Büyükşehir geri adım attı

Büyükşehir geri adım attı
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Sarıyer’deki 3 mahalle ile ilgili geri adım attı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Derbent, FSM ve Pınar mahallelerinde bulunan büyükşehir arazilerinin satış yetkisi ile ilgili bu gün karar alacaktı. Ancak vatandaşlardan gelen yoğun tepkiler nedeniyle geri adım atarak, dosyayı ilgili müdürlüğe iade etti.

TOKİ’ye devir için yetki verilecekti
Pazartesi günü ilgili komisyona havale edilen maddeye göre Derbent’te 82 bin, Pınar Mahallesi’nde 325 bin, FSM’ de ise 80 bin metrekare Büyükşehir arazisinin satışı ya da takas yetkisinin ilgili müdürlüklere verilmesi bekleniyordu. Alınacak bu karardan sonra arazilerin TOKİ’ye devredileceği yönünde gelen duyumlar vatandaşları harekete geçirdi. Komisyonun ilgili madde üzerinde gerekli incelemeyi yapmasına rağmen beklenen olmadı ve vatandaşların yoğun tepkileri sonuç getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığı geri adım attı ve bu maddeyi meclisin gündemine getirmeden dosyayı ilgili müdürlüğüne iade etti.

Madde pazartesi günü komisyona havale edilmişti. 6 AK Parti, 3 CHP meclis üyesinin bulunduğu komisyon gerekli incelemeyi yaptı. Aldığımız bilgilere göre; komisyonda bulunan CHP’liler, bu arazilerin üzerinde oturan halka satılmasını da maddeye eklemeyi teklif ettiler. Ancak bu teklif kabul edilmeyince CHP’li meclis üyeleri ret oyu kullandılar.

Öte yandan Sarıyer Belediyesi’nin önceki meclis toplantısında Sarıyer’deki İBB arazilerinin Sarıyer Belediyesi’ne devri için gerekli çalışmaları yapması amacıyla Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e yetki verildi. 1984 yılında çıkan kanuna göre bu arazilerin ilçe belediyelerine devri gerekiyor. Şükrü Genç bu arazileri büyükşehirden talep edecek. Sonuç alınmadığı takdirde Sarıyer Belediyesi’nin konuyu mahkemeye götürmesi bekleniyor.

Bu konuyla ilgili daha detaylı haberimiz Sarıyer Manşet Gazetesi’nin 14. sayısında olacak.

Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT