Barışın Başkanı olacak

Barışın Başkanı olacak
Sarıyer Belediyesi Dünya barışı için festival düzenliyor. İnançlar ve Kültürler 1 Eylül’de Sarıyer’de buluşuyor.

Sarıyer Belediyesi 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde,  Uluslararası düzeyde Sarıyer Barışa Çağrı Festivali düzenliyor. Festivalde; Müslüman, Hıristiyan, Musevi, Sünni-Alevi, Katolik, Ortodoks, Protestan, Süryani her dinden ve her mezhepten inanç temsilcisi o gün kendi inanışında barış için dua edecek. 

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, inançların ve kültürlerin buluşacağı “1. Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali”nin 1 Eylül 2009 Salı günü yapılacağını açıkladı.  Başkan Şükrü Genç, 1 Eylül günü, bütün inanç önderlerinin Sarıyer’de barış için dua edeceklerini,  birçok ülkeden Sarıyer’e gelecek sanatçının ise barış için şarkılar söyleyeceğini belirtti. 

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Büyükdere’deki Fuat Paşa Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında, 1 Eylül’de yapılacak etkinliğin ayrıntılarını anlattı.

Başkan Şükrü Genç, “1. Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’miz medeniyetlerin beşiği İstanbul’un incisi Sarıyer’i bir barış ve kültür kenti yapma yolunda atacağımız ilk önemli adımdır” dedi.

barisb2_852520010.jpg

Boğazdan dünyaya barış rüzgârları esecek
Boğaz’dan dünyaya barış rüzgarları estireceklerini kaydeden Başkan Şükrü Genç, “Bugüne kadar barış için çok güzel sözler söylendi. En güzel şiirler, öyküler, romanlar barış için yazıldı. En güzel şarkılar barış için notaya döküldü. Dualarımızı, dünyamıza barışın egemen olması dilekleriyle bitirdik.  Ve hala dünyamıza barışın egemen olması için çaba gösteriyoruz, göstereceğiz de… Bu kez barış rüzgarını dünyaya Boğaz’dan estireceğiz” diye konuştu.

Sarıyer barışın incisi olacak
Amaçlarının Sarıyer’i barış denildiğinde akla gelen ilk ilçe yapmak olduğuna dikkat çeken Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, şunları söyledi: “Sarıyer’i ileride dünyadaki barış sürecinin merkezi yapmak gibi iddialı bir hedefimiz var. İstanbul’un incisi Sarıyer’i dünya barışının da incisi yapmak istiyoruz. Dünyamızın ve Türkiye’nin her anlamda toplumsal bir barışa ihtiyacı var. Bizim buna bir nebze olsun katkımız olursa ne mutlu bize. Bu nedenle 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde uluslararası bir organizasyon gerçekleştireceğiz ve bunu Sarıyer’de her yıl tekrarlayacağız.”

Yunan şair Yannis Ritsos ve Nazım Hikmet’ten dizeler okuyan Başkan Şükrü Genç, şöyle konuştu: “Dünya şairlerinden Yannis Ritsos barış için “Çocuğun gördüğü düştür barış/ Annenin gördüğü düştür/ Ağaçlar altında sevdalıların sevda sözleridir’ diyor. Nazım Hikmet ise, barışı ‘Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ dizeleriyle anlatıyor barışı… Barış, gezegenimizin her karışında egemen oluncaya kadar bu çabadan vazgeçmeyeceğimizi ilan ediyoruz.”

barisb1_904154673.jpg

1.Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’nin bu yılki konukları inanç önderleri ve kültür temsilcileri olacak. Müslüman, Hıristiyan, Musevi, Sünni-Alevi, Katolik, Ortodoks, Protestan, Süryani her dinden ve her mezhepten inanç temsilcisi o gün kendi inanışında barış için dua edecek. 

Sanatçılar barış için söyleyecek
1 Eylül’de Bulgaristan’dan Nedyolko Nedyolkov, Almanya’dan Albert C. Humphrey, Yunanistan’dan Cafe Aman İstanbul, İran’dan Banu Maryam Akhondy, Ermenistan’dan dünyaca ünlü sanatçı Djian Gasparyan, Türkiye’den ise ünlü sanatçımız Yavuz Bingöl barış için kendi dillerinde şarkılar, türküler söyleyecek.
Yine festivalimizin diğer bir konuğu ise Türkiye’nin halk dansları alanında dünya çapındaki en önemli grubu Anadolu Ateşi, barış için 1 Eylül’de dans edecek.

Bu haber toplam 1313 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT