Belediyeden ‘yeğen’ açıklaması

Belediyeden ‘yeğen’ açıklaması
Sarıyer Belediyesi, Bahçeköy’de yaşanan dolandırıcılık olayı ile ilgili açıklama yaptı.

Sarıyer Belediyesi Basın Bürosu tarafında yapılan açıklamada; Bahçeköy’de yaşayan bazı vatandaşları ‘Belediye Başkan Yardımcısı Şinasi Yalçın’ın yeğeniyim’ diyerek dolandırdığı iddia edilen kişinin, gerçekte Şinasi Yalçın’la hiçbir akrabalık bağı olmadığı belirtildi.

Bu olayla ilgili Sarıyer’deki bazı internet haber sitelerinde kasıtlı haber yayınladığı ve noter kanalıyla bu kuruluşlara tekzip gönderildiğinin belirtildiği basın açıklamasında, bu tür yayınların belediyeyi yıpratma amacı taşıdığı belirtildi. 

Belediye tarafından konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

Sarıyer ilçe sınırları içerisinde yayın yapan bazı internet sitelerinde, “Belediyede yeğen kabusu” başlıklı haberlerde Sarıyer Belediyesi’nin kurumsal kimliğini zedeleyici, yanlış, maksatlı ve gerçek dışı iddia ve ifadelere yer verilmiştir.

“Bir şahsın, bir başkan yardımcısının yeğeni” olduğunu öne sürerek bazı kişilerden menfaat sağladığı iddialarının yer aldığı haberler, Sarıyer Belediyesi’ni ve adı geçen başkan yardımcımızı yıpratmaya yönelik haksız, kötü niyetli mesnetsiz iddiaları temel almaktadır.

Bir başkan yardımcımızla soyadı benzerliği kurularak yapılan haberde yer verilen iddia ve ifadelerin gerçekle hiçbir ilgisi yoktur;

Haberde adı geçen şahsın herhangi bir başkan yardımcımızla akrabalık ilişkisi bulunmadığını;
Haberde ismi geçen şahsın, belediyemize taşeron olarak temizlik hizmeti veren bir firma tarafından işe alındığını;
İddia edildiği gibi taşeron firma elemanı olarak çalışan bir şahsın belediyemiz adına “Bahçeköy’den sorumlu olmasının” söz konusu olamayacağını;
ayrıca, adı geçen şahsın 17 Aralık 2009 tarihinde kendi isteğiyle çalıştığı firmadan istifa ettiğini ve işten ayrıldığını;
ve bu tarihten itibaren de taşeron firma ile herhangi bir ilişiği kalmadığını kamuoyunun bilmesini isteriz.

Katılımcı ve şeffaf belediyecilik ilkeleri doğrultusunda hizmet vermeyi hedefleyen Belediyemiz, gazetecilik etik ve ilkeleri içerisinde yayın hayatını sürdüren yerel basınımızın önem ve değerinin farkındadır.

Sarıyer Belediyesi, mesleki faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için yerel basınımıza her türlü bilgi, belge ve doküman desteği vermeye hazırdır. Belediyemiz, yerel yönetim anlayışı gereği, vatandaşlarımızın güven, huzur ve barış içinde yaşadığı, kentleşmiş modern bir Sarıyer’i kurmak için sivil toplum örgütlerimiz, demokratik kitle örgütlerimiz, mahalle derneklerimiz, üniversitelerimiz, muhtarlarımız, Kent Konseyimiz ve yerel basınımızla birlikte yürümeye kararlıdır.

Bu birlikteliği sağlamak ve hayata geçirmek için yaptığımız samimim ve somut çalışmaların sabote edilmesine izin vermeyeceğiz.

Ancak, Belediyemizin kurumsal kimliğini yıpratmayı hedefleyen, bilgi ve belgeye dayanmayan, yalan ve iftiraya dayalı, kötü niyetli dedikodu haberler konusunda yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı kamuoyumuza duyururuz.

Saygılarımızla,
Sarıyer Belediyesi Basın Ofisi

Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT