Baykal Sarıyer’e geldi

Baykal Sarıyer’e geldi
Deniz Baykal, Maslak TİM Show Center'da ''Müjdat Gezen'in 50. Sanat Yılı Kutlama Programına'' katıldı.

CHP İl Başkanı Gürsel Tekin ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katıldığı programda, Deniz Baykal, Müjdat Gezen'in bilgisi ve değerleri çok sağlam bir sanatçı olduğunu belirterek, ''Esen rüzgara göre yelken açan bir insan değil'' dedi. 

Baykal, basın mensuplarına, Müjdat Gezen'i 50. sanat yılında yalnız bırakmamak için Ankara'nın yoğun siyasi gündeminden koparak geldiğini belirterek, ''Gezen'in çok önemli bir insan olduğuna inanıyorum. Gerçek bir sanatçı'' diye konuştu.

Deniz Baykal, Gezen'in sanatına saygı gösteren, değer veren, yeteneklerini, birikimlerini bir sanatçı olarak topluma yansıtırken, bir yandan da bir köklü tiyatro kültürünün toplumda yaygınlaşması için bir devlet kurumu, bir konservatuvar gibi sorumluluk üstlenen, eğitim yapan, gençleri yetiştiren, bütün imkanlarını bunun için sunan ve bundan mutluluk duyan, bu yönleriyle örnek bir insan olduğunu kaydetti.

Müjdat Gezen'in bir sanatçı evi projesi olduğuna işaret eden Baykal, ''Artık ekonomik desteğe muhtaç hale gelmiş sanatçıların kendi kaderine bırakmamak için çok ciddi bir girişim başlattığını biliyorum. Bunların da reklamını yapmıyor. Bu yönü her türlü takdirin üzerinde değer taşıyor'' dedi.

Gezen'in topluma örnek olarak gösterilmesi gereken bir sanatçı olduğunu vurgulayan Baykal, ''Bilgisi çok sağlam, değerleri çok sağlam. Esen rüzgara göre yelken açan bir insan değil. Gerçek soylu bir sanatçı. Bu yönleriyle çok değer veriyorum'' diye konuştu.

Baykal, Müjdat Gezen'in 50. sanat yılı denmesinin de biraz tartışma konusu olduğunu belirterek, Vefa Lisesi'nde okuduğu günler de dikkate alınırsa bu rakamın artacağını söyledi. Deniz Baykal, ''Hatta TRT'de 20 yıl önce çalışmış olanlardan 'Müjdat Gezen'in 50. sanat yılını kutladığımızı 20 yıl önce hatırlıyoruz' diyenler de vardır. Bu onların arasında klasik bir şakadır'' dedi.

'100.yılı Muazzez İlmiye Çığ ile kutlayacağız'
Müjdat Gezen de, Ziverbey'deki okulunun penceresinden çocuk parkının göründüğünü anlatarak, ''Bir baktım bir minik kızağa tırmanmaya çalışıyor, ama o kadar zor çıktı ki, fakat inişi çok kısa sürdü. İşte hayat böyle bir şey. 50'den sonrası çok çabuk aşağı inmeye başlıyor, çıkana, tırmanana kadar da bir hayli zorlanıyorsunuz'' diye konuştu.

Bugünlere kimseyi incitmeden geldiğini ifade eden Gezen, ''İnşallah 100. yılda hepinizi bekliyorum. Muazzez İlmiye Çığ var, benim çok sevdiğim arkadaşım, 95 yaşında, onunla sözleştik 100. yılı birlikte inşallah kutlayacağız'' dedi.

Gezen, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kendisinin sanat yılının 50'den eski olduğunu ifade ettiğinin hatırlatılması üzerine, ''Evet ilk sahneye çıkışım 57. 57, ama Şehir Tiyatrolarında 1960 yılında ilk oyunumu oynadım. Girdim muhasebeden maaşımı aldım, 250 lira ilk aylığım, annemin kapısını çaldım, 'Anne bu benim oyunculuktan kazandığım ilk maaşım sana veriyorum' dedim, o da ağladı. O 250 liraydı, onun üstünden 50 yıl geçmiş ve bitmiş'' diye konuştu.

Gezen, ''açtığı okul ve huzur evi ile sanatçılara örnek olması gerektiğinin'' ifade edilmesi üzerine, şunları kaydetti:

''Ben kendi halimde bugünlere gelmiş biriyim. Hiç öyle iddialarım yok. Benim hayatımda her şey kendiliğinden oldu, hiç hırsım olmadı. Yavaş yavaş her gün bir tuğla koya koya geldik 50. yıla. Vallahi nasıl oldu ben de çok anlamadım. Beni sevmelerinin sebebi belki şu olmuştur, ben insanları çok sevdim. Yani bir gün bir laf söylemiştim o hoşuma gidiyor, ben hayatım boyunca insan biriktirdim.''

'O'na hayanlığım kat be kat arttı'
Sanatçı Türkan Şoray da, mizah dünyasının duayeni Müjdat Gezen'in en çok insani tarafının kendisini etkilediğini belirterek, onun gençlerin önünü açarak ışık olduğunu söyledi.

Sanatçılar için huzur evi kurduğunun hatırlatılması üzerine Şoray, ''Onun için ona hayranlığım kat be kat arttı'' dedi.

Sanatçı Nükhet Duru da, Gezen için ''Benim çok sevdiğim, saydığım, Türkiye'nin çok önemli bir tiyatro adamıdır. Gençlere yaptığı katkılarla da belki cennette erkenden yerini yapmış bir insan'' diye konuştu.

Gezen'in sanatçı dostları ve öğrencileri tarafından hazırlanan geceye İstanbul Valisi Muammer Güler, oyuncular Erdal Özyağcılar, Mustafa Alabora, Levent Kırca, gazeteci Uğur Dündar, sanatçı Emel Sayın'ın da aralarında bulunduğu sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

A.A.

Bu haber toplam 1577 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum