Basın açıklaması yaptılar

Basın açıklaması yaptılar
BİGEV'de işten çıkartılan personel bugün belediye önünde basın açıklaması yaptı.

Sarıyer Belediyesi'ne bağlı BİGEV’ de (Bilişim Gençlik Evi) çalışırken işten çıkarılan personel bugün belediye önünde basın açıklaması yaptı. Sarıyer Belediyesi ise türbanlı oldukları gerekçesiyle bazı bayan çalışanların işten çıkartıldıkları yönündeki iddiaları yalanlarken, işten çıkarılanların sözleşmesi biten taşeron firmanın elemanları olduğunu savundu.

AK Parti İlçe teşkilatı da işten çıkartılan personele destek verdi. Basın mensuplarına konuşan AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, “"Sarıyer Belediyesi bünyesindeki Bilişim Gençlik Evleri'nde (BİGEV) çalışan arkadaşlarımızla burada toplanmış bulunuyoruz. 29 Mart'taki yerel seçimlerden sonra belediye el değiştirmiştir. Sarıyer Belediye Başkanının geldiği ilk günden beri söylediği bir şey vardı; çalışan hiçbir personeli işten çıkarmayacaklarına dair. Böyle bir taahhütleri olduğu halde, bugün çok farklı bir noktaya geldik. Geçen Cuma itibariyle BİGEV'de çalışan 18 işçinin işine son verildi” dedi.
BİGEV yetkilisi Vural Ünlü de, "Bizlere söz verilmişti. Arkadaşlarımızı işten çıkardılar. Bizlere haber verilmesi gerekiyordu. Bizler hakkımızı arayacağız" şeklinde konuştu.

Sarıyer Belediyesi’nin açıklaması
Belediyemizle ilgili olarak bazı gazete ve internet sitelerinde “Önce başörtülüler gidecek” başlıklı haberler yayınlanmıştır.  Habere konu olan olaylarla, ne Sarıyer Belediyesi’nin ne de Belediye Başkanı Şükrü Genç’in hiçbir ilgisi bulunmadığı gibi; haber, eksik, yanlış ve maksatlı bilgiler ve ifadeler içermektedir.

Belediyemizin Bilişim Gençlik Evleri’nde (BİGEV), hizmet vermek üzere daha önceki yönetim döneminde, Ocak 2009 tarihinde ihale açılmıştır. Bu ihaleyi Aksiyonel firması 4 ay süresince, yani 30 Nisan 2009 tarihine kadar personeliyle birlikte hizmet vermek üzere kazanmıştır. Ve bu tarihe kadar da BİGEV’lerde hizmet verilmiştir.

Sözleşme tarihinin sona ermesiyle asıl ihalenin yapılabilmesi için 4 Mayıs 2009 tarihinde bir ihale açılmıştır. İhaleye aralarında Aksiyonel firmasının da bulunduğu çeşitli firmalar davet edilmiştir. Ve ihaleyi en uygun teklifi veren Kent Sosyal firması almıştır.

Belediyemizin daha önceki yönetimler tarafından içine düşürüldüğü yaklaşık 140 milyon TL borç batağı nedeniyle firmanın kar marjı düşük tutulmuş, çalışanların ücretlerinde belli oranlarda indirimler yapılmıştır. Yani ihalede, tasarruf ilkesi ön plana alınmıştır.

İhale şartlarına ve ihale yasalarına uygun davrandığı sürece, firmanın hangi personelle çalışacağı tamamen kendisini ilgilendirmektedir. Firmaya belediyemiz tarafından hiçbir şekilde müdahale edilmemiş ve edilmesi de söz konusu olmamıştır.

Haberde, görüşlerine yer verilen firma yetkilisinin ifadeleri tamamen subjektif bir yorumdur ve belediyemizi bağlamamaktadır. Dolayısıyla yeni bir anlayışla göreve başlayan belediye yönetimimizin,  çalışanlarımızın kılık kıyafeti ile herhangi bir sorunu yoktur, olamaz da. Belediyemizin kadrolu personeli herhangi bir kıyafet sorunu olmadan ilgili özgürce görevine devam etmektedir. 
Olayın bu biçimde kamuoyuna sunulması ilçemizdeki mevcut huzur ortamını germeyi ve bozmayı amaçlamaktadır.

Belediye Başkanımız Şükrü Genç, seçim öncesinde verdiği sözler ‘söz’ olarak kalmayacak, hayata geçirilecektir. İnançlara ve inanç özgürlüğüne saygı, belediyemizin ana yönetim kriterlerinden biridir ve öyle de olacaktır. Belediyemizin hedefi 15 yıldan beri biriken sorunlara bir an önce çözüm getirmek ve Sarıyer’de yeni bir dönemi başlatmaktır.  Dolayısıyla olayı bir kılık kıyafet sorunu gibi sunmak, daha önceki firma mensuplarını personelimiz gibi göstermek kamuoyuna maksatlı bilgi vermeyi ve yanıltmayı amaçlamaktadır.

Bu haber toplam 1891 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum