Bir üniversite daha kuruluyor

Bir üniversite daha kuruluyor
Başkan Vekili Ali Rıza Yılmaz, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi'ne “Belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Belediye desteğe hazır
Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Sarıyer Belediyesi’ni ziyaret ederek, Sarıyer’e kurulması planlanan Türk-Alman Üniversitesi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Sarıyer Belediyesi Başkan Vekili Ali Rıza Yılmaz, “Belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Almanya Büyükelçiliği Kültür Bölümü Başkanı Petra Kochendörfer ile birlikte Sarıyer Belediyesi’ni ziyaret eden Büyükelçi Dr. Eckart Cuntz, üniversitenin Sarıyer’e kurulmasını çok arzu ettiklerini belirterek, “Sarıyer her açıdan çok güzel bir ilçe. Şayet koşullar uygun olursa Türk-Alman Üniversitesi’nin buraya kurulmasını çok istiyoruz” dedi.

Sarıyer Belediye Başkan Vekili Ali Rıza Yılmaz, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun ve Özel Kalem Müdürü Betül Tunç’un katıldığı görüşmede kurulacak üniversite hakkında bilgi veren Büyükelçi Dr. Eckart Cuntz, bine yakın çalışanı ve 5 bin öğrenci kapasiteli olması öngörülen üniversitenin, Türk-Alman işbirliği ile kurulacağını kaydetti.

beldtoplu_286489595.jpg

Sarıyer Belediyesi’nin bu konuda gösterdiği yakın ilgi nedeniyle mutlu olduğunu ifade eden Büyükelçi Dr. Eckart Cuntz, Sarıyer’in coğrafi ve sosyolojik özellikleri nedeniyle son derece güzel ve ilgi çekici bir ilçe olduğunu belirttiği ziyarette, Büyükelçi Dr. Eckart Cuntz’a Sarıyer ilçesi hakkında ayrıntılı bilgi verildi. 

Üniversite inşaatının öngörülen sürede yetiştirilememesi durumunda geçici bir süre eğitimin sürdürülmesi amacıyla bir binaya ihtiyaç olabileceğini belirten Büyükelçi Dr. Eckart Cuntz, bu konuda Sarıyer Belediyesi’nden yardım istedi.

Sarıyer Belediyesi Başkan Vekili Ali Rıza Yılmaz ise, üniversitenin Sarıyer’e kurulması için Sarıyer Belediyesi’nin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirterek, “Üniversitenin ilçemiz sınırları içerisine kurulması bizim için çok önemli. Çünkü, hedefimiz, sınırları içerisinde birçok üniversite ve üniversite birimi bulunan ilçemizi yakın gelecekte bir eğitim ilçesi yapmak. Şu anda Almanya, Hollanda ve Brüksel’de temaslarda bulunan Başkanımız Şükrü Genç de eğitim konusunda son derece hassas” diye konuştu.

Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun ise, Sarıyer’in bir eğitim ilçesi olması konusunda çalışmaların hızla sürdüğünü belirterek, Bahçeköy’de bir öğrenci yurdu yapılacağını, ayrıca Kilyos’taki belediye sosyal tesislerini de atıl durumdan kurtarmak için öğrenci yurdu olarak kullanılmasının planlandığını açıkladı. Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Türk-Alman üniversitesinin bu açıdan Sarıyer için çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Özel Kalem Müdürü Betül Tunç’un çeviri yaptığı ziyarette Büyükelçi Dr. Eckart Cuntz ile Kültür Bölümü Başkanı Petra Kochendörfer’e Sarıyer böreği ikram edildi.

Bu haber toplam 2688 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT