Bugün 'Gazeteciler Günü'

Bugün 'Gazeteciler Günü'
Kamuoyunu bilgilendirmek, insanların haber alma hakkını sağlamak için tüm zorluklara rağmen emek veren gazetecilerin günü bu gün.

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.  O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.

Gazetecilerin üzerindeki tüm baskılara rağmen, sindirmelere rağmen, açılan tazminat davalarıyla yıldırmalara inat, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” kutlu olsun.

Bu haber toplam 1239 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT