Bu da 18 uygulamasının hikayesi

Bu da 18 uygulamasının hikayesi
Vedat Özdemir, İstinye'de yapılan 18 uygulamasının perde arkasında yaşanılanları yazdı.

İstinye’deki 18 uygulamalarında dönen dolapları araştırmak için bölgeye gittik. Vatandaşlar anlattıkça biz sürükleyiciliğine kapılıp hikâye gibi dinledik. Ama öyle şeyler anlattılar ki, kulaklarımıza inanamadık. O bölgenin rantından faydalanmak isteyen uyanıklar neler yapmışlar neler… Vatandaşların anladıklarını kısada olsa paylaşmak istiyorum. En azından yapılanlar hakkında bilgi sahibi olmanız adına…

Tıpkı bir hikâye gibi okuyabilirsiniz
Sarıyer’e zamanında gelip yerleşen binlerce aile bir arsa satın alarak başlarını sokacak bir gecekondu yapmışlar. Sonrasında ne olur, ne biter diye pek de düşünmemişler. Bahsi geçen yer ise, İstinye Balabandere Mevkii. Bu araziyi üzerindeki insanlara satan adamın adı ise; Nebil Hayfavi. Bu adamın bir suçu yok aslında… Vatandaşa satışı yaparken yol, cami ve park gibi alanları planlayarak satmış. Vatandaşa satılan bölgenin tapusu verilmiş. Ancak; yol, cami ve park gibi alanlar kendisi üzerine görünüyor. Bu adamın ya da mirasçılarının herhangi bir talebi yok ama…  Neyse amasına devam edelim; bu olayı öğrenen uyanıklar bu noktada devreye giriyor. Bu alanları ne yapmalı ne etmeli ele geçirmeli.

Uyanıklar takipte…
İşte bu bölgedeki ranttan faydalanmanın tek yolu ise buraya 18 uygulaması yapmak. Bu noktada bakın neler yapmışlar; buraya 18 uygulaması yapmadan önce bu araziyi satan Nebil Hayfavi’yi bulmaya çalışırlar. Adamcağız hayatta olmayınca bu sefer de mirasçılarının peşine düşerler. Sonunda adamın kızlarını bulurlar. Nerede mi? Taa Amerika’da. Evet, azmetmiş adamlar, müthiş bir iş takibi yani. Mirasçılara aynen şu deniliyor. “Sizin İstinye’de şu kadar araziniz var.” Mirasçılar, “Hayır biz orayı sattık” diyince, “Ama sizin orada vergi borcunuz bulunuyor. Ya burayı direk bize devredin kurtulun ya da yüklü miktarda vergi borcunu ödemek zorunda kalacaksınız” deniyor. Devir için yıldırma politikası yani… Durum böyle olunca mirasçılar da haklarını devrederek kurtulmaya çalışırlar. İlk aşama başarıyla bitiyor.

Sıra adrese teslim satışta
Evet, bu olayı hallettikten sonra bu sefer yol, cami ve park gibi alanlar başkalarına yani adrese teslim yerlere satılıyor. Bu adrese teslim yerler mi? O bölgede büyük projeleri olan ağabeylerimiz.  Satıştan sonra 18 uygulamasına geçiliyor. Planlar yapılıyor. Vatandaş hiç tanımadığı bilmediği bu ağabeylerimizi kendilerine ortak görüyor. Çünkü yol cami ve park alanları bu adamların artık. Önce satan adam evlerin tamamına ortaktı. Ancak şimdi bu ağabeylerimiz ortak.  Uyanıklar bu şekilde amaçlarına ulaşıyor. Sıra bu durumu vatandaştan gizli kapaklı yapmakta. İmar planları belediyenin hiç görülmeyen bir yerlerine asılıyor. Gazete ilanı ise Anadolu’da bir yerel gazeteye veriliyor. Durum böyle olunca vatandaşlarda bu olaydan bir hayli geç haberdar oluyorlar. İkna edilmeye çalışılsalar da iş mahkemelik oluyor. 

Aman dikkat; her an evinize birileri gelip ortak olabilir. Çünkü Sarıyer’de bu tür araziler baya çoğunlukta!

Bu haber toplam 6286 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum