Baykal'dan başkanlara talimat

Baykal'dan başkanlara talimat
CHP lideri Deniz Baykal, Şükrü Genç'in de aralarında bulunduğu CHP'li başkanları uyardı.

CHP Lideri Deniz Baykal aralarında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’inde aralarında bulunduğu CHP’li Belediye Başkanlarını toplayarak önemli talimatlar verdi. “İbadet yerlerine sahip çıkın. İsim değiştirerek kendinizi tatmin etmeye kalkmayın. İnsanlarımızı üzecek kararlar almayın.”

CHP il başkanları, büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanları, milletvekilleri, MYK, PM ve YDK üyeleri, Genel Başkan Deniz Baykal'ın başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

İşte toplantıdan satır başları:

- İbadet yerlerine sahip çıkın. Camilere, mescitlerine, bütün inanç gruplarının kutsal mekanlarına, herkesin ibadethanelerine, cemevlerine kiliselerine lütfen saygı gösterin. Orası kamusal bir alandır. Orada kamusal bir ihtiyaç karşılanmaktadır ve her insanın bulunduğu yer belediyenin problemidir. Temizliğine bakımına badanasına oradaki insanların ihtiyaçlarına sahip çıkmalıdır.

- Bu çerçevede belediyelerimiz sokak meydan isim değiştirme çabalarına yönelmemelidirler. Yani yeni bir isim ihtiyacı içindeyseniz yeni bir eser yapın. İsim değiştirerek kendinizi tatmin etmeye kalkmayın. Türkiye’nin gelmiş geçmiş birikimlerini, farklı inançlarını saygıyla karşılayın. Kendi kendimizle kavgaya hiçbir şekilde öncülük yapmayalım.

- Sakın ha gelmiş olan belediyelerimiz bu konularda insanlarımızı üzecek kararlar almamalıdırlar.

- Liselerin okulların, üniversitelerin olduğu yerlerde yurt işi Türkiye’nin en önemli işidir. Yurtları mutlaka olabildiğinde desteklemeliyiz sahip çıkmalıyız. Yapanlara ilgi göstermeliyiz. Başkalarının yurdu dahi olsa o yurtlara sahip çıkmalıyız. Yardım vererek katkı vererek onlara sahip çıkmalıyız.

- Türkiye’nin nüfus yapısı değişiyor, giderek insan ömrü uzuyor. Hem sağlık olanakları hem beslenme biçimi netince yaşlılık ortaya çıkıyor. Belediyelerin yaşlılara sahip çıkmaları, onlara huzur evi açmaları, açamıyorlarsa onları hayata bağlayacak dernekler kurdurtmaları, geziler düzenlemeleri düşünülmesi gereken ana konulardır. O nedenle bir defa sağlam veritabanına ihtiyaç vardır.

- Engellilerle ilgili bütün veriler belediyenin elinde olmalıdır. Ailesinin durumu ne eğitim durumu ne. Bir katkı veremeseniz dahi belediyenizdeki sosyal yapıyı çok doğru biçimde bilgisayarınıza işlemek zorundasınız. Yani engellileri de yaşlıları da temel unsur olarak elinizde bulundurun.

- İbadet yerlerine sahip çıkın. Camilere, mescitlerine, bütün inanç gruplarının kutsal mekanlarına, herkesin ibadethanelerine, cemevlerine kiliselerine lütfen saygı gösterin. Orası kamusal bir alandır. Orada kamusal bir ihtiyaç karşılanmaktadır ve her insanın bulunduğu yer belediyenin problemidir. Temizliğine bakımına badanasına oradaki insanların ihtiyaçlarına sahip çıkmalıdır.

- Türkiye’de bir sosyal demokrat işbaşına gelinceye kadar, yoksullukla çözüm olarak belediyelerimizin üstlenmesi gereken bir görevi vardır. Çok sağlam bir veri tabanına ihtiyaç vardır. Buna dayalı olarak da onların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik düzenlemek yapılmalıdır.

- Seçim mücadelesinde daha önce zaten belediye başkanı olarak sorumluluk üstlenmiş arkadaşlarımın çok önemli bir kısmı görev aldılar. Yer yer değişimler yaşandı, bazen yeni adaylarla kazandığımız yerlerde biz belediye başkanlarımızla kazandık, bazen bir başka partinin elindeki belediyeleri kazandık. Bir gelişmeyi hep beraber yaşadık.

- Seçimlerin belediyecilik anlayışımız açısından bir önemli değişimi ortaya koyduğu açıktır. Ama öyle sanıyorum ki bu seçimler belediyeciliğin ötesinde, Türkiye’deki siyasal yapıyı siyasal şekillenmeyi yeniden tanımlayarak, Türkiye’deki siyasal sürecin dinamiklerini yeniden oluşturarak çok daha önemli bir işlevi de yerine getirmiştir.

- Yani bu seçimlerde ortaya çıkan tablo bir yerel seçim çerçevesi içinde izah edilebilir olmasının ötesindedir. Türkiye’nin siyasi geleceği, siyasal yaşamıyla ilgili yeni dinamiklerin devreye girdiğini bize göstermesi bakımından da çok önemli olmuştur.

- Artık Türkiye’de yeni bir siyaset döneminin açılmakta, bir siyaset döneminin kapanmakta olduğunu ortaya koymuştur. Ortaya çıkan sonuçlara yerel yönetim tartışmaların ötesinde Türkiye’de yaşanan sorunların da bir biçimde yansıması ortaya çıkmıştır.

- O bakımdan Türkiye genelindeki dinamikleri gözden kaçırmamak gerekir diye düşünüyorum. 2007 seçimlerinden sonra günümüze kadar geçen süreç içinde aynı iktidar iş başında olmuştur ama bu iki yıllık dönem çok değişik bir dönemin dayanakların olduğunu ortaya koymuştur.

- Bu ortamın içinden siz seçildiniz geldiniz. Önümüzdeki dönem bu tartışmaların içinden yine şekillenerek çıkaracak. Bunlara yönelik ilgimizi hiçbir zaman kaybetmemeliyiz.

- Siz bu noktaya, sizden önce daha az sayıda belediye başkanlarının başarılarının hakkını vermeleri sonucunda geldiniz. Şimdi siz hakkınızı vereceksiniz, önümüzdeki dönemde daha fazla arkadaşımız sorumluluk üstlenecekler. Türkiye’nin geleceği sizin başarınıza bağlıdır.

- Siz güzel çalışmalar yaparsanız, vatandaşlarımızı mutlu ederseniz, verdikleri destekten dolayı onlar, işte bunu bekliyorduk ne güzel derse, yaratacağınız ortam içinde önümüzdeki seçimlerde Türkiye’nin kaderini değiştirme şansı önümüze gelir.

- Sizlerin başarılarınızı biz çok önemsiyoruz. Önünüzde güzel örnekler var. Başarılı belediye başkanlarımız, daha önce aldıklarından daha yüksek oyla onlar geldi. İlk kez seçim kazanan arkadaşlarımız da var. Bu başarılar bütün Türkiye’ye yayılacak.

- Burada Türkiye belediyeciliğinin yüz akı arkadaşlarım var. Birazdan onları dinleyeceğiz. Bu deneyimi paylaşarak zenginleşeceğiz.

- Ben içinde bulunduğumuz tabloya bakarak, şu noktalara bir kez daha hepinizin dikkatini çekmek istiyorum.

- Görev yaparken şu temel anlayışları esas almalıyız.

- Önce bir defa sosyal demokrat belediyecilik şeffaf saydam bir belediyecilik olmak durumundadır. Belediyeciliği kapalı kapılar arkasında sürdürülen bir faaliyet olmaktan çıkarmak durumundayız. Hiçbir şeyi saklama ihtiyacı duymadan, her şeyi ortaya koymalıyız. Mesela belediyenin bütçesi gelirleri giderler internet ortamında ortaya konmalıdır. Bir temel ilke olarak bunun altını çizmek istiyorum.

- Yine aynı şekilde, belediye şirketleriniz varsa, gelir gider tablosu da şeffaf olmalıdır. İstanbul’da mesela bunu ortaya çıkarmak için sayın Kılıçdaroğlu mücadele etti. Biz söylemeliyiz.

- Yine belediyelerin yaptığı tüm ihaleler, internet ortamında kimlerin ne teklif verdikleri kimin aldığı görülebilecek şekilde ortada olmalıdır. Kaç kişi kaç firma katılmıştır orada görülmelidir. Bu saydamlığı güvence altına alacak yaklaşımın dayanaklarıdır.

- Bizim belediyeciliğimiz insan odaklı bir belediyecilik olacaktır. Bizimki insan odaklı sosyal amaçlı bir belediyecilik olacaktır. O nedenle bu konuda da şu noktalara dikkat çekmek istiyorum.

- Özellikle büyük kent merkezlerinde, yada belli bir noktayı aşmış olan kentlerde bu ortaya çıkıyor. Belediyelerimiz kreş açmalıdır. Kadına karşı takınılan tavırdan dolay maalesef azalıyor. Ama ülkenin şartları ekonomin şartları özellikle büyük kentlerde, kadınlarımızı çalışmaya mecbur bırakıyor. Onların arkasında bıraktığı en büyük sorun çocuktur. Çocuğu orada eğitme aydınlatma bakımından en etkili çalışmaların yapılabileceği, süt içirilebileceği ısıtılabileceği bir ortamı yaratmalıyız.

- Aynı şekilde dar gelirli ailelerimizin ihtiyaçlarına cevap vermeliyiz. Mesela çamaşırhanelerin inşa edilmesi. Su elektrik masrafından, kurtararak kadınlarımızı, çamaşırlarını getirip, belediyenin oluşturduğu bir çamaşırhanede, kendilerinin yıkayabileceği suyun sağlanacağı bir ortam yaratmamız gerekir.

- Çeşitli kamuya yararlı derneklere yararlı bağışlar, vergiye tabi ama gıda bankacılığı diye bir şey çıkardılar. Gıda katkısı verenlerden yaptıkları bağış dolayısıyla hiç vergi alınmıyor. Hukukçularınızla konuşun çalışın ve hiç vergi vermeden bağış yapma imkanını sağlayan bu mekanizmayı siz de değerlendirmek için bir çalışma yapın.

- Temel konu eğitim. İnsanlarımızı donatımlı insanlar haline, iş bulma şansı daha yüksek olma haline dönüştürmeye belediye olarak önem verelim.

- Sağlık sorunu çok önemlidir. Seyyar sağlık üniteleri yaratılabilir, periyodik olarak mahallelere gidebilirler. Bu gerçekten yapılması gereken, yapılmakta olan bir uygulamadır.

- Buna benzer projeler üzerinde, her belediye kendi ihtiyaçları konusunda yapmalıdır. Önemli olan insan odaklı bir belediye anlayışıdır.

- Sivil toplumla ilişkiler çok önemli bir konudur. Kendi yörenizdeki bütün dernekleri inceleyin. Kaç tane dernek var, bunların kapsamı niteliği anlamı ne? Bu bir ihtiyaçtır. Entegrasyon problemi var Türkiye’nin. Her an Türkiye’de insanlar yer değiştiriyor.

- Göçmen nüfusun oranı Türkiye’de olağanüstü yüksek. O insanların kaynaşmalarına ihtiyaç var. Onlar bu ihtiyaç içinde dernek kuruyorlar.

- Hiç şüphe yok onu yapıyoruz. Kültür ve sanat çalışmalarını gerçekten önemsemek lazım. Daha etkili olabilecek yöntemleri bulmak lazım. Mahallelerde önemli filmleri oynatmak, sergiler açmak gibi projeleri hep beraber düşünmeliyiz.

- Okullar belediyelerimizin temel ilgi alanı içinde olmalıdır. Okul deyince öğretmen öğrenci var aile var. İşte belediye. Belediyenin muhatabı. Okuldan gireceksiniz. Eğitim Türkiye’nin en temel kaygısı. Bu kadar insanların önem verdiği bir şeye belediyelerin ilgisiz kaldığı düşünülemez. Her okul diyecek ki arkamızda belediye var. Badana mühendislik kitap yol asfalt içinde belediyenin orada olmalı. Bu çok temel bir konu.

- Bir başka temel muhatap, muhtarlar. Halkın kendi oyuyla seçtiği insanlar. Belediyelerimiz onlara destek olmalıdır. Onlar arkasında belediye olduğunu bilmelidir. Muhtarın eliyle hizmeti götürmelidir. Muhtarla kaynaşmalıdır. Bu ana adımlardan birisi olacaktır.

- Tabi spor çok önemli. Spora sahip çıkmalıyız. Belediyelerimiz değer vermeli, onları özendirmeli. Başarılı gençlerimizi taşımalı desteklemeli. Spor evrensel bir dil. Bütün insanların iki temel ortak noktası var, birisi spor, birisi müzik. İkisinin de türleri var, ama daima spor ve müzik var. Bunun bilerek ve buna da sahip çıkarak, gençlerin içindeki spora katılma öğrenme izleme, meraklarına olanaklar sağlayarak, belediyelerimiz onlara öncelik vermelidir diye düşünüyorum.

- Belediyelerimiz burs verme ve yurt verme konusunda öncülük yapmalıdır. Anayasa Mahkemesi bu yolu kapatmıştır. Ama bizim bu sorumluluğumuzu ortadan kaldırmıyor. Belediyelerimiz kendi imkanlarıyla, yada bölgenin önde gelen insanlarıyla birlikte, o kaynaklara ihtiyacı olan gençlerimizi belirleyerek bir köprü rolü oynayabilir.

Bu haber toplam 1153 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT