Böyle ticaret görülmedi

Böyle ticaret görülmedi
Poligon Tepeüstü Yapı Kooperatifi'nin sahipleri 6,5 Milyon TL'ye satın aldıkları arsayı 30 Milyon Dolara sattı.

İstinye'deki 75 gecekondu sakini, kooperatif kurarak Milli Emlak'tan 6 milyon 500 bin TL'ye 24 ay taksitle satın aldıkları arsayı 9 ay sonra 30 milyon dolara satmayı başardı.

Yaklaşık 30 yıl boyunca işgalci olarak nitelendirilen İstinyelilerin fırsat olarak değerlendirdikleri adımı atmalarına yol açan olayın başlangıcı ise, yaşamlarını sürdürdükleri Tepeüstü Yapı Kooperatifi’ni kurdu. İstinye sakinleri, ardından, İstanbul Defterdarlığı’nın 24 Kasım 2010 tarihinde gerçekleştirdiği ihaleye katılarak 6 milyon 500 bin TL’lik tahmini bedel belirlenen ihaleyi kazandı. Ödeme şeklinin 24 ay taksit olarak belirlendiği bu ihale sonrasında kooperatife üye 75 ev sahibi, ilk taksit olan yüzde 25’lik kısmı ihaleden sonra kendi aralarında para toplayarak ödedi.

Arsa hemen satışa çıktı
Daha sonra kooperatif, seri ilan sitelerine ilan vererek arsayı 25 milyon 750 bin euroya satışa çıkardı. Kooperatif yönetimi arsa için geçtiğimiz günlerde Seba Konutları’nın eski ortaklarından Gazanfer Mürşit ile masaya oturdu ve anlaştı. Buna göre Mürşit’in yeni kurduğu Panorama İnşaat kooperatif üyelerine 12 milyon TL verecek ve bunun 5 milyon TL’si ile kalan borç kapatılacak. Geriye kalan 7 milyon TL ise üyeler arasında pay edilecek. Ayrıca kooperatif, yapılacak projede yüzde 38 oranında hissedar olacak. Yaklaşık 10 bin metrekare satılabilir alana sahip olan projenin bulunduğu İstinye’de metrekare fiyatları ortalama 6 bin dolardan başlıyor. Buna göre kooperatif üyelerinin eline 22 milyon 800 bin dolar daha geçecek. Toplamda kooperatif üyeleri 30 milyon dolar civarında gelir sağlamış olacak.

Kooperatif üyeleri hemen ilan vermişlerdi
Kooperatif tarafından seri ilan sitelerine verilen ilanların açıklama bölümünde şu ifadeler yer alıyor: Sarıyer İstinye’de deniz, boğaz, köprü, doğa manzaralı. 6 bin 440 metrekare turizm ve konut imarlı. 10 bin metrekare inşaat izni var. İkisi zemin altında 3’ü zemin üstünde olmak üzere 5 kat izinli. (Böyle bir imar boğazda yok) İstinye Park’ın denize doğru altında. İTÜ, İMKB ve Emirgan Korusu’na çok yakın. Sabancı Atlı Spor Kulübü’nün bitişiğinde olan arsa, İstanbullist projesine komşu. Depreme en dayanıklı zemine sahip. Arsa değerinin en az 6-7 katı getiri sağlayacak potansiyelde. İnanılmaz değerde. Ama fiyat olarak kelepirden de kelepir. Etrafındaki daireler 1 ile 6 milyon dolar arasında satılmakta. Kısa süre için bu fiyat.

ABD Başkonsolosluğu ile parladı
10 yıl öncesine göre Boğaziçi’nin en sorunlu noktaları arasında gösterilen İstinye’nin yıldızı ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu için arazi almasıyla başladı.
2000 yılında inşaatın bitirilmesiyle ilgi odağı olan İstinye’ye son yıllarda konsolosluğa yakınlığından dolayı azınlıklar ilgi gösteriyor.  Ayrıca bir başkonsolosluk, yeni konsolosluk binası yapmak için yer arıyor. Ama bulmakta zorlanıyor.

Ne istediler, ne kadara sattılar?
Poligon Tepeüstü Yapı Kooperatifi’nin 75 üyesi İstinye’deki arsayı 24 ay taksitle 6 milyon 500 bin TL’ye aldı. Hemen satışa çıkardıkları arsa için 25 milyon 750 bin euro isteyen arsa malikleri, taşınmazı Panorama İnşaat’a 30 milyon dolara satmayı başardı.

Bu haber toplam 1273 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT