Belediye arsasını geri aldı

Belediye arsasını geri aldı
Önceki dönem İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilen Darüşşafaka Mahallesi’ndeki arsanın tahsisi meclis kararı ile iptal edildi.

Mülkiyeti Sarıyer Belediyesi’ne ait olan ve Yusuf Tülün döneminde Diyanet İşleri Başkanlığı adına Sarıyer İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilen Darüşşafaka Mahallesi’ndeki 2,303 metrekarelik arsanın tahsisi amacına uygun kullanılmadığı gerekçesiyle meclis kararı ile iptal edildi.

Sarıyer Eski Belediye Başkanı Yusuf Tülün döneminde, CHP’li meclis üyelerinin muhalefet şehri olmasına rağmen, Diyanet İşleri Başkanlığı adına Sarıyer İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilen Darüşafaka Mahallesi’ndeki 387 ada, 50 parsel sayılı 2.303 metrekarelik alanlı arazinin tahsisi iptal edildi. İptale AK Partili meclis üyeleri karşı çıkarken MHP’li meclis üyeleri de bir sonraki meclis toplantısında görüşülmesini istedi. Ancak gündem maddesi CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.


Sert tartışmalar yaşandı
Madde hakkında CHP ve AK Parti meclis üyeleri görüş bildirirken sert tartışmalar yaşandı. AK Parti Meclis Üyeleri Cemil Özbalta, Ali Turan, Mehmet Çakır, Fuat Bay; cami derneğinin yapmış olduğu proje kapsamında arazinin diyanette kalmasını savunurken, CHP Meclis Üyeleri Erdal Sarıgöl ve Gökan Zeybek ise bu arsanın eğitim alanı olduğu gerekçesiyle diyanete tahsis edilmesinin uygun olmadığını savundular.

Sarıgöl, “Burası eğitim alanıdır”
Bu arazinin tahsisi sırasında da karşı çıktığına değinen İmar Komisyonu Başkanı Erdal Sarıgöl, “Burası eğitim alanıdır. Burada bir şey yapılacaksa Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilmesi daha doğru olur. Burada okul yapılması gerekirken camii yapılması uygun değildir. Üstelik meclis, ilçe müftülüğüne tahsis ettiği halde kullanımını belediyenin hiçbir zaman muhatabı almayacağı bir derneğe vermişler. Oraya eğitim tesisi yapılacaksa biz yaparız” dedi.

Zeybek, “Bu mahallede ilköğretim okulu yok”
CHP Meclis Üyesi Gökan Zeybek, “15 bin kişinin yaşadığı bu mahallede ilköğretim okulu ihtiyacı varken, eğitim alanına cami yaptırmaya kalkışmak anlamsızdır. Burayı Müftülüğe tahsis etmenin iyi niyeti olmaz. Olaydan 701 üyesi bulunan Gazeteciler Sitesi yönetiminin bile haberi yok” dedi.

Özbalta, “Belediye projeyi neticelendirsin isterdim”
Elinde Cami yaptırma derneğinin projesiyle kürsüye çıkan AK Parti Meclis Üyesi Cemil Özbalta, 14 bin nüfuslu bu mahallede bir ihtiyaç var. Derneğin burada kültür-eğitim merkezi, el becerileri kursları, dinlenme yerleri gibi bir talebi var. Çok güzel 4 katlı bir kültür merkezi projesi hazırlamışlar. Altı otopark, bayramlaşmak için geniş bir sosyal tesis alanı, dinlenme yerleri, konaklama, moral eğitim alanı olarak tasarlanan çok güzel bir proje. Belediyedeki arkadaşlarımın buradaki projeyi dernek sahipleri ve müftülükle istişare edip neticelendirmesini isterdim” dedi.

Mehmet Çakır, “Sarıyer Müftülüğü ile anlaşılsın”
AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Çakır, “Sarıyer Müftülüğü ile anlaşılsın. Belediye yapacağı projeyi müftülüğe yaptırsın. Ama görüyoruz ki Sarıyer Müftülüğü'ne nezaketen bir telefon dahi açılmamış. Kamu kurumları arasında bir nezaketsizlik de söz konusu” dedi.

camidernek_292329018.jpg

Cami yaptırma derneği projesini meclise getirdi
Darüşşafaka Mahallesi Cami Yaptırma Derneği Başkanı Mustafa Kışlacık, burası için hazırladıkları projeyi meclise getirerek, gruplara anlattı. Darüşşafaka Mahallesi’ne cami yaptırmak için Müftülükten yer istediklerini, Müftülüğün de bu arsayı kendilerine gösterdiğini söyleyen Kışlacık, “Biz bu arsa üzerine 3 katlı bir bina yapacaktık. Bu bina içinde halk eğitim merkezi, otopark, lojman ve mescit olacaktı. Ama Belediye Meclisi verilen arsanın tahsisini iptal etti. Mahkemeye verip, geri almaktan başka çaremiz kalmadı” dedi.

Bu haber toplam 1527 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT