Belediye 24 saat nöbette

Belediye 24 saat nöbette
Sarıyer Belediyesi, bu akşamdan itibaren etkili olması beklenen şiddetli yağışlara ilçe genelinde geniş çaplı önlemler aldı.

Sarıyer Belediyesi, bu akşamdan itibaren etkili olması beklenen şiddetli yağışlara ilçe genelinde geniş çaplı önlemler alırken, vatandaşlar su baskını tehlikesine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.
 
Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün meteorolojik verilerine göre, cuma (bugün) ve cumartesi günleri yağışlı havanın etkili olacağı belirtilirken, Sarıyer Belediyesi bütün müdürlük, birim ve ekipleriyle birlikte ilçede yaşanabilecek su baskınlarına karşı 24 saat süresince alarm durumuna geçirildi.
 
KRiZ MASASI OLUŞTURULDU
Belediye bünyesinde Kriz Masası oluşturulurken, Sarıyer’deki bütün cadde, sokak ve köylerdeki riskleri tespit edilerek, su baskınlarına karşı önlemler alındı.

İlçe genelindeki bütün mazgal ve su tahliye yolları temizlendi, bazı noktalarda ise sel sularının tahliyesi için yeni kanallar açıldı. Ayrıca yağış sırasında buraların tıkanmaması için sorumlu birimler oluşturuldu.

Belediyenin makine ve araç parkı da vatandaşlardan sağlanan araç ve gereç desteğiyle güçlendirildi ve Sarıyer’in birçok noktasına kazıcı ve yükleyici iş makinaları ile kamyon ve kamyonetler yerleştirildi.

Belediyenin vidanjör, yol kesme aracı, vinç, ağaç kesme makinaları, jeneratör, kamyon, tanker vb. araçları müdahaleye hazır hale getirildi.

Yoğun yağışla oluşabilecek su baskınlarının ve göletlerin oluşmasını önlemek, yağmur sularını denize yönlendirmek amacıyla belli noktalara kum torbalarıyla takviye yapıldı.

KİLYOS TESİSLERİ KONAKLAMAYA HAZIR
Su baskını ve çökme riski taşıyan konutlarda yaşayan vatandaşların 48 saat süresince barınabilmesi için Kilyos’taki belediye tesisleri de konaklamaya hazır hale getirildi.

Belediye ekipleri, Sarıyer sokaklarında yaptıkları anonslarda vatandaşlar, araçlarını ana arterlere ve su baskının riski taşıyan yerlere park etmemeleri konusunda uyarılırken, Sarıyerlilerin can ve mal güvenliği açısından alınan önlemlere ve uyarılara uymaları istendi.

Ayrıca, Sarıyerliler araçla anonsun yanı sıra düzenli olarak gönderilen cep telefonu mesajlarıyla da alınan önlemler konusunda bilgilendirildi.

Oluşacak su baskınlarına karşı müdahale ekipleri ve sağlık ekipleri oluşturuldu, ambulanslar anında müdahaleye hazır hale getirildi.

Su baskını ve çökme riski taşıyan konutlardaki yaşayan vatandaşları, önlem almaları ve geceyi başka bir yerde geçirmeleri konusunda uyaran ekipler, vatandaşların oluşabilecek acil durumlar için 24 saat süresince (0212) 242 75 75 no‘lu telefondan Kriz Masası’na ulaşabilecekleri belirtildi.

Bu haber toplam 1471 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT