Bayrağını alan binlerce kişi Cumhuriyet için yürüdü 

Bayrağını alan binlerce kişi Cumhuriyet için yürüdü 
Cumhuriyetin 94. yıldönümü Sarıyer’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Türk bayrağını alıp fener alayına katılan binlerce Sarıyerli, 1 kilometrelik bayrak eşliğinde kol kola yürüdü.

Sarıyer’de her yıl binlerce vatandaşı bir araya getiren 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, bu yıl da büyük bir coşkuya sahne oldu. Sarıyer Belediyesi’nin organize ettiği etkinliklere binlerce kişi katıldı. Kefeliköy'den Sarıyer Merkez’e kadar uzanan kortejde alanı dolduran vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları, dillerinde marşlarla yürüdü.  

1 kilometrelik Türk Bayrağı

Alanı dolduran 7’den 70’e binlerce vatandaş, 1 kilometrelik bayrakla Sarıyer’e kadar yürüdü.  Sarıyer'de faaliyet gösteren vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları ve spor kulüplerinin yanı sıra Sarıyer Belediyesi çalışanlarının tek yürek olduğu korteje balıkçı tekneleri, atlılar, 20 kişilik motosiklet takımı, gaziler, engelliler, halk oyunları ekibi, bando takımı ve tiyatro oyuncuları da eşlik etti.

Cumhuriyet’i kimselere teslim etmeyeceğiz

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, kortej sonunda yaptığı konuşmada temelleri sağlam atılmış bir devrimin kutlaması için burada bulunduklarını söyleyerek, “Bugün, bu ülkenin dört bir yanında sallanan bayraklar, yakılan meşaleler, söylenen marşlar, türküler, kutlamalar işte bu devrimin ve hiç bir zaman geri döndürülemeyecek anlamlı şahlanışın kutlamasıdır” dedi. Başkan Genç konuşmasını, “Ulusça, hiç bir boyunduruğu kabul etmeyeceğimiz, insanca bölüşerek, paylaşarak, seçme ve seçilme hakkımızı özgürce kullanacağımız, her bir yurttaşın tek tek iradesine eşit oranda saygı gösterildiği, kadını erkeği, genci yaşlısı ile her tür etnik kökenden, her dinden her mezhepten insanı ile birer “eşit yurttaş” olarak yaşadığımız bu topraklarda, Cumhuriyet’i kimselere teslim etmeyeceğiz” sözleriyle sürdürdü.

 Konuşmaların ardından Sarıyer Merkez’deki kutlamalar Ali Altay, Bora Gencer, Merve Özbey ve Erdem Kınay konseriyle devam etti. Etkinlikte Ali Altay’ın Cumhuriyet’in 94. yılına özel olarak hazırladığı ‘Kahramanlar Marşı’ coşkuyu doruğa çıkardı.

byrm1.jpgbyrm2.jpgbyrm3.jpgbyrm4.jpgbyrm5.jpg

Bu haber toplam 4793 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT