Baykal, Şükrü Genç'i uyardı

Baykal, Şükrü Genç'i uyardı
Sarıyer Belediyesi'ni ziyaret eden CHP lideri Deniz Baykal, Genç’i hata yapmaması konusunda uyararak, “Sakın ha yanlışlık yapmayın” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sarıyer Belediyesi’ni ziyaret etti.  Yoğun ilginin gösterildiği ziyarette Belediye Başkanı Şükrü Genç, önceki belediye yönetiminin yaptığı usulsüzlükleri anlattı. Başkan Genç’i büyük bir dikkatle dinleyen Baykal ise yaptığı konuşmada Genç’i hata yapmaması konusunda uyararak, “Sakın ha yanlışlık yapmayın” dedi.

CHP’nin Sarıyer Belediyesi’ni kazanmasından sonra Deniz Baykal ilk kez ziyaret etti.  Sarıyer Manşet Gazetesi’nin yakından takip ettiği ziyarette önemli gelişmeler yaşandı. Başkan Genç, yardımcılarıyla birlikte Baykal’ı kapıda karşıladı. Daha sonra Deniz Baykal’ı makamında ağırlayan Başkan Genç, hazırladığı sunumla; Yusuf Tülün döneminde Sarıyer Belediyesi’nde yapılan usulsüzlükleri ve görevi devr aldıktan sonra yaptığı çalışmaları anlattı.

Baykal’a Yusuf Tülün döneminin usulsüzlüklerini anlattı
Başkan Genç,  hazırladığı sunumda, Sarıyerlilerin de merakla beklediği önemli açıklamaları da yapmış oldu.  “Önceki dönemde savurganlıklar var, envanter yok,  benim masamın kime ait olduğu belli değil, hala araştırıyoruz” diyen Genç şu başlıklara değindi, “Son 3 yıl içinde araç kiralamalar için harcanan miktar yaklaşık 6 milyon TL’dir. Bizim dönemimizde araç kiralama işi yaklaşık yüzde 20 oranında daha ucuz bedel ile yaptırılmıştır. Mahallelerde yaptığımız tespitlerde fakir fukaraya yapılan yemek yardımlarının yalan olduğu ortaya çıktı. Yine öğrencilere verilen burslarda 266 kişi tespit edildi 717 kişinin yalan olduğu ortaya çıktı. Nikâh gelirleri 1 yıl içinde 101 milyar gelir sağlanmış. Biz bu geliri 3 ayda sağladık. Önceki belediyenin 5 yılda yapmış olduğu tek önemli yatırım Demirciköy’deki Kültür Merkezi binasıdır. Bunun keşfi 5-6 trilyon olması gerekirken daha fazla olduğu ortaya çıktı, bunu da araştırıyoruz. Ramazan etkinliklerinde 2008 yılında 2,5 trilyon harcanmış 2009 yılında 209 bin TL harcandı. Arada 2,3 trilyon fark var.”

baykal_bina_267413931.jpg

“İBB’yi de alsaydık 3 ayda tapuları verecektik”
Konuşmasında tapu konusuna da değinen Genç, “İBB’yi de alsaydık tapuları da 3 ayda verecektik. Ancak vakıf arazileri ile ilgili yasal prosedürlerin tamamlanmasına rağmen bir engelle karşılaştık. Milli Emlak Müdürlüğü’nü tehdit etmişler. Yoksa vakıf arazileri üzerinde bulunan yurttaşlarımıza tapularını hemen verebiliriz. Engellediklerini de açıkça söylüyorlar. Bunu çözeceğiz. Halka rağmen hiçbir şey yapılamaz. Bunu hep beraber çözeceğiz. Nasıl aşılması gerektiğini biliyoruz. Kafamızda soru işareti yok” dedi.

Alışılmışın dışında bir yönetim hedefindeyiz”
Kaçak yapıları durdurduklarını söyleyen Genç, “İmar planlarında ciddi hatalar yapmışlar. Meclis üyesi olduğum dönemde parti olarak karşı çıktığımız imar planları nasıl olduysa daha sonra onaylanmış. Bu hataları örneğin 18. Madde gibi şeyleri mutlaka düzelteceğiz. Hedefimiz alışılmışın dışında bir yönetim oluşturmak. Partimizin programında yer aldığı gibi sosyal demokrat insanlarla iç içe bir yönetim oluşturmanın gayretindeyiz. Halkla birlikte bir yönetim anlayışı planlıyoruz” dedi.

Baykal “Sarıyer’i sahiplenmemiz lazım”
Başkan Genç’ten sonra konuşan Deniz Baykal, “Sarıyer çok özel bir yer. İstanbul’un belli ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir ilçe. Bunu, bu kimliği ile değerlendirmek lazım. Sarıyer esnafını, ticaretini, kültürünü sahiplenen;  imarlaşmayı Sarıyer’e yakışan bir anlayışta değerlendiren bir belediye lazım. Sarıyer’e yakışan her şeyi belediyemizin öncülüğünde yapmak zorundayız.  Sarıyer birçok yöreden vatandaşlarımızın yaşadığı Anadolu’nun buluşma alanıdır. Değişik kültürlerin bir arada yaşadığı,  geçmiş azınlıkların damgalarını taşıyan bir yöredir. Sarıyer’i; rant hevesi, kazanç hırsı ve gayrimenkul spekülasyonuyla tahrip edilmemsine izin vermeden ferahlatmak ve sahiplenmek lazım. Bu konuda Sarıyer Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Ankara’dan hükümet gerekli işbirliğinin mutlaka yapmalıdır. Sarıyer Türkiye’nin bir milli servetidir.  Parti ötesinde burayı sahiplenip korumak lazım, biz bu duygular içerisinde Sarıyer’e bakıyoruz” dedi.

Baykal, “Ben yaparım havasına girmeyin”
Baykal, “Son seçimlerde İstanbul’da ortaya çıkan tablo bizleri sevindirdi. 4 olan belediye sayımızı 12 ye çıkarttık. Önemli bir sıçrama yaptık. Bu bir değişimin göstergesidir. Bu Türkiye’nin umudunu artırdı. Bunun devamını getirmek zorundayız. Burada başarılı olacaksınız. Üzerinizde ciddi sorumluluklar var. Herkes bize bakıyor. Sizler başarılı olarak Türkiye’deki iktidar değişimini sağlayacaksanız. Bunu yapmamak için hiçbir neden yok.  Diğer belediyelerimizle birbirinize destek olarak, komplekse girmeden, ben yaparım havasına girmeden, bir sosyal demokrat duygusunu, ben demeyen biz diyen bir anlayışı ortaya koyarsak Türkiye’nin kaderini değiştiririz” dedi.

baykalhediye2_211016201.jpg

Baykal, “Sakın ha yanlışlık yapmayın”
Belediye başkanlarını yanlışlıklardan uzak durmaları için uyaran Baykal,  “Yerel yönetimlerde yanlışlık yapmak çok kolaydır aman ha uzak durun. Demeyin ki; bunlar yaptı yanlarına kaldı bizde yaparsak yanımıza kalır. Onların yanına da kalmadığını göreceksiniz. Her şeyin bir zamanı var. Küçük hesaplar, çıkarlar, yararlar bir yana,  göreviniz, sorumluluğunuz Türkiye’ye karşıdır. Sizi buraya getiren insanların özlemlerine karşıdır.  Onlara ihanet etmeyin. Kendinize, partinize ihanet etmeyin. Onları koruyun ve sahiplenin. İnşallah Türkiye’mizi, İstanbul’umuzu, Sarıyer’imizi hak ettiği güzel yaşam fırsatına hep beraber taşırız. Her türlü desteğimiz arkanızda olacak” dedi.

baykalz1_179087258.jpg

Deniz Baykal’a ziyareti sırasında İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil, İstanbul Milletvekilleri Mehmet Sevigen ve Çetin Soysal eşlik etti. Başkan Genç, Baykal’a;  kabartmalı gümüş tablo ile Deniz Baykal yazılı Sarıyer Spor Kulübü forması hediye etti. Ayrıca Baykal’a Sarıyer Böreği ikram edildi.

baykal_protesto_514329735.jpg 

İşçiler Belediye’yi protesto etti
CHP lideri Deniz Baykal’ın Sarıyer Belediyesi’ni ziyareti sırasında, geçtiğimiz günlerde işten çıkartılan işçiler Belediye’yi protesto etti. Şükrü Genç işten çıkarılanlar için yöneltilen soruya “ Onlar belediyenin kadrolu çalışanları değil bizim sözleşmesini feshettiğimiz taşeron firma çalışanlarıdır. Bizimle alakası yoktur“ diye cevaplarken Deniz Baykal ise “Türkiye büyük bir ekonomik krizin içinden geçmektedir. Kimse kimseyi işten çıkarmak istemez. Ancak maalesef kriz nedeniyle 1 milyondan fazla insanımız işsiz kalmıştır“ diye konuştu.

Bu haber toplam 1575 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT