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında İBB meclis kürsüsünden söylediği, "Bu şehrin kuzeyinde geçecek olan bir Boğaz Köprüsü cinayettir” sözünü hatırlattı.

Şükrü Genç “Köprüye gidecek parayla gecekonduları iyileştirelim”
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de, raylı taşımayı öne çıkaran projelerin neden tartışılmadığını sorarak, denizin üzerinden geçecek projeler yerine içinden geçecek projelerin tartışılması gerektiğine işaret etti. Meclis üyelerine bir öneride de bulunan Genç, "Gelin bu 6 milyar harcanması düşünülen parayı İstanbul’un değişik şeyleri için yapalım. Gelin 200 bin insanın yaşadığı Sarıyer sırtlarındaki gecekonduları iyileştirelim" dedi.

AKP Grup Başkan Vekili Ergün Turan da, 3. köprü planının tarihi bir plan olduğunu söyleyerek, "İstanbul’da iki tane köprü var, en sonuncusu 22 yıl önce yapılmış. 3. köprü ile de alakalı bu meclis birazdan bir kanaat ortaya koyacak. Biz herhangi bir planla beraber İstanbul’un akciğeri, gözbebeği ormanlarının ve havzalarının her halükarda yapılaşmaya, imarlaşmaya ve buralarda baskı alanı oluşturulmasına karşı olduğumuzu ifade etmek istiyorum" diye konuştu. Turan, meclisteki oturumu izlemek isteyen ve güvenlik görevlilerince engellenen çevre gönüllülerine de değinerek, itfaiyeciler için belediye önünde eylem yapanların, bu konuda da eylem yapanların aynı kişiler olduğunu söyledi.

İNŞALLAH 3. KÖPRÜ SİZİ İKTİDARDAN İNDİRİR
Turan’dan sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Atalay Oğul ise, yerel seçimlerden 1 ay önce yüzde binlik planın meclisten geçirilmesinin AKP’de yüzde 10 oy kaybına neden olduğunu söyleyerek, "İnşallah şöyle diliyorum ki, bu 3. köprü de sizi iktidardan indirir" dedi.

İÇERİDE OYLAMA DIŞARIDA TEPKİ VAR
Belediye Meclisinde oylamanın sürdüğü esnada ve oylamanın sonuçlanmasında dışarıda bekleyen köprü karşıtları tepkilerini dile getirdi. MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu 3. köprü projesinin belediye meclisinden geçmesine dair, "Bugün maalesef İstanbul’un geleceğinin katline dönük bir ferman imzalanmıştır. Bu manada Milliyetçi Hareket Partisi olarak AKP’nin oldu bittiye getirdiği 3. köprü projesini doğru bulmuyoruz ve buradan şunu açıklıyoruz eğer bu proje uygulamaya geçerse siyasi kimliğimizle beraber siyasi kimliklerimizden arınarak her ağacın dibinde nöbet tutacağımızı ifade ediyoruz." dedi.
Projeyi protesto eden ’3. Köprü Yerine Yaşam Platformu’ adına İstanbul Orman Mühendisleri Odası yönetim kurulu üyesi Besim Sertok ise "Bir vatandaş olarak fiziki şiddet de kullanarak bizi meclisin içine almadılar. Biz bu köprüyü yaptırmayacağız. Bu iş burada bitmedi. Biz bu köprüyü yaptırmamak için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Bu haber toplam 1434 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT