Baltalimanı'nda 21 ev mühürlendi

Baltalimanı'nda 21 ev mühürlendi
Baltalimanı'nda tehlike altındaki 21 ev tedbir amacıyla mühürlendi.

Baltalimanı'nda 50 metre yükseklikteki kayaların bir gecekondunun üzerine düşmesi sonucu bir kişinin hayatını kaybetmesi, 2 kişinin de yaralanması sonrasında bölgedeki 21 konut tedbir amacıyla tahliye edildi.

Tahliye edilen evlerde yaşayan vatandaşların bir kısmı komşu ve akrabalarına sığınırken, bir kısmı da Sarıyer Belediyesi Kilyos Tesisleri’ne yerleştirildi.

Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, “Eskiden taş ocağı olarak kullanılan bu yerde, şiddetli yağmur ve sonrasındaki ısınmadan dolayı genleşmeye bağlı olarak bir göçük oluşmuş durumda. Olay anından beri Sarıyer Belediyesi’nin ekipleri gerekli müdahaleyi yaptı. Buradaki evleri tedbir amaçlı mühürledik. Teknik incelememiz devam ediyor” dedi.

Baltalimanı Mahallesi’nde “Taşocağı Mevkii” olarak da bilinen Şehit Sırrı Kaleli Sokağı Taşocağı Çıkmazı’nda meydana gelen olay sonrasında, Sarıyer Belediyesi aynı sokakta 12 evi, tehlike altındaki Bahar Sokak’ta ise 9 evi nüfustan tahliye ederek mühürledi. Evlerinden tahliye edilen ailelerden bir kısmı akraba ve komşularına sığınırken, bir bölümü ise Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki Sosyal Tesisleri’ne yerleştirildi. Sarıyer Belediyesi Zabıta ile Fen İşleri müdürlüklerine bağlı ekipler, tehlike altındaki sokaklarda sabaha kadar nöbet tuttu.

Kaymakam Karaman bilgi verdi
Sarıyer Belediyesi ve Emniyet yetkilileri ile birlikte olay yerinde incelemelerde bulunan Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, göçüğün şiddetli yağmur sonrasındaki ısınma sonucu oluşan genleşmeden kaynaklandığını belirterek, şu bilgileri verdi: Eskiden taş ocağı olarak kullanılan bu yerde, şiddetli yağmur ve sonrasındaki ısınmadan dolayı genleşmeye bağlı olarak bir göçük oluşmuş durumda. Olay anından beri Sarıyer Belediyesi’nin ekipleri gerekli müdahaleyi yaptı. Buradaki evleri tedbir amaçlı mühürledik. Teknik incelememiz devam ediyor. Kaymakamlık olarak, Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte durumu değerlendirip vatandaşların mağduriyetini gidereceğiz. İlk etapta olayda hayatını kaybeden aileye cenaze yardımı yaptık. Diğer mağdur ailelere de teknik incelemelerden sonra gerekli maddi desteği sağlayacağız. Belediyemizle destek sağlama noktasında hem fikiriz”.

Hüseyin Coşkun, “Gerekli önlemleri aldık”
Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun ise, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Olay anından itibaren belediyemiz bütün olanaklarını seferber ederek duruma müdahale etmiştir. Şu anda gerekli teknik çalışmalar yapılıyor. Ortaya çıkacak raporlar sonucunda belediyemiz, Kaymakamlık ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerekeni yapacaktır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği birinci sırada gelmektedir. O nedenle tehlike altındaki evleri tedbir amacıyla nüfustan düşürdük ve mühürledik. Tahliye edilen evlerden vatandaşlarımızın bir bölümünü belediyemizin Kilyos Soysal Tesisleri’ne yerleştirdik” dedi.

Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’a, Sarıyer Belediye Başkanvekili Ali Rıza Yılmaz, Sarıyer Emniyet Müdürü Rıdvan Günaydın, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Coşkun, Metin Kavuk, Sarıyer Belediyesi Meclis Başkanvekili Adnan Ayber, Zabıta Müdürü Semra Kartal,  Fen İşleri Müdürü Nüvit Demircan ve  Baltalimanı Muhtarı Ali Haydar Aslan eşlik etti.

Bu haber toplam 2702 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum