Büyükliman 'işgal' atında

Büyükliman 'işgal' atında
Büyük Liman Koyu'nun sahibi Hamamcıoğlu Ailesi işgalin bitirilmesi için uğraşıyor.

Sarıyer’deki Büyük Liman Koyu ile yanındaki Garipçe Koyu’nun 150 yıldır ailesinin tapulu malı olduğunu belirten Selim Hamamcıoğlu, askeri bölge içinde kaldığı için karadan girişi yasak olan koya bir gün teknesiyle çıkmak istediğini, ancak motorcuların kendisinden para istediğini söyledi.

Tapulu arazisi üzerinden birilerinin sezonda en az 2.5 milyon lira kazandığını söyleyen Hamamcıoğlu, “Bana plaj için 7 yıldır ruhsat vermiyorlar ama insanların her türlü hijyenden ve güvenlikten yoksun olarak burayı plaj olarak kullanmasına göz yumuyorlar. Benim buradan gelecek paraya ihtiyacım yok. Tek derdim benim kullanamadığım malım üzerinden başkalarının çok büyük rant elde etmesi. Bu beni çok rahatsız ediyor” dedi.

‘150 yıldır vergisini veriyorum’
150 yıldır vergisini verdikleri kendi arazilerine karadan girmek için her seferinde Sarıyer Deniz Er Eğitim Taburu’ndan anahtar almak zorunda olduklarını anlatan Hamamcıoğlu, şöyle konuştu: “Koyun üst tarafına askeri birlik kurulunca, 2. derece askeri bölge ilan edilmiş. Karadan giriş çitlerle çevrilerek kapatılmış. Ben orada piknik yapabiliyorum, ekiyorum, biçiyorum ama başka bir şekilde kullanmak için bize ruhsat vermiyorlar.”‘10 yıldır işgal altında’
Sarıyer’de 40 motorcunun Büyük Liman Motorcular Kooperatifi diye bir yer kurduğunu belirten Selim Hamamcıoğlu şöyle devam etti:
“Bunlar organize bir şekilde aynı taksi durağındaki gibi sırayla gidiyorlar, geri geliyorlar. Anormal büyük bir rant dönüyor orada. Motorculara, ‘Burası benim tapulu malım. Siz benim tapulu malıma nasıl insan çıkarırsınız?’ dedim. Bana, ‘Deniz herkesin malıdır’ dediler. Orduya gittim, ‘Buraya adamlar koyun. Çıkan insanlardan Mehmetçik Vakfı’na makbuz karşılığı para kesin, ben bir şey istemiyorum’ dedim. ‘Biz böyle bir şey yapamayız’ dediler.’

İstanbul’un Ölüdeniz’i
Büyük Liman Koyu, İstanbul’un ‘Ölüdeniz’i olarak biliniyor. Ancak günde binlerce kişinin kullandığı plajda tuvalet yok, su yok, yemek yok, iskele yok. Selim Hamamcıoğlu, “Pislik yuvası bir yer haline geldi. Ne mesul müdür ne hesap sorulacak bir insan var” diyor.

Bu haber toplam 18808 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT