Bütçeyi halktan gizlemeyeceğiz

Bütçeyi halktan gizlemeyeceğiz
Şükrü Genç; "Bizim dönemimizde mali açıdan her şey denetlenebilir olacak” dedi.

CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, yerel seçimde açık ara ile birinci parti olacaklarını belirterek, “Yapacağımız en önemli işlerden biri, geçmiş belediyeler gibi harcamaları, ihaleleri, belediye bütçesini vatandaştan gizlemeyeceğiz, aksine her aşamasında denetlenebilir bir mekanizma kuracağız. Bizim dönemimizde mali açıdan her şey denetlenebilir olacak” dedi.

Sarıyer’deki mali müşavir ve muhasebecilerle Biba Restoran’da sabah kahvaltısında bir araya gelen CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, mevcut belediyenin yıllardan beri kötü yönetildiğine, bu nedenle de bugün 100 trilyon lira civarında bir borcu olduğuna dikkat çekti.

Belediyenin bugüne kadar yaptığı harcamaların 20 trilyon liraya yakınının reklam ve promosyon harcamaları olduğunu kaydeden Şükrü Genç, “Halka hizmet etmek zorundasınız. Bu hizmeti yaparsanız vatandaş sizi zaten fark eder. Ama siz bir de fotoğraf, reklam, billboardlar, promosyon derken trilyonlarca lira harcıyorsunuz. 10 trilyon lira güvenlik için harcanmış. Bir veda yemeğine 30 milyar lira ödenmiş. Böyle şey olmaz. Bu paralarla Sarıyer’in temel sorunlarını çözersiniz. Mahallelerimizin birçok eksiğini giderirsiniz” diye konuştu.

“Harcamalar internetten izlenebilecek”
Göreve geldiklerinde belediyenin bütçesinin, faaliyet raporunun, yapılacak yatırımların, ihalelerin vatandaşlar tarafından internetten izlenebileceğine dikkat çeken Şükrü Genç, şu görüşleri dile getirdi:

“Alışılmışın dışında bir yerel yönetim anlayışı sergileyeceğiz. Her sorunla ilgili olarak o sorunun muhatabı olan sivil toplum örgütünü sürecin içine katacağız, görüşlerini alacağız. Yerel basın, yöre dernekleri, meslek örgütlenmeleri, çevre, kadın her türlü örgüt ve dernek bizim yönetim anlayışımızın birer parçası olacak. Bir de muhtarlarımız tabi ki. Sorunların çözümüne, işlevsiz hale getirilmeye çalışılan muhtarlarımızı, ihtiyar heyetlerimizi de katacağız. Dolayısıyla her yatırımdan, her sorunun çözümünden, bütçemizden, faaliyet raporumuzdan vatandaşlarımız mutlaka haberdar olacak.”

Şükrü Genç, yönetime geldiklerinde belediyenin her yıl bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetleneceğini belirterek, “Şeffaf belediyecilik anlayışını sözde bırakmayacağız, uygulayacağız” dedi.

“AKP’ye oy istediğim için özür diliyorum”
Mali müşavir ve muhasebeciler ise yerel seçimde Şükrü Genç’e destek vereceklerini kaydederek, “Sizi 30 Mart’ta Belediye Başkanı olarak göreceğiz. Samimiyetinize güveniyoruz. Sarıyer’de yeni bir sayfa açacağınıza güveniyoruz” dedi.

AKP Bahçeköy Belde Başkanlığı’ndan istifa ederek CHP’ye geçen Mali Müşavir Ali Fuat Bektaş ise, şu anda Türkiye ve Sarıyer’de bir talan ve hortum düzenin hakim olduğunu savunarak şu görüşleri dile getirdi:  “Aydın ve dürüst insanların siyasete girmesi gerekiyor. Onlar girmeyince o boşluk o mevkilere layık olmayanlar tarafından dolduruluyor. Ben AKP’nin artık kılcal damarlarını biliyorum. O parti için oy istediğim insanlardan şimdi gidip özür diliyorum. CHP’nin yerel seçimde iktidara gelmesiyle ile Sarıyer’de yeni bir dönem başlayacak.”

Bu haber toplam 1362 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT